Reklama

Rady záhradnej ARCHITEKTKY: Na začiatku každej ZÁHRADY musí byť dobrý plán!

Ing. Erika MŇAHONČÁKOVÁ, PhD.,
záhradná architektka

Zdroj: Canva

Reklama
Erika Mňahončáková

Erika Mňahončáková

Záhradná architektka

Usporiadať priestor okolo domu je ako šiť oblečenie na mieru. Najlepšia záhrada je taká, ktorá sa hodí k stavbe a zároveň spĺňa potreby a vášne majiteľa. Veď nie nadarmo sa hovorí, že záhrada je výkladnou skriňou majiteľa a môže o ňom veľa prezradiť.

Záhrada je zelenými pľúcami domova, miestom, kde si môžete oddýchnuť a zároveň sa stretnúť s  rodinou a  so známymi. Môže plniť viacero rôznych funkcií, a  preto je dôležité, aby dizajn záhrady zohľadňoval jej využitie.

Kde a ako začať?

Plánovanie záhrady je rovnako vzrušujúce ako plánovanie interiéru. Záhrada je pokračovaním vášho domu, zariaďte si ju preto tak, aby ste naplno využili svoj vonkajší priestor. Túžite po veľkej terase, kde budete tráviť letné večery s  rodinou a  priateľmi? Alebo vás lákajú vidiecke záhrady so skrytými lavičkami ako stvorenými na čítanie dobrodružných románov? Nadchýna vás možnosť pestovať si vlastné ovocie a  zeleninu alebo je vaším cieľom záhrada s minimálnymi nárokmi na údržbu? V  záhradnom dizajne existuje množstvo osobitných štýlov. Niektoré navádzajú na divokú prírodu, iné obsahujú symbolické a  mystické prvky a  nechýbajú záhrady navrhnuté s  veľkou precíznosťou a  so zmyslom pre ten najmenší detail. Z tohto bohatstva inšpirácií si môžete vybrať štýl, ktorý najlepšie odráža vaše preferencie, charakter, zmysel pre estetiku.

Vzhľad záhrady treba zvážiť už vo fáze návrhu domu. V tomto kroku si môžete dôkladne naplánovať elektroinštaláciu a určiť, kde majú byť v podzemí umiestnené elektrické vodiče smerujúce napríklad do altánku, rozvrhnete si osvetlenie záhrady a určíte miesto na jazierko. Nemenej dôležitá je inštalácia automatického zavlažovacieho systému.

Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

Zdroj: Shutterstock

Do záhonov vysádzajte trvalky vo väčších skupinách, to znamená niekoľko kusov daného druhu do trojsponu.

Plán záhrady

Pre svoj návrh záhrady si pripravte plán pozemku s obrysmi budov, existujúcich stromov, krov a ďalších objektov, ktoré v  záhrade ostanú. Najlepšie je zakresliť si ich na milimetrový papier v mierke 1 : 100 (1 cm na papieri zodpovedá jednému metru v skutočnosti). Rozdeľte si priestor a  zaznačte každú časť v  záhrade podľa jej očakávanej funkcie. Pre niekoho je najdôležitejšie vytvoriť si relaxačný kút, pre iného zas okrasné záhony či úžitkové hriadky, o  ktoré sa bude s láskou starať. Na začiatku by ste si mali určiť zóny, ktoré budete postupne rozširovať.

Zdroj: Shutterstock

Správny výber rastlín

Rešpektujte priestor

Charakter záhrady do značnej miery závisí od štýlu domu. Moderný dom môže byť obklopený záhradou opakujúcou jeho jednoduché a priame línie, podľa zákona kontrastu však môže byť navrhnuté aj voľné riešenie. Vidiecky dom môže splynúť v krásno s vidieckou záhradou, ktorá je pestrá, atmosférická, plná farieb, tvarov a vôní.

Zdroj: Shutterstock

Deliace a doplnkové prvky ako posedenie, pergola alebo fontána dodajú vašej záhrade štruktúru. Okrem atraktívneho vzhľadu ju napríklad aj opticky zväčšia.

