Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
TEASER: Jednoduché rozmnožovanie ruží pomocou odrezkov
1. Vhodné stanovište
Už správnym výberom miesta pripravíte kríčky na kvitnutie. Bohato totiž kvitnú len na slnečnom stanovišti, ktoré je vzdušné a otvorené, čo znižuje riziko napadnutia hubovými chorobami.
Bez vlahy ruže menej kvitnú, preto je dôležité pravidelné zavlažovanie. Viac vlahy vyžadujú novovysadené rastliny, staršie kríčky stačí polievať počas horúcich dní bez dažďa.
Zalievajte len ku koreňom, najlepšie ráno, nie na listy či kvety, lebo tým by ste podporili rozvoj hubových chorôb.
K bežnej starostlivosť patrí odstraňovanie odkvitnutých kvetov, čím podporíte tvorbu nových. Nečakajte, kým opadnú všetky kvetné lupienky, ale urobte to ešte skôr. Kvety odstraňujte aj s časťou výhonka.
Režte nad púčikom, ktorý sa nachádza nad prvým, respektíve druhým pravým listom.
Pri odstraňovaní odkvitnutých kvetov popínavých ruží dlhé tohtoročné výhonky neskracujte. Podľa potreby ich len priväzujte k opore. Nedokážu sa totiž samy prichytiť na opornú konštrukciu.
4. Správne prihnojovanie
Kvalita a množstvo kvetov závisia od prísunu živín. Počas vegetácie (do konca augusta) používajte hnojivo určené špeciálne na ruže s vyšším obsahom fosforu. Dávkujte podľa pokynov na obale.
Vysoká dávka koncentrovaného hnojiva môže spáliť korene a prehnojené rastliny priťahujú škodce.
Kontrolujte výhonky, ak je suché a teplé počasie, ruže napáda múčnatka, pri daždivom počasí sa zase môže objaviť čierna škvrnitosť listov a hrdza ružová.
Podľa priebehu počasia aplikujte postreky, zopakujte ich v 10- až 14-dňových intervaloch.
Okrem odporúčaných chemických prípravkov môžete použiť prírodné prostriedky. Rastlinné výluhy z rajčiakov, vratiča či prasličky sú účinné napríklad proti voškám, ktoré ruže s obľubou vyhľadávajú.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
TEASER: Vyskúšajte si doma vyrobiť rajčiakový výluh
6. Práca s pôdou
Korene ruží potrebujú dostatok vzduchu, preto je potrebné ich okolie občas skypriť. Nie však hlboko, stačí plytšie. Popri tom odstráňte všetku burinu. Odoberá ružiam totiž nielen vlahu, ale najmä živiny.
Ak si túto prácu chcete ušetriť, pôdu pod ružami zakryte kôrou, slamou, ihličím alebo pilinami asi v 5 cm vrstve.
Beginning of dialog window. Escape will cancel and close the window.
End of dialog window.
TEASER: Ruže v trvalkových záhonoch: Inšpirujte sa NÁVRHMI
7. Nadbytočné výhonky
Zo stromčekových a kríčkových ruží odstraňujte výmladky, takzvané vlky. Poznáte ich podľa toho, že výhonky sú tenšie a sú na nich menšie listy. Treba ich vytrhnúť z koreňovej časti.
Zrezanie nad pôdou je celkom neúčinné, naopak, to by ich opätovný rast posilnilo.
Šikovní záhradkári si môžu v auguste ruže naočkovať. Očkujú sa do koreňového krčka. Kôra sa vtedy od dreva ľahko oddeľuje a očko sa dá pod ňu dobre vložiť.
V lete si však ruže rozmnožte aj polovyzretými odrezkami.
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.