Reklama

Aj drevité pivonky vedia byť nežné a krásne. Tešte sa z nich aj vy!

Pivonka krovitá je dlhoveká rastlina podobne ako bylinná pivonka.

Zdroj: https://i.pinimg.com/originals/72abb0678316c374b257f43d736913ec.jpg

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Hoci je ich počet druhov a odrôd v porovnaní s bylinnými oveľa menší, v kráse sa im vyrovnajú, ba sú dokonca krajšie. Podobne ako bylinné pivonky dožívajú sa vysokého veku a neznášajú presádzanie. Sú to polokry, čiže spodnú časť majú zdrevnatenú a na zimu nezaťahujú, len zhadzujú lístie.

Ker môže dorásť až do výšky dva metre. Rastie síce pomaly, ale na jeho nádherné, veľké guľaté kvety s priemerom 25 i viac centimetrov sa oplatí počkať. Rastlina totiž musí byť dostatočne stará, aby bola schopná kvitnúť. S pribúdajúcim vekom a veľkosťou kra sa počet kvetov znásobuje.

Zdroj: https://i.pinimg.com/07cd4a4b7919da261980738fd8121b5f.jpg

Drevitá pivonka si na záhone rozumie so srdcovkou nádhernou.

Bývajú biele, ružové, červené, žlté, marhuľové, fialkasté či zelenkasté. Veľmi cenené sú dvojfarebné kvety. V závislosti od stanovišťa, kvality pôdy a odrody začínajú kvitnúť v apríli a obdobie kvitnutia trvá dva až tri týždne. Niektoré kvety majú príjemnú vôňu. Kvety bývajú jednoduché, poloplné, plné a veternicovité. 

Podmienky na pestovanie

Poloha

Naša klíma im úplne vyhovuje. Najlepšie prospievajú v stredne vysokých polohách, kde znášajú aj tuhšie zimy, ale bez veľkých teplotných výkyvov.

Stanovište

Uprednostňujú polohy na priamom slnku, prípadne s ľahkým pohyblivým polotieňom trvajúcim maximálne dve až tri hodiny. Stanovište by malo byť vzdušné, lebo prúdiaci vzduch ich chráni pred škodcami.  Studený prievan však neznášajú.

Zdroj: čitateľka Jarmila

Drevitá pivonka našej čitateľka.

Pôda

Vyhovuje im hlboká, dobre priepustná zásaditá záhradná zemina, ale znášajú aj neutrálne pH. Najvhodnejšia je hlinito-piesočnatá pôda. V kyslých pôdach a v oblastiach s častými zrážkami sa im veľmi nedarí. Zálievka by mala byť stredne častá.

Výživa

 V júni po odkvitnutí sa odporúča prihnojenie kombinovaným minerálnym hnojivom a na jeseň občas pridať kvalitný kompost. Hnojivá sa do pôdy zapracúvajú plytko, maximálne do hĺbky 5 až 7 cm. Pozor treba dávať na nadmerné hnojenie dusíkatými hnojivami, ktoré spôsobuje zoslabnutie konárov. Tie potom nedokážu udržať ťažké kvety a v zime častejšie namŕzajú, lebo nestihnú zdrevnatieť.

Prezimovanie

Na jeseň treba odstrániť opadané lístie a pôdu okolo krov zakryť nástielkou alebo čečinou.

Ak máte radi pivonky a chceli by ste sa o nich dozvedieť viac, určite si nenechajte ujsť májové číslo časopisu Záhradkár, v ktorom sa im venujeme.

Zdroj: Redakcia Záhradkár

Májové číslo časopisu Záhradkár je práve v predaji.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.