Aby vydržali naozaj dlho: Podľa čoho kupovať CHRYZANTÉMY a ktorá farba je najodolnejšia?
26. 10. 2024, 11:00

Zdroj: Shutterstock
V období pred Pamiatkou zosnulých sa cintoríny zapĺňajú mohutnými krami chryzantém, ktoré po sviatkoch, žiaľ, často končia v koši. Ako však docieliť ich dlhšiu životnosť?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Archív NMH
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Veľa ľudí sa domnieva, že rastliny predávané na Sviatok všetkých svätých sú vhodné aj do záhrady. Nie je to vždy tak. Často sú to odrody vhodné iba do skleníkov a nie sú vôbec mrazuvzdorné. Takže sa môže stať, že keď ich na jeseň vysadíte, na jar budete márne čakať, kým sa objavia nové lístky. Ak sa rozhodnete pestovať chryzantémy v záhonoch, bude lepšie vybrať sa na nákup do záhradníctva, kde vám odporučia vhodné odrody. Ak žijete v chladnejších klimatických podmienkach, vyberte si radšej skoro kvitnúce odrody, pretože jesenné mrazy by ich mohli poškodiť natoľko, že by ich krása rýchlo pominula.
Najodolnejšie sú purpurové
V ponuke sú rôzne farby i veľkosti kvetov. Pri ich výbere však neprihliadajte len na krásu, ale zamerajte sa aj na praktickosť, aby vydržali čo najdlhšie.
- Kvety veľkokvetých chryzantém sú menej odolné proti mrazu, poškodia ich už teploty blízke nule. Preto do chladnejších oblastí so skorším príchodom mrazov vyberajte drobnokveté chryzantémy odolné proti teplotám -3 až -5 °C.
- Dokonca i farba kvetu vypovedá o jeho odolnosti. Najcitlivejšie sú biele odrody, najodolnejšie žlté a tmavé, napríklad purpurové.
- Chryzantémy sa predávajú v plastových črepníkoch, čo je výhoda, lebo ich môžete bez ďalších úprav umiestniť priamo na hrob. Nezabudnite ich však pravidelne polievať.
- Po odkvitnutí a prezimovaní sa dajú vysadiť na záhon a pestovať ako trvalky aj naďalej.
- Peknému vzhľadu rastliny a aj tvorbe nových kvetov pomôže pravidelné odstraňovanie tých suchých a odkvitnutých.
Doprajte im živiny
Čo najskôr po kúpe ich presaďte do väčšej nádoby, ak ich chcete pestovať v črepníku, alebo priamo na hrobové miesto (v prípade otvoreného či polootvoreného hrobu). Chryzantémy potrebujú dobre priepustnú a na živiny bohatú pôdu, pri výsadbe môžete do nej zamiešať aj časť piesku. Koreňové výlučky spôsobujú zhoršenie ich kondície a zdravotného stavu, preto ich po troch až piatich rokoch môžete rozdeliť a presadiť do čerstvého substrátu. Najlepšie na jar, tesne po tom, ako sa objavia prvé výhonky, vyberte z pôdy celú rastlinu a čistým ostrým nožom ju rozrežte na dve až tri časti.