Reklama

Zázvorový čaj a kávu počas choroby NEPITE: Aha, čo vám spôsobia!

5 jesenných strašiakov, ktoré nás vedia potrápiť: Ako s nimi bojovať?

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Ak užívate lieky, nie je vôbec jedno, čím ich zapíjate. Aj napríklad taký zázvorový čaj alebo káva môžu spôsobiť ťažkosti.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Nápoj, ktorý budete zbožňovať! Pripravte si Masala Tea

    Ako správne užívať lieky, aby ste im nevedomky neznížili účinok, sme zisťovali u odborníčky - farmaceutky PharmDr. Nikoly Chomaničovej, PhD., ktorá vysvetlila, aké sú najčastejšie chyby pri ich užívaní.

    Zdroj: Shutterstock

    Kávy sa počas užívania liekov radšej vzdajte.

    Milovaná káva

    Zapíjanie liekov a výživových doplnkov kávou však podľa odborníčky vplýva na ich vstrebávanie v tráviacom trakte. „V prípade kávy je za to zodpovedný najmä kofeín, ktorý môže s niektorými liekmi a výživovými doplnkami vytvárať komplexy, ktoré sa následne v tráviacom trakte ťažšie rozpúšťajú, v dôsledku čoho sa liečivo nevstrebe do organizmu v takom množstve, v akom by malo,“ vysvetľuje Nikola Chomaničová.

    Kofeín zároveň spoločne s kyselinou chlorogénovou zvyšuje uvoľňovanie žalúdočnej kyseliny, čím znižuje pH v tráviacom trakte, čo môže spôsobiť zníženie, ale aj zvýšenie rozpustnosti niektorých liečiv. „Namieste je, dať si medzi užitím lieku či výživového doplnku a kávy aspoň 2-hodinový odstup. Je síce pravdou, že kofeín sa z organizmu odbúrava o niečo dlhšie, no vplyv na tvorbu ťažko rozpustných komplexov s niektorými liečivami má len dovtedy, kým je prítomný v tráviacom trakte,“ radí.

    Zdroj: Shutterstock

    Nie je jedno čím lieky zapijete a pri čaji by ste mali byť obzvlášť opatrní.

    Čaj

    Asi väčšina Slovákov počas choroby pije rôzne čaje, či už bylinkové, alebo ovocné. Je to však naozaj taká správna voľba? „Opatrnosť je potrebná v prípade zeleného a čierneho čaju, ktorý okrem kofeínu obsahuje aj veľké množstvo trieslovín. Aj tie môžu s niektorými liečivami vytvoriť ťažko rozpustné komplexy. Neplechu však vedia napáchať aj bylinné čaje, najmä ak obsahujú ľubovník, kustovnicu, echinaceu, škoricu, roiboos, zázvor alebo ženšen," upozorňuje farmaceutka. Dodáva, že látky obsiahnuté v týchto rastlinách môžu ovplyvniť špecifické pečeňové enzýmy, ktoré zabezpečujú biotransformáciu niektorých liečiv v organizme.

    Pokračovanie na ďalšej strane...>>>

    Existujú výnimky

    Farmaceutka Chomaničová upozorňuje, že v prípade džúsov platí to isté čo pri bylinných čajoch, obzvlášť, ak ide o džúsy z citrusových plodov. Vhodné však nie je ani mlieko, ktoré vďaka prítomnosti vápnika môže s niektorými liečivami vytvárať nerozpustné komplexy. „Jednou z výnimiek je napríklad užívanie vitamínu D, pri ktorom sa zapíjanie mliekom paradoxne odporúča. Keďže vitamín D nie je rozpustný vo vode, na jeho vstrebávanie v tenkom čreve je potrebná prítomnosť tuku. Mlieko preto môže byť v tomto prípade žiaduce. Tým chcem teda naznačiť, že existujú výnimky, pri ktorých káva, čaj, mlieko či džús nemusia predstavovať žiaden problém,“ vysvetľuje. Všeobecne platí pravidlo, že ak lekár či lekárnik neurčí inak, najbezpečnejšie je zapíjať lieky a výživové doplnky čistou vodou z vodovodu.