Dôležité je aj plánovanie chodníkov či cestičiek. Tie sú dôležitým prvkom záhrady, pretože spájajú jej rôzne časti a prvky. Cestičky, terasy, altánky či oporné alebo deliace steny by mali byť čo najneutrálnejšie a z homogénneho materiálu. Nepodceňte ani dobrý pomer medzi voľným priestorom a skupinami rastlín. Tie by mali byť dobre exponované a mali by mať dostatočný prístup k  svetlu. Miesto na grilovanie alebo trávnik na hry pre deti je lepšie umiestniť ďalej od okien spálne, pamätať treba aj na susedov. Ihrisko pre malé deti by malo byť umiestnené tak, aby naň bolo vidieť z  miesta, kde trávite väčšinu času. Poloha záhrady vo svahu dáva zaujímavé možnosti, vyžaduje si však použitie vhodných oporných múrov, ktoré zabránia zosuvom pôdy. Sklon záhrady smerom k  domu ponúka nádherný výhľad, no na jeseň a na jar môže spôsobiť nemalé problémy s odtokom vody.

Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

3 základné zóny každej záhrady

  • Reprezentačná zóna je tá, kde vítate hostí. Tvorí vstupný priestor do domu. Na tejto ploche môže byť okrasný záhon, vodná plocha, skalka. Nesnažte sa však z plochy urobiť botanickú zbierku.
  • Oddychovú zónu je možné rozdeliť na niekoľko častí na aktívny a pasívny oddych. Táto plocha môže obsahovať detské či oddychové prvky alebo napríklad bazén. Pre pasívny oddych nezabudnite na ležadlá, hojdacie siete alebo sedenie s ohniskom či kozubom.
  • Na ekonomickú zónu sa väčšinou zabúda, pričom pre správne fungovanie záhrady je veľmi dôležitá. Práve sem sa umiestňuje zeleninová záhradka či sklad náradia, kompostér, miesto na smetné koše.

Zdroj: Shutterstock

Aj malá záhrada sa vďaka dômyselnému návrhu môže premeniť na plne funkčný a zaujímavý priestor.

Úcta k všetkému živému

Krásny strom rozhodne zvyšuje hodnotu pozemku. Vážte si každý strom, ktorý sa nachádza na pozemku, môže byť základom pre ďalšiu kompozíciu. Aj stará jabloň či hruška bude vašu záhradu zdobiť po dlhé roky. Pamätajte, že stromy rastú pomaly. Hoci niektoré druhy zaraďujeme medzi rýchlorastúce, je to relatívny pojem. Človek totiž starne rýchlejšie. Preto bezhlavo neodstraňujte stromy, aby ste namiesto nich sadili iné.

Zdroj: Shutterstock

Zeleninové hriadky a bylinky umiestnite čo najbližšie k domu a ku kuchyni. Ide o čisto praktické hľadisko.

Užitoční pomocníci

Určitým uľahčením pri vytváraní záhradného dizajnu môžu byť aj bezplatné online programy, ktoré pomáhajú pri navrhovaní záhrad. Možno ich považovať za alternatívu navrhovania záhrad záhradným architektom, ale vždy si treba uvedomiť aj množstvo komplikácií, ktoré sú s tým spojené. Predovšetkým ide o znalosť rastlín a ich umiestnenie, praktické skúsenosti odborníka, cenné rady pre úspešné pestovanie, možnosť alternatívnych riešení. Treba pamätať aj na to, že návrh záhrady je časovo náročný a nie je možné rozumne ho vytvoriť v krátkom čase a takpovediac na kolene. Záhrada nie je len exteriér domu. Je jeho neodlučiteľnou súčasťou. Je to životný priestor, miesto regenerácie, radosti, znovunadobudnutia životnej sily po náročnom pracovnom dni, ale aj zodpovednosť a  viac či menej náročná práca. Tak ako bol váš interiér starostlivo premyslený a  často i  profesionálne navrhnutý, tak aj záhrada si to rovnako, ak nie viac, zaslúži. Harmonická záhrada je investícia do pokojného a šťastného života na dlhé roky.

Vyberáme pre vás niečo PLUS