Reklama

Podľahli ste kúzlu enciánového stromčeka? Poradíme vám, ako ho úspešne pestovať

Rozkvitnutý enciánový stromček je pastvou pre oči.

Zdroj: pinterest.com/schoenergarten/

Reklama

Na záhradkárskom veľtrhu som si kúpila krásny stromček s fialovými kvetmi. Bola na ňom menovka "encián". Prosím, poraďte mi, ako sa volá odborne a akú vyžaduje starostlivosť. Ďakujem, čitateľka Martina

Solanum rantonnetii známy ako enciánový stromček môžete nájsť aj pod označením Lycianthes rantonnetii.

Pestovateľsky u nás patrí medzi takzvané prenosné rastliny. Počas sezóny sa mu darí vonku, na balkóne, terase, či v záhrade, s ohlásením prvých mrazov ho však treba premiestniť do svetlej bezmrazej miestnosti, kde prezimuje. Aj preto sa odporúča, pred sezónou ho vyložiť von až po 15. máji, hoci každý rok je počasie špecifické, prispôsobiť sa preto treba jeho aktuálnemu vývoju.

Rastlina vyžaduje pravidelnú a pomerne hojnú zálievku. Bohato bude kvitnúť, ak vždy čo najskôr odstránite odkvitnuté kvety a stromček budete tvarovať rezom, čím sa navyše pekne zahustí. Počas leta nezabudnite na pravidelné prihnojovanie. Nevystavujte ho celodennému prudkému slnku, no vyhnite sa aj úplnému tieňu, v ktorom prakticky nekvitne. Ideálna je východná orientácia.

Zdroj: Lucia Sedláček Harničárová

Enciánové stromčeky sú hojne dostupné na záhradkárskych veľtrhoch a tešia sa veľkej obľube.

Častým problémom sú vošky, proti ktorým treba zasiahnuť dostupnými insekticídmi hneď po zistení ich výskytu. Aj túto rastlinu si môžete rozmnožiť vrcholovými odrezkami.