Reklama

5 praktických rád, ako sa starať o BEGÓNIE, aby Vám bohato kvitli. Na toto si dávajte POZOR!

Ako sa starať o BEGÓNIE? Len čítajte...

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Begónie patria medzi obľúbencov medzi rastlinami. Majú bohatú škálu sfarbenia nielen kvetov, ale i listov. Dajú sa pestovať aj v záhradách, aj v našich bytoch. Na to, aby Vám bohato kvitli, tak tu máme 5 PRAKTICKÝCH RÁD, ako sa o ne starať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Prechod na HYDROPÓNIU: Ako presadiť klasicky pestované IZBOVÉ rastliny?
    Zdroj: NMH/záhradkár

    Aj begónie potrebujú palličku

    Begónie by sme mohli zaradiť medzi krehké kvety, s ktorými treba manipulovať opatrne. Vo všeobecnosti, treba jemno narábať s každou rastlinou. Begónie majú veľmi tenké a krehké stonky, ktoré sa často lámu. Pokiaľ vám začnú kvitnúť viacero kvetov naraz, doprajte im podporu v podobe tenkých paličiek, ale pokojne poslúži aj obyčajná špajdľa.

    Anketa

    Máte doma begónie?

    • Áno100%
    • Nie0%

    Hlasovanie bolo ukončené

    Na túto radu si musíte dávať POZOR. Čítajte na ďalšej strane!

    Zdroj: Shutterstock

    Rastliny treba dostatočne polievať, vystavovať vzduchu či svetlu.

    Letnite ich!

    Begónie potrebujú okrem už spomínanej podpory v podobe špajdle či paličiek aj mnoho iných vecí. Ak sa ich rozhodnete pestovať v byte, dbajte na to, aby mali dostatočný prísun čerstvého vzduchu. Pokiaľ by sa stalo, že máte málo priestoru v byte či dome, môžete ich cez leto vyniesť von na balkón alebo terasu. Tu si dávajte POZOR! V žiadnom prípade ich nevystavujte priamemu slnku, mohlo by ich to spáliť. Keď k čerstvému vzduchu, dostatku slnka pridáte aj kvalitné hnojivo, begónie začnú kvitnúť o mnohom viac.

    Zdroj: Shutterstock

    Rastlinu presaďte, ak korene vypĺňajú celý črepník a začínajú prerastať cez odtokové otvory.

    Dôležité je presádzanie

    Rastlinám prospeje, keď ich po čase presadíte. Tu si dávajte pozor, aby ste správne dodržali celkový postup výsadby. Nádoba, v ktorej budú begónie, by mala mať otvor na odtok prebytočnej vody. Na dno črepníka dajte dostatočnú drenáž. Pri výsadbe siahnite aj po kvalitnom substráte pre izbové rastliny. Vďaka tomuto, budú begónie ako v bavlnke.

    Zdroj: shutterstock

    Begónie sú pekne, aj keď nekvitnú, vďaka výrazným listom.

    Aj begónie bývajú choré

    Tak ako človek trpí ohoreniami, tak aj begónie môže byť na pomyselnej ,,PN". Zväčša ide o pleseň sivú, ktorú zaraďujeme medzi hubové choroby. Pokiaľ sa stane, že vám ich pleseň sivá napadne, vystavte begónie nižším teplotám, vdzušnému prostrediu, ale aj zredukovať prídel vody. Koniec nastáva iba vtedy, keď zaútočí výskyt múčnatky. V takomto prípade sa čím skôr zbavte rastliny, aby túto pliagu nechytili aj iné rastliny, o ktoré sa staráte.

    Zdroj: Shutterstock

    Rozmnožovaním rastlín si môžete dopriať viac takýchto krás vo svojom byte či záhrade.

    Rozmnožovanie

    Ďalšie a nové rastliny získate z jedného jediného listu, poprípade z jeho časti. Ideálne obdobie na ich rozmnožovanie je od marca až do apríla, poprípade až v auguste. Listy narežte na 5 cm dlhé kúsky v smere rastliny a potom ich jednoducho zastrčte do substrátu. Aby sme dosiahli lepšie rozmnožovanie, doprajte rastlinám vyššiu teplotou. Potom lepšie zapustia korene a po bokom vytvoria nové výhonky. Ideálne je ich prekryť plastovým vreckom, aby sme im dopriali aj vlhké prostredie. Pokiaľ ste nevedeli, tak listy begónií sú známe svojou vysokou regeneráciou. Ak dáte list na substrát spodnou časťou a zaťažíte ho, napr. kamienkom vyrastie Vám nová begónia.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS