Reklama

Trendy vo svete izboviek na rok 2025! Neuveríte, ktoré rastliny sa vracajú do módy

Trendy izbových rastlín na rok 2025 sú známe.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Štefánia MALČEKOVÁ, pestovateľka izbových rastlín

Štefánia Malčeková

Pestovateľka izbových rastlín

Tak ako všetko na svete, aj rastliny podliehajú módnym trendom. Takisto, ako sa prvky časom opakujú v architektúre či móde, aj niektoré rastliny zažívajú „módny“ rozmach.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Trendy izbových rastlín na rok 2025: Tieto uvidíte všade

    Možno si pamätáte, že kedysi na oknách u starých mám či mám hviezdili senpólie, známe ako africké fialky (Saintpaulia), na verandách zornice (Hippeastrum), na stenách v zavesených pohároch naplnených vodou takzvaný divý Jano – potosovec zlatý (Epipremnum aureum), polovicu obývačky zaberala obria monstera skvelá (Monstera deliciosa) či difenbachia (Dieffenbachia) a v každej miestnosti sa „trúsilo“ z asparágu (Asparagus) a nefrolepky (Nephrolepis). Všetky rastliny boli zasadené v ťažkej zemine pozberanej z krtinca a polievali sa vodou s kávovou usadeninou. Momentálne sa kozmickou rýchlosťou vracajú na scénu.

    Nefrolepka

    Zdroj: Shutterstock

    Pochádza zo subtropických oblastí, často rastie epifyticky. Potrebuje vzdušný substrát, ktorý nikdy nesmie preschnúť, ale treba sa vyhnúť aj preliatiu. Obľubuje polotienisté miesto bez prievanu a priameho slnka.

    Asparágus

    Zdroj: Shutterstock

    Nenáročná rastlina, ktorá pochádza z tropickej Afriky a Ázie. Preferuje rozptýlené svetlo, starostlivosť je rovnaká ako pri nefrolepke. V lete ho môžete letniť na terase.

    Senpólia

    Zdroj: Shutterstock

    Ideálna rastlina na okenné parapety, nie však na západné okno. V domovine rastie v skalných štrbinách ako skalnička. Skaly ju chránia pred premokrením a zároveň jej svojou kondenzačnou schopnosťou zabezpečia dostatok vody aj v horúcich dňoch. Na to treba myslieť aj pri pestovaní, premokrenie znáša veľmi zle.

    Potosovec zlatý

    Zdroj: Shutterstock

    Tým, že ho babičky pestovali v pohároch ako „visiacu rastlinu“, poznáte ho ako závesy tenkých prútikov s malými listami. Prirodzene sa však šplhá po stromoch za svetlom a v prírode listy dorastajú do obrovských rozmerov. Pochádza z Polynézie, ale je splanený dokonca invázny vo všetkých tropických a subtropických lesoch po celom svete. Je veľmi odolný, dokáže prežiť v najrôznejších podmienkach, ale prirodzené je, keď má koreň v chládku a listy na svetle.

    Monstera skvelá

    Zdroj: Shutterstock

    Je to veľmi jednoduchá rastlina, odolná hádam proti všetkému. Vie sa prispôsobiť všetkým podmienkam. Pri dostatku svetla a možnosti rásť vertikálne veľmi rýchlo tvorí typické dierkované listy. Neprelievajte ju, spotrebu živín a vody treba prispôsobiť veľkosti rastliny a rýchlosti jej rastu.

    Zornica

    Je to nádherný tropický kvet. Vďaka pôvodu jej neprekáža nízka vlhkosť a suchý vzduch, preto sa stala obľúbenou izbovou rastlinou. Cibuľu treba zasadiť tak, aby polovica vyčnievala nad povrchom, črepník by mal byť len o pár centimetrov väčší ako samotná cibuľa. Darí sa jej v humóznej pôde s mierne kyslým pH. Kvitne od decembra do mája. Po odkvitnutí, keď jej začnú rásť listy, treba ju výdatnejšie polievať. Koncom leta nechajte listy zatiahnuť a doprajte jej suché a chladné miesto, kým nezačne vyrastať stvol.

    Zdroj: Shutterstock

    Len čo začne stvol z cibuľky pučať, začnite ju pravidelne zalievať. Pre rast vyžaduje vyššiu teplotu, medzi 22 až 25 °C, a čo najviac svetla. Ideálne miesto je na parapete alebo v blízkosti okna. Najnovšie sa pestuje obalená vo vosku, tri mesiace nepotrebuje polievanie, postupne rozkvitá a vytvára viacero kvetov. S takouto zaujímavou dekoráciou môžete skrášliť napríklad sviatočný stôl. Po odkvitnutí je potrebné odstrániť vosk a rastlinu vysadiť do kvetináča.