Reklama

VČELY RAJA: Zaujímavý projekt pre deti aj dospelých v samotnom srdci Slovenského raja

Na okraji lesa neďaleko obce Hrabušice žijú včielky vo Včelom raji.

Zdroj: instagram/barbara_blanche_geotourism

Reklama
záhradkár logo

TASR

Tlačová agentúra Slovenskej republiky

Neďaleko obce Hrabušice v okrese Spišská Nová Ves vznikla ekovčelnica s voľným chovom včiel. Tá má slúžiť na pozorovanie prirodzeného spôsobu života včiel s dôrazom na stabilitu včelieho ekosystému. Návštevníci si ju môžu pozrieť už počas tohto leta v areáli bývalej lesnej škôlky.

Vitajte v raji

Projekt s názvom Včely raja vznikol vďaka finančnej podpore Košického samosprávneho kraja a jeho grantovej schémy Terra Incognita. Cieľom tohto projektu je podľa KRT (Košice Región Turizmus) snaha o originálne priblíženie života včiel pre turistov a návštevníkov Slovenského raja. 

Zdroj: instagram/rastotrnka

V lokalite Pamulová sa otvorila ekovčelnica s príznačným názvom Včely raja.

Osveta nie zisk

Včely nebudú chovať pre produkciu medu, ale vytvoria podmienky pre ich prirodzený spôsob života. Divé včely tak budú mať k dispozícii niekoľko úľov, ktoré vznikli v pňoch stromov. Okrem toho vznikol vďaka projektu špeciálny hotel pre takzvané včely samotárky.

Zdroj: instagram/rastotrnka

V ekologickom chove sú včielky pánmi svojich úľov, majú voľný pohyb, obydlia si stavajú prirodzene a rovnako prirodzene sa aj rozmnožujú, zimujú a prijímajú stravu.

„Verím, že aj táto unikátna ekovčelnica upozorní prichádzajúcich návštevníkov na aktuálnu problematiku ohrozenia života včiel, ktoré sa stali jedným zo symbolov zdravého životného prostredia. Bez týchto opeľovačov by nebol život vo forme, v akej ho dnes poznáme,“ uviedol predseda KSK (Košický samosprávny kraj ) Rastislav Trnka.

Zdroj: instagram/barbara_blanche_geotourism

V areáli budú návštevníci podrobne informovaní o živote včiel, spôsobe ich chovu i dôležitosti pre celý ekosystém.

Život včiel 

Areál ekovčelnice je výborným miestom pre detské exkurzie a rodinné výlety, kde sa môžu deti už od malička zoznámiť s včielkami a spoznať ich dôležitú úlohu na tejto planéte. 

Zdroj: instagram/rastotrnka

V areáli môže návštevník celkom zblízka, ale úplne bezpečne pozorovať život včiel tak, ako ho doteraz nevidel. Súčasťou je aj priestor na oddych, ohnisko či takzvaný apidomček.

Návštevníci si vedomosti rozšíria aj vďaka informačným a náučným tabuliam, na ktorých sú podrobné informácie o živote včiel. Celý areál ekovčelnice je ohradený a prístupný celoročne.

Zdroj: instagram/rastotrnka

Skvelá príležitosť na zážitkovú turistiku či apiterapiu.