Je nenáročná, zvláda teplotu od 12 do 24 °C a polotieň. Má tmavozelené listy, vďaka čomu vyzerá veľmi elegantne. Kvety usporiadané do šúľka chráni takzvaný tulec. Lopatkovec má však ešte jednu veľmi dobrú vlastnosť! Neutralizuje všetky toxické látky vyskytujúce sa v ovzduší, napríklad benzén, formaldehyd, trichlorethylen, xylén, toulén, amoniak a poradí si aj s alkoholmi. Čistí vzduch a vytvára okysličené prostredie.
Žlté listy
Pre lopatkovec je zvyčajné, že jeho listy občas zožltnú. Ide hlavne o spodné listy, ktoré sú už staršie. Nemajte strach, nie je to veľký problém, ale takéto listy vždy odstraňujte, aby rastlina zbytočne do nich nevkladala energiu a radšej sa sustredila na vyživovanie zdravých zelených listov a kvetov.

Keď nechce kvitnúť
Nechce váš lopatkovec kvitnúť? Máme pre vás skvelý tip od pestovateľov, ktorý sa im osvedčil! Stačí rozmiešať 1 lyžicu preveného popola v litri vody a rastlinu takýmto roztokom zalievať. Popol obsahuje draslík, ktorý podporuje kvitnutie a tiež fosfor, ktorý rastline pomáha. Môžete vyskúšať rovnako aj hnojenie substrátu priamo popolom, prekypriť ho a zaliať odstátou vodou.

Zdravé listy
Lopatkovec pochádza z oblastí, ktoré sú vlhké. Práve preto vlhkosť vyžaduje aj pri pestovaní v domácom prostredí. Roste jeho listy pravidelne a rovnako pravidelne ho aj zalievajte. Pozor však na prebytočnú vodu v podmiske, ktorú by ste mali pravidelne vylievať, ak sa tam objaví. Korene by mohli zahnívať a listy černať.
Pestujete doma lopatkovec?