Reklama

Tropická izbová rastlina pre skúsených fajnšmekrov

profimedia.sk

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Listom okrasná alokázia je doma nielen v Malajzii, ale aj v našich príbytkoch. Zaujme krásnymi listami s výraznou žilnatinou. Z času na čas dokáže svojo majiteľa i prekvapiť nenápadným, ale zaslúženým kvetom. Nájdete tu i rady od skúsenej pestovateľky, ktorá sa venuje exotickým izbovým rastlinám.

Pripravili sme vás nielen popis bežne dostupných informácií ohľadom pestovania elegantnej alokázie, ale pestovateľka tropických rastlín sa s nami podelila o jej skúsenosti. A klasickej pestovateľskej charakteristike pridala tretí rozmer.

Stručná charakteristika pestovateľských podmienok

Alokázia je exotická teplomilná rastlina, ktorá si vyžaduje veľmi teplé stanovište. Najlepšie sa cíti v byte s dostatkom svetla, obzvlášť počas zimy. V lete vyžaduje pritienenie. Vyhovuje jej teplota nad 35 °C, ale len v lete. V zime sa uspokojí s tropickými 30°C, no minimálne potrebuje aspoň 15 °C. Najviac jej vyhovuje substrát z kyprej listovky s prídavkom mačinovky, dreveného uhlia a rašelinníka. Je žiadúce ho udržovať vlhký, pretože rastlina neznáša vysychanie. Vyžaduje dostatočne vlhkú klímu, preto ju často rose pomocou ručného rozprašovača. Táto náročná izbovka si vyžaduje pravidelné prihnojovanie počas vegetácie, a to raz za mesiac. Odporúča sa použiť hnojivo s nízkym obsahom dusíka. Každý rok na jar je nevyhnutné alokáziu presadiť, pričom počas tejto činnosti ju aj rozmnožíte delením materskej rastliny.

Rady skúsenej pestovateľky

  1. Nároky alokázie, ale aj iných rastlín na pestovanie závisia na ich krajine pôvodu. Alokázia pochádza z Malajzie, kde veľmi teplo a vysoká vlhkosť vzduchu. V byte sa jej bude dariť napríklad vo svetlej kúpeľni, kde je vzduch priam nasýtený vodnými parami. Spravidla je v tejto miestnosti aj teplejšie oproti ostatným častiam domu. Vyššiu vlhkosť docielite aj postavením črepníka do podmisky s mokrým štrkom.
  2. Na zálievku je ideálne použiť filtrovanú vodu, ktorá je zbavená chemikálií. Nič nepokazíte ani s vodou dažďovou. Pozor teplota vody by mala byť blízka tej izbovej. Zalievajte radšej menšími množstvami, ale častejšie. Dotknite sa prstami substrátu, ak je mierne vlhký iba ho oroste. Rastlina je veľmi citlivá na vyschnutie substrátu, ale aj na jeho premokrenie.
  3. Listy alokázie sú prirodzene matné, iba tie mladé sa prirodzene lesknú. Krása rastliny stúpne, ak jej pravidelne budete čistiť povrch listov od prachu. Navyše sa jej bude lepšie dýchať.
  4. To, že sa jej nepáči vami zvolené stanovište z pohľadu svetelných podmienok zistíte podľa listov. Ich konce začnú usychať, čím stratia na atraktivite.
  5. Nároky na teplotu sú vysoké, pričom je naozaj spokojná aj s bežnou izbovou teplotou na úrovni 23°C.
  6. Vzniknuté hnedé škvrny na listoch sa vytvárajú, ak alokázia prechladne. Ich šíreniu zabránite obmedzením zálievky až do takej miery, že substrát obschne a rastlina sa zatiahne. Až potom poškodené listy odrežte. Za krátky čas sa vytvoria nové. Podobné škvrny môže spôsobiť aj opačný extrém - priame slnko.

Pozor na ňu

Nie je vhodná pre chovateľov mačiek a psov v byte, ani pre rodiny s malými deťmi. Je jedovatá. Pri presádzaní si radšej vždy nasaďte ochranné rukavice. Jediný nejedovatý je druh Alocasia macrorhiza. Okrem jedovatosti sa v spektre druhov alokázií nájdu aj liečivé. Niektoré z nich používali Číňania na liečbu tuberkulózy, žalúdočných problémov či pri bolestiach zubov.

Mohlo by vás zaujímať:

Vyberáme pre vás niečo PLUS