Najlepšia ZÁHRADA, park i detail roka 2024: Čím porotu zaujali víťazné projekty?
31. 10. 2024, 8:01

Zdroj: Archív SZKT
Inšpirujte sa unikátnymi skvostami záhradnej a krajinnej architektúry, ktoré právom získali prestížny titul a očarili odbornú porotu nielen svojou krásou a technickým prevedením, ale i bojom proti klimatickým zmenám.
Zdroj: Archív SZKT
Zdroj: Archív SZKT
Zdroj: archív SZKT
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Súťaž Záhrada roka, Park roka a Detail roka na Slovensku vyhlasuje od roku 2015 Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu (SZKT). Tento rok sa uskutočnil už 9. ročník, čím sa potvrdzuje jej dôležitý význam a prínos v oblasti záhradnej a krajinárskej tvorby. Je tiež dôležitou udalosťou pre všetkých, ktorí sa chcú inšpirovať sa, oceniť talent alebo podporiť rozvoj zelených priestorov na Slovensku.
Zdroj: Dominik Slotik
Záhrada pokojnej džungle
Cieľom súťaže je širokej verejnosti prezentovať diela nielen z ich estetickej hodnoty a technickej kvality prevedenia, ale aj z hľadiska ich spoločenského významu a prínosu. Upozorňuje na dôležitosť súkromného i verejného priestoru a jeho vplyve na kvalitu života nás všetkých. Súťaž slúži ako platforma na propagáciu inšpiratívnych a výnimočných projektov, ktoré sú výsledkom kvalitnej práce záhradných a krajinných architektov, realizačných firiem, dodávateľov a všetkých, ktorí sa podieľajú na tvorbe vegetačných oáz v našich mestách a obciach. Ocenené víťazné diela majú motivovať a inšpirovať k vzniku ďalších, a tak prispieť k rozvoju zelených priestorov na Slovensku.
Zdroj: Tomáš Benčík
3. miesto: Záhrada s brezami
Kategórie ocenených diel
Keďže sa do súťaže môžu prihlásiť projekty rôznej veľkosti a charakteru, pre ich objektívnejšie hodnotenie a zohľadnenie špecifík sú diela rozdelené do troch kategórií:
- Záhrada roka: Je určená pre súkromné novozaložené i zrekonštruované záhrady pri rodinných domoch.
- Park roka: Hodnotia sa verejné parky, námestia, sídliskové zelené plochy v intraviláne obcí alebo v krajine.
- Detail roka: Táto kategória je zameraná na konkrétne architektonické, výtvarné alebo biologické prvky v záhrade alebo vo verejnom priestore, ktoré výrazne zvyšujú celkovú kvalitu diela. Môže ísť napríklad o zaujímavé osvetlenie, vodný prvok, sochu, záhony alebo menšie parkovo upravované plochy s výmerou menšou ako 0,5 ha.
Zdroj: VAN JARINA
1. miesto: Židovský cintorín Stará Bystrica
Čo sa hodnotí?
Prihlásené projekty sú hodnotené odbornou 5-člennou porotou zloženou z renomovaných odborníkov v oblasti záhradnej a krajinnej tvorby. Po spoločnej obhliadke všetkých prihlásených diel následne určí poradie prvých troch miest v jednotlivých kategóriách.
Pri hodnotení sú zohľadňované rôzne aspekty, ako napríklad komplexnosť návrhu a realizácie, rešpektovanie širších vzťahov v území, originalita a estetická hodnota návrhu, kvalita zrealizovaných prác a materiálov, dodržanie odborných postupov a technológií, udržateľnosť, účel i využitie, efektivita údržby, využitie nových technológií a materiálov šetrných k prírode a vplyv diela na kvalitu životného prostredia.
