Reklama

Chráňte PEČEŇ každým sústom: 7 bežných JEDÁL, ktoré ju udržia v kondícií

Jedzte farebne:
Čím viac farieb a textúr na tanieri, tým lepšie. Na to, aby pečeň mohla správne fungovať, potrebujete príjmať všetky vitamíny, minerály, tuky, bielkoviny, sacharidy aminokyseliny i vlákninu. K mäsu a prilohe si vždy pridajte rovnaké hmotnostné množstvo zeleniny.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Pečeň patrí k hlavným detoxikačným orgánom, ktoré sa oplatí mať vo forme. Niekedy postačí, ak si na tanier naservírujete tie správne potraviny.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vyskúšajte! Jednoduchý recept na skvelé bylinkové maslo

    Pečeň je najväčším metabolickým orgánom tela a každý deň filtruje škodliviny z krvi. Je súčasťou prirodzeného detoxikačného systému a určite si zaslúži vašu pozornosť. Ak je pečeň preťažená, budete postupne pociťovať väčšiu únavu, nesústredenosť, ale i nevoľnosť. Posilniť ju môže i vyvážená strava. Niektoré potraviny sú pre pečeň skutočnou posilou.

    Zdroj: Shutterstock

    Dajte si orechy

    Vlašské orechy posilnia nielen srdce, zlepšia koncentráciu, ale i funkciu pečene. Pri rozklade bielkovín v tele vzniká amoniak. Pečeň ho premieňa na močovinu, aby mohol byť vylúčený močom. Vlašské orechy obsahujú arginín, ktoré podporujú tento proces.

    Zdroj: Canva

    Červený pomocník

    Jednou z najlepších potravín, ktoré potešia pečeň je cvikla. Za jej červenou farbou a skrýva prírodný pigment, betanín. Táto sekundárna rastlinná látka stimuluje pečeňové bunky a podporuje ju vo všetkých dôležitých funkciách. Ak budete cviklu konzumovať pravidelne, môžete obmedziť aj hromadenie tuku v pečeni. Cviklu môžete konzumovať aj vo forme šťavy.

    Zdroj: Shutterstock

    Pomôže i púpava

    Za jej pozitívnym účinkom sa skrýva taraxín. Môžete si pripraviť chutný šalát alebo smoothie z čerstvo natrhaných listov alebo uvariť čaj. Púpava sa tradične využíva nielen na posilnenie pečene, ale i žalúdka i čriev.

    Zdroj: Shutterstock

    Vláknina

    Výborným pomocníkom pečene je i rozpustná vláknina inulín. Prirodzene sa nachádza v niektorých druhoch zeleniny a podporuje funkciu pečene, uvádza stránka eatsmarter.de. Do skupiny potravín, v ktorých sa inulín nachádza patrí paštrnák, kozia brada, čakanka, artičoky a topinambury. Zároveň pozitívne vplývajú na hladinu cukru v krvi, zabraňuje jeho skokom.

    Zdroj: Shutterstock

    Stimuluje

    Posilnenie pečene dosiahnete i prostredníctvom pestreca mariánskeho. Pripravte si z neho čaj. Možno vám nebude na prvý glg chutiť, ale myslite na to, že stimuluje tvorbu nových buniek v pečeni, urýchľuje tvorbu bielkovín, čím zlepšuje jej detoxikačnú funkciu. Pestrec zároveň reguluje tvorbu kyseliny v žalúdku.

    Zdroj: Shutterstock

    Listová zelenina

    Pravidelne si servírujte čerstvú listovú zeleninu. Rozličné druhy šalátov, špenát, rukola by mali byť pevno súčasťou vášho jedálneho lístka. Sú chutno posilou pečene. Zároveň stimulujú tvorbu žlče. Pomáhajú odfiltrovať stopy pesticídov a herbicídov.

    Zdroj: Shutterstock

    Skúste avokádo

    Regeneráciu pečene podporíte i pravidelnou konzumáciou avokáda. Nachádza sa v ňom dôležitý antioxidant, ktorý sa vyrába aj v tomto dôležitom orgáne. Tradične bojuje proti voľným radikálom a podporuje tvorbu nových pečeňových buniek.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.