Reklama

10 IZBOVIEK, vďaka ktorým sa vám bude doma LEPŠIE DÝCHAŤ: Senzačné, čo DOKÁŽU!

Vďaka určitým izbovým rastlinám sa vám bude doma lepšie dýchať.

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Máme tu chladnejšie počasie a mnohé domy sa budú musieť vysporiadať s nepríjemnými plesňami, ktoré môžu mať viacero príčin. Najčastejšou je zvýšená vlhkosť z nedostatočného vetrania alebo častého vykurovania. Existuje však 10 izbových rastlín, ktoré vám môžu pomôcť!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | TOP návrhy OKRASNÝCH záhonov, ktoré môžete vysadiť už na jeseň
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Nasledujúce rastliny sú nielen krásnym doplnkom interiéru, ale aj praktickým riešením na reguláciu vlhkosti a zlepšenie kvality vzduchu. Ktoré sú to? Čítajte!

    1. Lopatkovec

    Lopatkovec je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín vďaka svojmu elegantnému vzhľadu a nenáročnosti na pestovanie. Nielenže svojimi bielymi kvetmi dodá každej miestnosti príjemný nádych, jeho listy taktiež skvele odstraňujú vlhkosť zo vzduchu. Má rád tieň a miesta s vysokou vlhkosťou, takže je ideálny do kúpeľne, kde sa množia plesne.

    Zdroj: Shutterstock

    Lopatkovec je nenáročná rastlina.

    2. Anglický brečtan

    Brečtan je ideálny na parapety so žalúziami alebo na iné tienisté miesto. Vďaka hustému olisteniu je to jedna z najlepších rastlín na boj s plesňami. Je veľmi účinný pri zbavovaní domov nežiaducich spór plesní a pohlcovaní dodatočnej vlhkosti. Listy brečtanu sú však toxické pre domáce zvieratá, preto by sa mal vždy uchovávať na mieste, kam sa nedostanú.

    Zdroj: shutterstock

    Brečtan účinne bojuje proti plesniam.

    3. Zelenec chochlatý

    Zelenec chochlatý dokáže odfiltrovať škodliviny zo vzduchu a zároveň absorbuje vlhkosť, takže je skvelým doplnkom do väčšiny domácností. Ide o rastlinu nenáročnú na údržbu a darí sa jej v rôznych svetelných podmienkach. Taktiež rýchlo vytváraja mladé rastliny, čo znamená, že aj z pôvodnej zakúpenej rastliny môžete mať niekoľko nových.

    Zdroj: shutterstock

    Zelenec chochlatý dokáže odfiltrovať škodliviny zo vzduchu.

    4. Nefrolepka

    Nefrolepke sa darí vo vlhkom podnebí, prirodzene absorbuje vzdušnú vlhkosť a vyrovnáva úroveň vlhkosti vo vašom dome. Ak je vzduch v miestnosti príliš suchý, jej listy môžu začať hnednúť a schnúť na koncoch. Pravidelné rosenie, umiestnenie na misku s vodou alebo použitie zvlhčovača vzduchu pomôže udržať potrebnú vlhkosť, najmä v zime, keď je vzduch v bytoch suchší.

    Zdroj: Shutterstock

    Bostonská papraď alebo nefrolepka vám zníži vlhkosť v byte.

    5. Svokrine jazyky

    Ssansevieria, hovorovo svokrine jazyky, je veľmi nenáročná na pestovanie a ideálna pre začiatočníkov. Sansevieria je známa tým, že účinne filtruje toxíny zo vzduchu, pomáha znížiť hladinu vlhkosti v miestnosti a zastaviť tak vznik plesní. Má rada slnečné miesta a pravidelnú zálievku. Navyše, na rozdiel od mnohých iných rastlín, produkuje kyslík aj v noci, čo z nej robí ideálnu rastlinu do spální, kde môže prispievať k zlepšeniu kvality vzduchu počas spánku.

    Zdroj: Shutterstock

    Svokrine jazyky vám pomôžu vylepšiť vzduch.

    6. Aloe vera

    O aloe vera sa hovorí, že je to prírodný bojovník proti plesniam. Ak ju umiestnite na slnečné okno a pravidelne zalievate, pomôže vám znížiť vlhkosť v domácnosti a zabrániť vzniku plesní. Dokáže tiež absorbovať niektoré toxíny zo vzduchu, ako je formaldehyd a benzén, čím pomáha čistiť vzduch v domácnosti. Ide o nenáročnú izbovú rastlinu známu pre svoje liečivé účinky.

    Zdroj: Shutterstock

    Aloe vera je bojovník proti plesniam.

    7. Krotónovec

    Krotónovec s pestrofarebnými listami nielenže skrášľuje interiér, ale aj pomáha regulovať vlhkosť. Miluje jasné, nepriame svetlo. Čím viac svetla dostáva, tým výraznejšie a jasnejšie budú jeho farby. Táto rastlina pomáha vytvárať stabilnejšie prostredie v miestnostiach s vlhkosťou a je vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov.

    Zdroj: shutterstock

    Krotónovec pomáha regulovať vlhkosť v miestnosti.

    8. Tillandsia

    Tillandsie majú drobné trichómy (chĺpky) na svojich listoch, ktoré im umožňujú absorbovať vlhkosť a živiny priamo zo vzduchu. Keďže nevyžaduje pôdu, je skvelá na dekoratívne zavesenie do miestností s vysokou vlhkosťou, ako sú kúpeľne alebo kuchyne. Stačí ju pravidelne rosiť vodou alebo ponoriť na niekoľko minút do vody raz za týždeň.

    Zdroj: Shutterstock

    Tilandsia je nenáročná izbová kvetina.

    9. Palma areková

    Areková palma je výborná na zvlhčovanie a čistenie vzduchu. Pohlcuje prebytočnú vlhkosť a zároveň dokáže regulovať hladinu vlhkosti v miestnosti, čo prispieva k zlepšeniu kvality vzduchu. ide o pomerne nenáročnú rastlinu, preferuje nie príliš ostré slnko a pravidelné zalievanie. Je citlivá na preliatie, preto je dôležité udržiavať pôdu mierne vlhkú, no nie premočenú.

    Zdroj: Shutterstock

    Areka palma je ideálna do spálne.

    10. Figovník

    Figovník je obľúbený pre svoje veľké, lesklé listy, ktoré dokážu účinne pohlcovať vlhkosť zo vzduchu. Je ideálny pre miestnosti s vysokou vlhkosťou, kde ju pomáha regulovať a zároveň čistí vzduch od prachových častíc. Táto rastlina dodáva priestoru tropický vzhľad a nevyžaduje príliš veľkú starostlivosť.

    Zdroj: Shutterstock

    Figovník čistí vzduch od prachových častíc.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.