Reklama

Kedysi to bolo inak: Spoznajte dávne zvyky späté so sviatkom svätého Mikuláša

Na snímke Mikuláš rozdáva sladkosti deťom na Námestí sv. Mikuláša v Trnave večer v pondelok 5. decembra 2022. FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Zdroj: Lukáš Grinaj

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Hoci má Mikuláš sviatok 6. decembra, obdarováva predvečer tohto dňa. V súčasnosti deti väčšinou odmeňuje i bez toho, aby sa s ním stretli. V minulosti to však bolo inak.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:10
Remaining Time 0:10
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Vianočný Záhradkár mieri do predaja! Nahliadnite do decembrového vydania

    „Vznikla krásna tradícia – Mikuláš s čertom a s anjelom chodili po domoch, aby nosili deťom darčeky. Mikuláš mal oblečenú dlhú bielu košeľu, na hlave biskupskú čiapku, v ruke berlu, na tvár mu prilepili dlhú bradu a fúzy z vaty a papiera, aby ho nebolo poznať. Pre čerta bol typický kožuch prevrátený naruby, na ktorom mohol mať zvončeky, bol opásaný reťazou, ktorou štrngal, tvár mal zamazanú od uhlia. Anjelovi v bielom odeve nemohli chýbať krídla z papiera a zamúčená tvár,“ približuje etnologička Katarína Nádaská typickú mikulášsku trojicu.

    Po príchode do domu sa Mikuláš spýtal, či sa deti vedia modliť, či boli poslušné, a chcel, aby mu zarecitovali básničku. Čert zase najmä menšie deti strašil. Napokon ich Mikuláš obdaroval drobnými darčekmi (jabĺčko, orechy, medovník), neposlušné deti dostali uhlie alebo zemiaky. „Na Horehroní napríklad čert bujaro strašil slobodné dievčatá,“ dodáva Nádaská

    A tieto poznáte?

    V niektorých obciach, napríklad v Potvoriciach v Trenčianskom okrese, chodievali do kúdeľnej izby (izba, v ktorej sa priadlo) štyria mládenci v spoločnosti harmonikára. Jeden oblečený ako Mikuláš, druhý v maske medveďa, tretí ako gazda, ktorý medveďa viedol na retiazke, a štvrtý ako maškara alebo čert. Mládenci žartovali a dievčatá im odriekali posmešné modlitbičky, ako napríklad: „Mikuláško maličký, ako blška drobučký, nový krpec, starý remeň, až na veky vekov amen.“ Niekde na Mikuláša ženy nepriadli a nepáralo sa ani perie, muži nešli do lesa. Na Spiši pri tejto príležitosti vešali do dverí stajne dve prekrížené metly, aby tam bosorky nemali prístup (inde sa to tradovalo až na sviatok svätej Lucie).

    Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.