Trúfnete si doma dopestovať ANANÁSOVNÍK? Z tejto časti vyrastie exotická RASTLINA
9. 1. 2025, 18:00

Zdroj: shutterstock
Pôvodne ananás pochádza z Južnej Ameriky. Najmä v tropických regiónoch tohto kontinentu ho úspešne pestujú rôzne kmene - a to podľa názorov mnohých expertov už 4000 rokov.
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Zdroj: shutterstock
Galéria k článku

Po objavení Ameriky rozšírili ananás do celého sveta najmä Španieli a Portugalci. V ostatných koloniálnych oblastiach ako India a juhovýchodná Ázia potom tiež masívne vzrástlo pestovanie ananásu. V Európe sa exkluzívnemu novému ovociu tešili najmä šľachtické rodiny. re širokú vrstvu obyvateľstva sa stalo toto ovocie dostupné až v 20. storočí - a to najmä konzervované.
Zdroj: shutterstock
Patríte aj vy k tým, čo si v zime pravidelne kupujú okrem iného ovocia aj ananás?
Kráľovské nároky
Pri pestovaní zo zvyškov ananásu budete musieť dodržať skutočné náročné podmienky, predovšetkým čo sa týka nárokov na teplo a svetlo. Aj pri optimálnych podmienkach (napríklad vo veľmi svetlej zimnej záhrade) je v našich zemepisných šírkach takmer nemožné vypestovať normálny plod ananásu. Aj napriek tomu ananás umožní z jeho "hlúbu" vypestovať peknú izbovú rastlinu.
Domáce pestovanie
1. KROK: Vykrúťte "hlúb" z ananásu. Najlepšie to ide na zrelších plodoch. Buďte však opatrní, pretože hlúb a listová ružica by sa v žiadnom prípade nemali poškodiť. Ak zbadáte, že vykrúcanie nefunguje, môžete oddeliť vrchnú štvrtinu ananásu nožom a potom zvyšnú dužinu okolo hlúbu opatrne odrezať nožom. V prípade, že listy rastú veľmi nízko pri hlúbe, mali by ste ich opatrne stiahnuť zhora nadol.
Zdroj: shutterstock
Novú rastlinu získate z vrcholovej časti ananásu. Ružicu, ktorá nesmie byť zvädnutá, odrežete aj s kúskom dužiny.
2. KROK: V ďalšom kroku posaďte listovú ružicu aj s hlúbom do pohára s vodou. Tu je dôležité najmä stanovište: svetlé, veľmi teplé a žiadaná je aj vysoká vlhkosť vzduchu. Teplá a svetlá zimná záhrada alebo aj parapetná doska sa ako stanovište hodia. Najmä teplo je dôležité pre úspešný rast koreňov. Vodu treba, ako pri iných rastlinách, meniť. Po približne týždni by ste mali začať vidieť rásť z hlúbu prvé náznaky korienkov.
Zdroj: shutterstock
Spodné listy odstráňte a spodnú časť odrezka namočte do pohára s vodou. Za niekoľko dní zakorení.
3. KROK: Keď sa dá zreteľne vidieť niekoľko korienkov, znamená to, že treba listovú ružicu premiestniť do substrátu. Pritom netreba dávať pozor na nič zvláštne. Pri množstve svetla, tepla a vlhkosti prinesie do bytu ananás príjemnú tropickú atmosféru.
Zdroj: shutterstock
Ružicu zasaďte tak, aby zemina siahala asi 2 cm pod listy. Substrát polejte, aby bol mierne vlhký.
Miniatúrne plody
V našich zemepisných šírkach bude ťažké zberať z rastliny celé plody ananásu. Pri optimálnych podmienkach bude zo stredu listovej ružice vyrastať čoraz viac listov a po niekoľkých rokoch možno pri troche šťastia uvidíte v strede rásť aj miniananás. Keďže ananás je rastlina extrémne citlivá na chlad, nie je jeho pestovanie z odrezkov až po tvorbu plodov vôbec jednoduché. Rastlina sama osebe je však veľmi dekoratívna aj bez dorastajúcich plodov. Medzičasom sa už dajú kúpiť ako izbové rastliny s malými plodmi ananásu.
Zdroj: shutterstock
Ananásovník je tropická, trváca a elegantná rastlina, vysoká 80 až 150 cm. Má krátku pevnú stonku s ružicou voskovitých remeňovitých listov.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.