Ocenené víťazné projekty nájdete na ďalších stranách...>>>
Záhrada roka 2024
Zdroj: Dominik Slotik
Záhrada pokojnej džungle
1. miesto: Záhrada pokojnej džungle
Porotu svojou originalitou, estetickým i formálnym riešením najviac očarila záhrada nachádzajúca sa v Jarovciach, navrhnutá pod taktovkou Ateliéru G.Arch, s.r.o. a realizovaná Ing. Martinom Supukom. Táto záhrada je príkladom, že aj malý priestor sa vie efektívne využiť a nestratiť pritom svoje čaro. Cieľom projektantov bolo optické prepojenie interiéru s exteriérom, záhrada je akoby ďalšia izba stavby. Atraktivitu zaručuje pestrý výber rastlín v podaní listnatých stromov, okrasných tráv a kvitnúcich trvaliek. Chodníky sú vystlané lomovým kameňom a až 80% plochy záhrady je z priesakového materiálu, čo napomáha odvádzať vodu do podzemných vôd a zvyšovať ich zásobu. Na pozemku nechýba vodný prvok, vyvýšené záhony na pestovanie zeleniny, drobné ovocie, mobilné ohnisko či terasa s extenzívnou vegetačnou strechou. V záhrade však nenájdete trávnik, čo majiteľom počas roka značne zjednodušuje údržbu.
Zdroj: Tintin
2. miesto: Záhrada na Spiši
2. miesto: Záhrada na Spiši
Autorom návrhu je spoločnosť Tintin tvorená mladým kolektívom ľudí, ktorí záhradu vnímajú ako jedinečný priestor, kde každý kúsok pozemku má svoj zmysel a funkčnosť. Záhrada sa rozprestiera v Spišskej Novej Vsi v zástavbe nových rodinných domov. Autori využili potenciál okolitého prostredia naplno a šikovne prepojili mohutné stromy rastúce za hranicou pozemku s navrhovanou výsadbou, čo značne opticky zväčšilo priestor. Kládli tiež dôraz na spojenie interiéru s exteriérom a záležalo im na dokonalom výhľade na záhradnú scenériu z okna obývačky.
Zdroj: Tomáš Benčík
3. miesto: Záhrada s brezami
3. miesto: Záhrada s brezami
Autorom unikátneho návrhu je Ing. Magdaléna Pastvová z ateliéru la.arch. Záhrada s rozlohou asi 340 m2 sa nachádza v Miloslavove Alžbetin Dvor a obklopuje dom takmer po celom jeho obvode. Členená je na okrasnú, rekreačnú a úžitkovú časť tak, aby na seba tieto časti zmysluplne nadväzovali. Cieľom projektu bolo navrhnúť priestor v súlade s estetickým cítením i odbornosťou tak, aby sa v nej majitelia cítili príjemne a plne spĺňala ich požiadavky. Klienti túto záhradu využívajú naplno, starajú so o ňu s láskou a vďaka tomu sa jej nádherne darí .
Víťazov v kategórii Park roka 2024 nájdete na ďalšej strane...>>>
Park roka 2024
Zdroj: Atilla Tóth
1. miesto: Vidiecke parkové námestia s vodozádržnými opatreniami v obci Vlčany - pohľad na pamätník a požiarnu zbrojnicu.
1. miesto: Vidiecke parkové námestia s vodozádržnými opatreniami v obci Vlčany
Unikátne moderné riešenie dvoch parkových námestí v centre obce Vlčany spája v sebe estetickú krásu vidieka a inovatívne prvky. Kompozičným zámerom autorov projektu - doc. Ing. Attilu Tótha, PhD. a Ing. Tomáša Pavelku, bolo vytvoriť moderné vidiecke zelené námestie, ktoré bude v súlade s aktuálnymi trendmi krajinnej architektúry, meniacej sa klímy a vidieckym charakterom prostredia. Oba priestory sú vybavené prírode blízkymi vodozádržnými opatreniami vo forme dažďových záhrad a vodopriepustných povrchov, ktoré sú doplnené o podzemné retenčné nádrže.
