Reklama

RARITA rastlinnej ríše na Slovensku: Zakvitol najväčší KVET, ktorý sa objaví len RAZ za dekádu!

Na snímke raritný kvet rastliny s názvom Amorphophallus titanum, ktorý rozkvitol v Botanickej záhrade Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Má vyše dvoch metrov a kvitne iba jeden deň a raz za niekoľko rokov. Amorphophallus titanum pochádza z ostrova Sumatra v Indonézii. Je to jediné miesto na svete, kde sa vyskytuje vo voľnej prírode, aj tam však už patrí k ohrozeným druhom pre klčovanie tamojších tropických pralesov. V Bratislave 7. augusta 2024. FOTO TASR - Dano Veselský

Zdroj: Dano Veselský

Reklama

Pre skutočných nadšencov kvetov nastala včera večer (6. 8. 2024) unikátna udalosť. V bratislavskej Botanickej záhrade Univerzity Komenského vykvitla Amorphophallus titanum, ohrozená rastlina obrovských rozmerov, ktorá kvitne len raz za približne desať rokov.

Zmijovec titánsky (Amorphophallus titanum) je jednou z najpodivuhodnejších kvitnúcich rastlín na svete. Táto exotická kráska bola prvýkrát objavená v roku 1878 v dažďových pralesoch západnej Sumatry. V jej domovine ju pestujú pre jej veľké podzemné hľuzy plné škrobu, ktoré môžu mať hmotnosť až 75 kg a sú po tepelnej úprave jedlé. Pre nepriaznivé podmienky kvitne v Európe veľmi zriedka a patrí medzi skutočné unikáty botanických záhrad.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0.00%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected

      Gigantický kráľ smradu a krásy

      Táto vzácna rastlina je známa nielen svojimi impozantnými rozmermi, ale aj intenzívnym a nepríjemným zápachom, ktorý pripomína zhnité mäso. Okrem toho, že jej obrovský kvet sa objaví len raz za 10 rokov, a aj to len na jeden deň, má najväčšie (nedelené) súkvetie spomedzi rastlín. Dokáže dorásť do výšky až 3 metre s priemerom až 1,5 metra. Samozrejme, intenzívny zápach rozkladajúceho sa mäsa má za úlohu prilákať opeľovače.

      Zdroj: Dano Veselský

      Na snímke návštevníci sa fotia pri raritnom kvete rastliny s názvom Amorphophallus titanum, ktorý rozkvitol v Botanickej záhrade Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Má vyše dvoch metrov a kvitne iba jeden deň a raz za niekoľko rokov. Amorphophallus titanum pochádza z ostrova Sumatra v Indonézii. Je to jediné miesto na svete, kde sa vyskytuje vo voľnej prírode, aj tam však už patrí k ohrozeným druhom pre klčovanie tamojších tropických pralesov. V Bratislave 7. augusta 2024. FOTO TASR - Dano

      Vzhľadom na ojedinelé kvitnutie exotického kvetu Amorphophallus titanum, Botanická záhrada UK predĺžila svoju prevádzku až do desiatej hodiny večer. Stovky zvedavcov trpezlivo čakali v radoch, aby sa na tento prírodný unikát mohli pozrieť zblízka.

      Zdroj: Jeff Chiu

      EBE 11 San Francisco - Na snímke vedúci biológ Kalifornskej akadémie vied Timothy Wong (vpravo) sleduje, ako návštevník fotografuje kvet zmijovca titánskeho (Amorphophallus titanum) v Akadémii Osher Rainforest v San Franciscu 26. februára 2024. Zmijovec má najväčšie okvetie na svete a je charakteristický najmä hnilobným zápachom, ktorým láka hmyz potrebný na jej opeľovanie. Obyvatelia Sumatry a Indonézie, odkiaľ rastlina pochádza, ju preto nazývajú mŕtvolná kvetina. Jej pach totiž cítiť niekedy

      Autor článku

      Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.