Reklama

Zázrak či náhoda? Neuveríte,aké procedúry dopriala Ľubica svojim ORCHIDEÁM,výsledok prekvapí

Žlté listy na orchideách môžu mať rôznu príčinu a určiť ju správne vyžaduje lepšie poznanie príznakov. Vo väčšine prípadov však stačí zlepšiť pestovateľské podmienky.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Pestovanie orchideí nie je náročné, no aj tak sa stretávame s pestovateľskými úskaliami. Jedným z nich je zalievanie spojené s hnojením. Je to proces, ktorý môže rastliny podporiť v raste, ale môže im aj uškodiť. Pani Ľubica si vymyslela vlastný spôsob a teraz nevie, čo s kvetmi. Vyskúšate to aj vy?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Každé dva roky ORCHIDEU treba presadiť: Ako na to?
    Zdroj: NMH/Záhradkár/Canva

    Ľubica Gorcovská sa podelila o svoj úspech s orchideami na sociálnej sieti. Chcela svoje krásky podporiť v kvitnutí a tak vyskúšala drobné zmeny, ktoré si poctivo značila do kalendára.

    Skúsila som taký experiment. Presne každé dva týždne som poctivo namáčala kvetináče do vody. Všetko som značila do kalendára.

    — fb Ľubica Gorcovská

    Do zálievkovej vody pridávala pár kvapiek citróna, inokedy použila výluh z cesnaku nakrájaného na plátky, ktorý prestriedala klasickým hnojivom určeným na orchidei. Rastliny z času na čas osprchovala. Podotkla pri tom, že voda u nich je tvrdá a, samozrejme, chlórovaná. Po troch mesiacoch, aj napriek uvedeným vlastnostiam vody, pravidelná starostlivosť priniesla svoje ovocie.

    Zdroj: facebook Ľubica Gorcovská

    Po pravidelnej zálievke sa orchidey odhodlali kvitnúť

    Tam, kde som pred pár týždňami videla jeden puk, už sú dva...kde nebol žiaden, tlačia sa nové. Na odkvitnutých stonkách sa tvoria nové puky.

    — píše nadšená pestovateľka Ľubica

    A ako sama dodáva, nemôže sa dočkať, kedy všetky orchidey vykvitnú. Ľubica zároveň podotkla, že ani nebude mať dostatok oporných tyčiek. Na záver sa podelila ešte o jeden postreh.

    Na črepníku (ne)záleží, podstatná je starostlivosť

    Vo svojom príspevku popísala, ako orchidey pestuje. Niektoré kusy má v priehľadných nádobách bez odtokových otvorov s drenážnou vrstvou. Ďalšie má v nepriehľadnej nádobe taktiež bez odtoku s drenážou. Jednu rastlinu pestuje v priehľadnej nádobe. Zvyšné rastú v nepriehľadných kvetináčoch s oddeleným dnom, iné nie. Všetky pestuje na oknách orientovaných na juh a na západ, kde sa im výborne darí. No, ako sama vraví, nie je podstatný typ črepníka, ale pravidelnosť. Vždy orchidey zalievala rovnakým spôsobom, ale nie v pravidelnom intervale. Svoj úspech pripisuje najmä namáčaniu črepníkov do vody na 15 až 20 minút, aby sa rastliny poriadne napili pričom zdôrazňuje, že zvyšnú vodu treba zliať.

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.