Zdroj: Róbert Turčan a Andrej Božek
2. miesto: Ružový park v Trnave
2. miesto: Ružový park v Trnave
Autorky návrhu - Ing. Denisa Halajová, Ing. Júlia Straňáková a Ing. Veronika Fusková vdýchli mestskému parku v okrajovej časti centra mesta Trnavy doslova nový život. Hoci rešpektovali historické súvislosti, vytvorili okúzľujúci priestor, ktorý plní funkciu centrálnej oddychovej a reprezentačnej plochy s dôrazom na výsadbu bylín a ruží. Trávnik poskytuje multifunkčnú plochu pre kultúrne podujatia, nábrežie zrevitalizovaného toku slúži ako parková promenáda a vodné prvky majú v parku nielen okrasnú funkciu, ale aj zlepšujú mikroklímu.
Zdroj: Architekton
3. miesto: Revitalizácia Námestia protifašistických bojovníkov v Martine
3. miesto: Revitalizácia Námestia protifašistických bojovníkov v Martine
Cieľom architektov zo spoločnosti Architekton pri revitalizácii námestia v mestskej časti Podháj bolo vytvoriť kvalitné prostredie pre príjemné trávenie voľného času obyvateľmi mesta, a to s použitím ekologických princípov a ochrany zelene. Dominantu priestoru predstavujú ihriskové plochy a herné prvky s atypickým dizajnom doplnené výsadbami drevín i štrkovými trvalkovými záhonmi.
Víťazov v kategórii Detail roka 2024 nájdete na ďalšej strane...>>>
Detail roka 2024
Zdroj: VAN JARINA
1. miesto: Židovský cintorín Stará Bystrica
1. miesto: Židovský cintorín Stará Bystrica
Židovský cintorín v Starej Bystrici zriadila rozrastajúca sa židovská komunita v druhej polovici 18. storočia, počas vojny bol zničený a dlhé roky chátral. Ateliér architektúry a dizajnu VAN JARINA spoločne s obcou a zhotoviteľmi toto miesto zachránili pred zabudnutím. Priestor dýcha zvláštnou atmosférou, dojme krásou, ale i nostalgickými spomienkami. Obnovou prešli náhrobné kamene, plocha cintorína sa ohraničila novým nízkym kamenným múrikom, minimalizovali sa terénne úpravy. K židovskému cintorínu bola tiež vybudovaná nová kamenná prístupová cesta.
Zdroj: archív SZKT
2. miesto: Terasa Pradiareň
2. miesto: Terasa Pradiareň
Autormi projektu sú Ing. Peter Pasečný, Ing. Lucia Paulíková, Ing. Ivana Pasečná PhD. a Ing. Katarína Sýkorová. Administratívna budova Pradiareň 1900 vznikla z časti bývalej továrne Cvernovka. Ponúka kancelárie s atmosférou spred sto rokov, no súčasne rešpektuje moderné požiadavky nízkoenergetickej bilancie. Autori navrhli polointenzívnu vegetačnú strechu, ktorá poskytuje príjemný pobytový priestor. Ponúka možnosti na rozhovory, prácu, obed či poobedný oddych. Vhodne kombinuje relaxačné a pracovné prostredie s výhodou panoramatických výhľadov na mesto a Malé Karpaty.
Zdroj: Archív SZKT
3. miesto: BIO:VCEL:IN
3. miesto: BIO:VCEL:IN
Projekt vytvorený Ing. Alicou Beňovou v spolupráci s Ing. Marekom Husom, PhD. šíri osvetu o význame opeľovačov a biodiverzite prostredia. Biodiverzné lúky atraktívne pre včely a opeľovače sa nachádzajú v areáli Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre a priamo nadväzujú na univerzitnú včelnicu. Projekt má nielen výukové, osvetové či výskumné ciele, ale poslúži pre širokú verejnosť na obdiv i relax.