Reklama

3 krásne dreviny! Zažiaria v zimnej záhrade a ponúknu potravu pre vtáky

Drozd uvíta aj kry s okrasnými bobuľami, napríklad skalník.

Zdroj: Profimedia

Reklama

Aby zimná záhrada nebola fádna, o to sa postarajú kry a stromy, na ktorých sa dlhý čas udržia plody. Okrem toho, že prírode pridávajú farebnosť, mnohé slúžia počas chladných dní ako potrava pre vtáky.

1. Skalník

Do širokého rodu skalníkov (Cotoneaster) patrí asi 50 druhov. Všetko sú to nenáročné kríčky, ktoré v záhrade vydržia desiatky rokov. Dobre znášajú rez aj mráz, rastú na slnku i v polotieni. Sú veľmi variabilné. Delia na vždyzelené a opadavé. Uplatnia sa v skalkách, v živých plotoch, ako náhrada trávnika, prosperujú v nádobách.

Na jar bývajú obsypané malými bielymi kvietkami, ktoré lákajú hmyz, neskôr zas farebnými plodmi upútajú vtáky. Tie v ich hustých konároch nachádzajú aj miesto na úkryt a hniezdenie.

Čo sa týka vzrastu, môžu rásť vzpriamene až do výšky 3 m, poliehavo i plazivo len pár centimetrov nad zemou. Líšia sa aj listami – od miniatúrnych okrúhlych cez dlhé a štíhle až po široko vajcovité. Zväčša majú lesklý povrch, ktorý býva hladký alebo vrásčitý, s rovnými alebo so zvlnenými okrajmi. Okrúhle až pretiahnuté plody sú väčšinou jasnočervené, ale niektoré druhy majú oranžovočervené plody, bývajú aj čierne a odroda ‘Rothschildianus’ skalníka vŕbolistého (C. salicifolius) má svetložlté plody. Takže máte z čoho vyberať.

2. Mahónia cezmínolistá

Tento vždyzelený mrazuvzdorný ker dorastá do výšky asi jedného metra. Výhonky mahónie cezmínolistej (Mahonia aquifolium) smerujú nahor, listy zložené z 5 až 11 lístkov sú kožovité a ostnato zúbkované. Mladé listy sú červenkasté, neskôr zelené a do červena sa sfarbujú aj v jeseni.

Strapce sírovožltých kvetov na koncoch výhonkov sa objavujú skoro na jar. Modrofialové osrienené plody majú veľkosť hrachu, dozrievajú v auguste až septembri a na rastline držia dlho do zimy. Sú jedlé. K obľúbeným patrí odroda ‘Smaragd’, ktorá má kompaktný rast, voňavé žlté kvety a modré jedlé bobule. ‘Apollo’ je nízka pôdopokryvná odroda, má tvrdé menej dužinaté bobule.

Zvyčajne v apríli rozkvitá ‘Atropurpurea’, ktorá patrí k nižším odrodám. Jej tmavozelené listy sa v zime sfarbujú do bronzovohnedých odtieňov.

Zdroj: Pinterest

Mahónia cezminolistá

3. Hlohyňa šarlátová

Hlohyňa šarlátová (Pyracantha coccinea) je nenáročná rýchlorastúca vždyzelená drevina má veľkú dekoratívnu hodnotu. Môžete ju nechať čiastočne popínať sa po opore alebo ňou zakryť nejaké nepekné miesto v záhrade, je vhodná do živých plotov. Výhonky pokrývajú ostré tŕne, lesklé zelené listy majú zúbkovaný okraj.

Tvorí nepravidelné kríčky, ktoré môžu dosiahnuť výšku okolo troch metrov. Kvitne v máji až júni drobnými bielymi kvetmi. Ozdobné plody veľké 5 až 6 mm majú červenú, oranžovú alebo žltú farbu, s obľubou ich v zime požierajú vtáky.

Zdroj: Profimedia

Využite hlohyňu na jesennú či zimnú výzdobu v interiéri aj vonku.

Zaujímavé odrody hlohyne:

  • ‘Fiery Cascade – ohnivočervené plody
  • ‘Golden Charmer' ­­– zlatožlté plody
  • ‘Kasan’ – oranžové plody
  • ‘Lalandei’­ – oranžovočervené plody
  • ‘Mohave’ – oranžovočervené plody
  • ‘Orange Charmer – tmavooranžové plody