Prečo trávnik vysychá? Skúsení odborníci poznajú odpoveď a poradia, ako problém vyriešiť
28. 4. 2021, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:34)

Zdroj: Vladimír Vavrek
Minulý rok na jar sme zakladali nový trávnik, dávali sme aj sieťku. Na jeseň sme ho hnojili ako bolo potrebné. Teraz je veľká časť trávnika veľmi suchá. Prosím o radu, čo s tým.
Martin Mičík, zelenytravnik.sk
Podľa fotografie je trávnik napadnutý plesňou snežnou. V tomto prípade je dôležité dôkladne ho vyhrabať, ideálne použiť vertikulátor a odstrániť tak apadnutú trávnu plsť. Potom trávnik pohnojte nojivom s vyšším obsahom dusíka. Po vykonaní týchto opatrení môžete ešte použiť fungicíd Askon.
Zdroj: čitateľka Oľga P.
Trávnik napadnutý plesňou snežnou
Čo by ste mali vedieť o plesni snežnej?
Táto hubová choroba patrí u nás medzi najčastejšie sa vyskytujúce choroby trávnika. Napriek svojmu názvu pleseň snežná (Microdochium nivale) nie je viazaná na snehovú pokrývku. Začína sa objavovať už na jeseň za chladného, vlhkého počasia, keď sa teplota pohybuje medzi 0 až 8 °C.
Typické príznaky: V trávniku vznikajú kruhové alebo oválne hnedé škvrny, ktoré môžu byť pokryté bielym, prípadne ružovým mycéliom (hubovými vláknami), ktoré sa po čase stráca. Po obvode škvŕn môžete vidieť tmavohnedý pruh, čo je takzvaná aktívna zóna, ktorá sa za priaznivých podmienok rozširuje a pri silnom výskyte plesne sa škvrny môžu spájať.
Čo podporuje výskyt: Plesni snežnej sa dobre darí na nezamrznutom trávniku pod snehovou pokrývkou. Po roztopení snehu často prichádza nemilé prekvapenie v podobe množstva oválnych fľakov. Najviac bývajú postihnuté nízko kosené trávniky. Výskyt choroby podporuje aj striedanie teplôt, veľa organickej hmoty, dlhodobá vlhkosť na povrchu trávnika, nadmerné hnojenie dusíkom a nedostatok draslíka pred zimou, dlhotrvajúca a utlačená snehová pokrývka, ale aj veľmi zhutnený pôdny podklad pod trávnikom a nedostatok vzduchu v pôde.
Odporúčaná prevencia
Najlepší spôsob boja proti plesni snežnej spočíva v správnej starostlivosti o trávnik. Ako prvé upravte závlahový režim – nezavlažujte malými a častými dávkami, lebo trávnik je potom neustále vlhký a riziko napadnutia hubovou chorobou sa zvyšuje. Doprajte mu len toľko vody, koľko naozaj potrebuje, radšej vo väčšej dávke a menej často. Suchý povrch trávnika bráni výskytu choroby.
Zabezpečte pravidelnú výživu počas celej sezóny. Používajte plnohodnotné trávnikové hnojivá so správnym pomerom hlavných živín – dusíka (N), fosforu (P) a draslíka (K). Uprednostňujte hnojivá s dlhodobým účinkom, aby nedochádzalo k veľkým výkyvom v zásobe živín.
Anketa
Stretávate sa na vašom trávniku s pravidelným výskytom plesne snežnej?
Chemické ošetrenie
Odporúčame použiť ho len v krajnom prípade vo forme postreku fungicídom s obsahom účinnej látky propiconazol, iprodion alebo azoxystrobín. Pri častom výskyte môžete jeden postrek urobiť aj preventívne v októbri a potom podľa potreby na jar, pri teplote okolo 15 °C. Vtedy však ošetrite už len napadnuté miesta.