Vlastníte TÝCHTO 10 izbových rastlín? Sú jedovaté a ohrozujú deti i domácich miláčikov
24. 5. 2024, 6:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:42)

Zdroj: Shutterstock
Izbové rastliny síce zútulňujú naše domovy, prinášajú nám radosť a čistia vzduch, avšak nájdu sa aj negatívne vlastnosti - niektoré z nich sú aj jedovaté! Ak teda máte doma malé deti alebo domáce zvieratá, mali by ste sa ich pestovaniu radšej vyhnúť.

Zdroj: NMH/Záhradkár
1. Svokrin jazyk
Zdroj: gettyimages
Svokrin jazyk
Sansevieria, alebo svokrin jazyk, je jednou z najznámejších a najodolnejších izbových rastlín. Vydrží takmer všetko. Žiaľ, obsahuje alkaloidy a saponíny, ktoré pri požití spôsobujú podráždenie tráviaceho traktu, píše Blesk. Otrava sa prejaví zvracaním, bolesťami hlavy a brucha. Ohrozené sú najmä malé deti a domáce zvieratá, najmä psy.
2. Difenbachia
Zdroj: Pinterest
Difenbachia
Táto izbová rastlina je obľúbená pre svoje veľké listy s farebným žlto-bielym vzorom. Pochádza z dažďových pralesov, kde ju domorodci používali na výrobu jedovatej tekutiny, do ktorej si namáčali hroty šípov. Bunky rastliny obsahujú ihličky šťavelanu vápenatého, ktoré sa nazývajú rafidy. Pri náhodnom rozžutí listu týchto rastlín kryštáliky spôsobujú pálenie úst a hrdla a ich opuch môže znemožniť rozprávanie a dokonca spôsobiť smrť. Pozor aj na tekutinu, ktorá sa objavuje v hornej časti rastlín. Dieťa alebo zviera ju môže ľahko zlízať. Intoxikácia má za následok podráždenie slizníc a pokožky, zvracanie a často je potrebná hospitalizácia.
3. Scindapsus
Zdroj: Pinterest
Scindapsus
Táto nenáročná popínavá rastlina, ktorej sa hovorí aj Divný Janko, sa odporúča všetkým začiatočníkom, pretože znesie takmer všetko. Dokonca aj tmavé kúty. Preto ju nájdete v nejednej skrini, komode alebo knižnici. Rovnako ako difenbachia však patrí do čeľade Aronaceae, takže jej konzumácia má rovnaké dôsledky. A ak doma chováte nejakých operených priateľov, určite ju nepestujte v blízkosti vtáčej klietky; požitie listov by mohlo spôsobiť smrť.
4. Krotón
Zdroj: pinterest
Krotón
Obrovská rozmanitosť tvarov a farieb listov robí z krotónu jednu z našich najobľúbenejších izbových rastlín. Problémom však je, že patrí do čeľade machovcov, takže jeho mliečna šťava je jedovatá. Alkaloidy, ktoré obsahuje, sú pomerne nebezpečné nervové jedy. Príznaky otravy po požití sú podráždenie sliznice, pľuzgiere a zvracanie. Pri kontakte s pokožkou spôsobuje ekzém.
5. Dracéna
Zdroj: Shutterstock
Dracéna
Nenáročná rastlina, patrí medzi rastliny schopné znižovať obsah trichlóretylénu, formaldehydu a benzénu v ovzduší. Keďže však - podobne ako svokrin jazyk - patrí do čeľade agávovitých, obsahuje alkaloidy a saponíny, ktoré spôsobujú podráždenie tráviaceho traktu. U citlivejších jedincov môže jej požitie spôsobiť nadmerné slinenie a v extrémnych prípadoch aj zvracanie. Nie je to však prudko jedovatá rastlina.
6. Antúria
Zdroj: Canva
Antúria
Antúria je tiež pomerne nenáročná izbová rastlina, ale je obľúbená pre svoje atypicky vyzerajúce kvety, ktoré navyše dlho vydržia. Bohužiaľ, aj ona je jedovatá, a to pre zvieratá aj pre ľudí. Obsahuje šťavelan vápenatý a ďalšie látky, ktoré spôsobujú zdravotné problémy, ako je podráždenie slizníc, zvracanie a podobne. Výsledkom je svrbenie, zápal, opuch pier, jazyka, podnebia a hltana, čo vedie k ťažkostiam pri prehĺtaní a dýchaní, dokonca k duseniu. Môže sa vyskytnúť aj vracanie, zvracanie, hnačka a hemoragická gastroenteritída, zápal žalúdka a čriev.
7. Klívia
Zdroj: LÝDIA CZAKÓ
Klívia
Najjedovatejšou časťou tejto obľúbenej izbovej rastliny, ktorá patrí do čeľade amarylisovité, je jej cibuľa. Jedovatá je však celá rastlina. Obsahuje alkaloidy, ktoré sú nervovým jedom.
8. Amarylka
Zdroj: Pinterest/Tweetie
Amarylka
Ide o obľúbenú izbovú rastlinu s krásnymi kvetmi zafarbených do červenej alebo oražovej farby. Požitie veľkého množstva je toxické pre centrálny nervový systém a môže spôsobiť kolaps. Celá rastlina je jedovatá, najmä cibule a plody. Rastlina obsahuje alkaloidy, najmä lykorín. Pri požití malých dávok dochádza k slineniu, zvracaniu a hnačke. Pozor na jedovatú žltú mliečnu šťavu.
9. Cyklámen
Zdroj: anc
Cyklámen
Obľúbenou črepníkovou rastlinou, ktorá kvitne od jesene do jari, je cyklámen. Hoci vyzerá nevinne, aj toto je jedovatá kvetina. Jeho hľuza obsahuje saponíny, ktoré pôsobia ako spoľahlivé preháňadlo a v minulosti sa na tento účel používali vo forme prášku. Po požití časti hľuzy sa môžu objaviť prudké hnačky, kŕče a iné komplikácie vyplývajúce zo straty tekutín a minerálov. U citlivých osôb môže pri kontakte s pokožkou spôsobiť lokálne podráždenie.
10. Narcis
Zdroj: Canva
Narcis
Obľúbeným kvetom, ktorý si na jar radi kupujeme, je žltý žiarivý narcis. Jeho listy a stonky však obsahujú alkaloid scilain, zatiaľ čo kvety a cibuľky obsahujú alkaloidy tazetín a lykorín. Požitie niektorých častí rastliny môže spôsobiť nevoľnosť a hnačku, ale na „vyliečenie“ stačí bežná prvá pomoc: vyvolanie zvracania, živočíšne uhlie a veľa tekutín.