    Zdroj: Shutterstock

    Odložte sladké nápoje úplne a naučte sa vychutnávať si vodu .

    Coca-Cola zvyšuje účinok

    Zvýšenie účinku napríklad ibalginu po jeho zapití Coca-Colou možno vysvetliť podľa farmaceutky prítomnosťou kofeínu. V ibalgine sa totiž nachádza liečivo ibuprofén, ktoré patrí do skupiny nesteroidných antiflogistík. Tie účinkujú proti bolesti, horúčke a taktiež pôsobia protizápalovo.

    „Za posledných 5 rokov pribudlo na trhu viacero farmaceutických produktov, ktoré kombinujú nesteroidné antiflogistiká alebo paracetamol s kofeínom. Je to práve vďaka tomu, že sa preukázal pozitívny efekt kofeínu na zvýšenie analgetického účinku týchto liekov bez toho, aby sa zvýšila ich hladina v organizme. Navyše, ako som už spomínala, kofeín podporuje uvoľňovanie žalúdočnej kyseliny,“ hovorí.

    Pokračovanie na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Shutterstock

    Imunitný systém oslabujú aj tabletky proti bolesti, ktoré obsahujú účinné látky ako napríklad paracetamol alebo ibuprofen Podľa americkej štúdie tak dobrovoľne blokujete enzým, ktorý sa podieľa na tvorbe protilátok. Negatívny účinok je najciteľnejší pokiaľ užívate lieky už pri prvých náznakoch vírusovej infekcie.

    Ibuprofén patrí navyše k tým liečivám, ktoré sa vplyvom nižšieho pH rozpúšťajú rýchlejšie a nástup účinku ibuprofénu bude preto vďaka prítomnosti kofeínu rýchlejší. „Zapíjanie ibalginu Coca-Colou však jednoznačne neodporúčam, keďže táto kombinácia môže u citlivých osôb spôsobiť vážne podráždenie žalúdočnej sliznice,“ dodáva.

    Liekov a vyživových doplnkov, ktorých účinok môže byť znížený vplyvom potravín či nápojov, je naozaj nespočetne veľa. „V prípade vápnika môže napríklad kofeínový nápoj znížiť jeho vstrebávanie v čreve. Železo a magnézium sa zas nemusí s mliekom, rovnako ani niektoré druhy antibiotík. Účinok hormonálnej antikoncepcie je zas ohrozený, ak sa jej užitie skombinuje napríklad s grepovým džúsom. Často užívané lieky na problémy so štítnou žľazou by sa nemali zapíjať čiernym či zeleným čajom," upozorňuje na nevhodnú kombináciu.

    Zdroj: Shutterstock

    Nie je dokonca jedno, ani čo jete...

    Problémom môže byť aj ovocie, po ktorom mnohí v čase choroby siahajú. Zo štúdie z roku 2018 vyplýva, že banán môže vďaka enzýmu nazývanému polyfenoloxidáza rozložiť chemickú štruktúru paracetamolu, a tým potenciálne znížiť jeho účinok. „Polyfenoloxidáza sa však nenachádza iba v dužine banánov, ale aj v ďalšom ovocí, napríklad jablkách, broskyniach, avokáde a podobne, je zodpovedá za zhnednutie ovocia napríklad po jeho nakrájaní. Čo však chýba, je ucelená štúdia, ktorá by vplyv polyfenoloxidázy na zníženie účinku paracetamolu jednoznačne potvrdila aj u ľudí. Určite je však potrebné brať túto informáciu do úvahy a ovocie konzumovať radšej s 2-hodinovým odstupom od užitia paracetamolu,“ odporúča Slovákom.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.