Reklama

Hnednú a odumierajú vám TUJE? Takto ich zachránite!

Tuje sú snáď najbežnejšou drevinou našich záhrad.

Zdroj: shutterstock

Reklama
Ján Tancik

Ján Tancik

Odborník na ochranu rastlín

Hlavnou príčinou masívneho odumierania tují v posledných rokoch je chrobák krasoň. Ako proti nemu zakročiť?

„Krasoň borievkový (Lamprodila festiva) je veľmi ľahko spoznateľný vďaka svetlozelenému zafarbeniu s modrastým kovovým leskom. V prirodzenom prostredí sa živí borievkami obyčajnými, no aktuálne invázne zamoruje a napáda rôzne druhy a odrody okrasných drevín, teda okrem borievok tuje, cyprusy či cyprušteky,“ vysvetľuje Ing. Ján TANCIK, PhD. a dodáva, že ide o pomerne nového škodcu, pretože sa na Slovensku objavil až v roku 2018.

Ako škodí?

Pre dreviny sú nebezpečné larvy, ktoré vyžieraním chodbičiek vyplnených drvinou poškodzujú vodivé pletivá. Dôsledkom toho je postupné hnednutie a usychanie konárov a časom celého stromu. Dospelé chrobáky začínajú byť aktívne v prvej polovici mája. Do konca júla kladú samičky do trhlín a poranení v kôre vajíčka. Vyliahnuté larvy sa dva až štyri roky v závislosti od klimatických podmienok vyvíjajú vnútri konárov a kmeňov, kde v dreve vyžierajú chodbičky. Po ukončení vývoja sa koncom marca až začiatkom apríla v kôre kuklia. Dospelé jedince si neskôr vyhrýzajú oválny výstupný otvor.

Zdroj: Shutterstock

Krasoň dlhý 7 až 12 mm je veľmi ľahko spoznateľný vďaka svetlozelenému zafarbeniu s modrastým kovovým leskom. Na hrudi a krovkách má výrazné symetricky usporiadané modročierne škvrny. Larvy sú ploché žltobiele, 15 až 20 mm dlhé, s výraznou hlavovou časťou. Kukly sú 8 až 12 mm dlhé, veľmi jemné, biele.

Ako zakročiť proti krasoňovi? Čítajte na ďalšej strane...

Zdroj: shutterstock

Veľkým nebezpečenstvom výskytu krasoňa je fakt, že na rozdiel od iných škodcov tují napáda a ničí aj úplne zdravé stromy, ktoré do dvoch až troch rokov odumierajú.

Ako zakročiť proti krasoňovi?

Treba si uvedomiť, že vývojové štádium krasoňa trvá najmenej dva roky, a preto treba dbať na prevenciu jeho výskytu. V máji, keď dospelé chrobáky vyliezajú z otvorov a následne sa pária, treba robiť ich signalizáciu rozvešaním žltých lepových doštičiek najmä na slnečnú stranu drevín. Ak sa na ne chrobáky lepia, treba urobiť postrek insekticídom. V súčasnosti však proti krasoňovi nemáme autorizovaný žiadny prípravok. V zahraničí sa využívajú prípravky zo skupiny pyretroidov a neonikotinoidov. Z biologických dobre zaberá prípravok na báze spinosadu (Spintor). Do postrekovej kvapaliny odporúčame pridať zmáčadlo. Postrek treba zopakovať 2- až 3-krát v týždenných intervaloch.

Vyberáme pre vás niečo PLUS