Reklama

Prečo ŽIVÝ PLOT neprosperuje a chradne? Stanovte diagnózu podľa odborníka

Thuja,Hedge,Damaged,By,Drought,,Brown,Spots,In,The,Hedge,

Zdroj: shutterstock

Reklama

Hoci sa o chorobách a škodcoch na živých plotoch príliš nehovorí, rozhodne nemožno tvrdiť, že by sa im vyhýbali. Isté však je, že na zdravý strom alebo ker si len tak netrúfnu.

„Odolnosť živých plotov zvýšite najmä pravidelným hnojením“, radí Bohuš FANČOVIČ z Úseku produkčnej škôlky v Botanickej záhrade SPU v Nitre.  Pri každom reze, ktorý by sa mal robiť minimálne dvakrát do roka, prichádza pôda o množstvo živín. Tie musíte pravidelne
dopĺňať, aby sa rastliny nestali obeťou plesní a žravého hmyzu.

„Zabúdať nesmiete ani na výdatnú zálievku, a to nielen v období sucha“, pripomína odborník.  Zalievajte radšej výdatne a menej často, pretože malé množstvá vody sa nedostanú až ku koreňom, no podporia rozvoj plesní a prítomnosť slimákov.

Priadzovček tujový

Živé ploty z tují a cyprusov môže potrápiť hlavne počas júna. Vtedy motýle kladú vajíčka, z ktorých sa následne liahnu larvy. Tie začínajú
požierať ihlice a postupne celé výhonky. Neskôr sa zavŕtavajú do dreva podobne ako lykokaz tujový.

Ochrana: Aplikáciu insekticídov je nutné stihnúť na začiatku leta, keď sú mladé larvy bezbranné. Ak ich nezastavíte, stromy začnú hnednúť a v pokročilej fáze hrozí odumretie celej rastliny.

Nosánik ryhovaný

Larvy nosánikov dokážu napáchať extrémne škody hlavne v obmedzenom priestore pestovateľských nádob, no nevyhýbajú sa ani živým plotom z bršlena, vavrínovca, zo zobu vtáčieho a z tisa. Žijú hlboko v pôde, kde požierajú korienky, dospelé chrobáky ohrýzajú listy.

Ochrana: Pri nadzemných častiach pomôžu insekticídy proti žravému hmyzu. Proti larvám sa dajú pri teplote pôdy 15 až 25 °C použiť háďatká z rodu Heterorhabditis.

Vošky

V letných mesiacoch ich spozorujete na živých plotoch z buka, zo smreka, zobu vtáčieho a z lipy. Škodlivé začnú byť vo chvíli, keď sa premnožia. Napadnuté mladé výhonky cicajú s takou intenzitou, až sa začnú deformovať.

Ochrana: Veľmi dobre si s nimi poradia prirodzení nepriatelia (lienky, zlatoočky, pestrice, ucholaky). Niekedy stačí infikované rastliny niekoľkokrát osprchovať silným prúdom vody. Poslednou možnosťou sú prípravky proti cicavému hmyzu.

Hnednutie

Mladým cypruštekom a tujam spôsobuje hnednutie ihlíc huba Didymascella thujina. Príznaky ochorenia sa objavujú obvykle v polovici leta. Na spodných vetvách vidieť z ich vrchnej strany žltohnedé nekrotické škvrny. Na jar v ďalšom roku sa na odumretých šupinatých listoch tvoria tmavé vankúšiky s plodnicami, ktoré po dozretí praskajú a uvoľňujú spóry.

Ochrana: Prevencia spočíva v správnom rastovom režime a zálievke, ktorú treba robiť zrána, aby rastliny do večera oschli.

Zasychanie

Príčinou zasychania ihlíc je huba Pestalotia funerea. Najčastejšie sa vyskytuje na tujach, borievkach, cypruštekoch a cyprusoch. Napadnuté časti od vrcholov výhonov žltnú a hnednú. Pri väčšom výskyte začne rastline opadávať ihličie smerom zvonka dovnútra. Huba sa môže objaviť aj na šiškách. Napáda hlavne oslabené rastliny.

Ochrana: Spočíva v odstránení napadnutých častí, v zmene pestovateľských podmienok a v aplikácii fungicídov.

Odhnívanie

Hnednutím a zahnívaním koreňového krčka sa prejavuje fytoftorová hniloba koreňov, ktorá sa často vyskytuje pri ihličnanoch, hlavne tujach. Korene postupne mäknú a rozpadajú sa, pričom medzi zdravým a napadnutým pletivom je zreteľne rozlíšiteľná hranica.

Ochrana: Treba sa vyhnúť výsadbe do pôdy, ktorá je zhutnená, suchá alebo príliš vlhká, prípadne zabezpečiť dobrú drenáž a tým sa vyhnúť vlhkým podmienkam, v ktorých sa patogénu darí.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.