V marci vás čaká prvé kosenie trávnika, ktorý je však najskôr potrebné po zime poriadne očistiť. Čo nie je súčasťou trávnika, to treba odstrániť.
Či už opadané lístie, alebo polámané, suché vetvičky stromov. Odumreté časti porastu a miesta napadnuté hubami je potrebné dôkladne vyhrabať oceľovými hrabľami. Pri kosení trávnika v marci je ideálne dodržiavať výšku kosenia 4 – 5 cm, v tieni 6 cm. Ak plánujete trávnik prerobiť, alebo rozšíriť, je na to najvhodnejší čas.

Marec je tiež obdobie, kedy si trávnik žiada poriadne prevzdušnenie po zimnom období. Ide o nutnú údržbu potrebnú na to, aby mal trávnik dostatok vzduchu na prijímanie všetkých živín potrebných pre rast aj tvorbu nových výhonkov. Vertikutáciu je možné vykonávať na menšej ploche prerezávacimi hrablami, prevzdušňovacími ihlami, či ručným vertikutátorom. Na väčšiu plochu použite radšej záhradné kultivátory. Tieto zásahy trávnik nepoškodia, práve naopak. Podporíte tým odnožovanie trávnych trsov, čo znamená, že tak dosiahnete rovnomerné zahustenie trávnika.

Po prvej vertikutácii trávnika, by malo nasledovať jeho hnojenie. Pokiaľ po hnojení trávnika nasleduje dlhšie obdobie sucha, je potrebné vykonať dodatočnú zálievku trávnika, aby sa rozptýlené hnojivo dobre rozpustilo. Hnojenie podporuje jeho rast aj sfarbenie, trávnik je tak odolnejší aj voči zošliapaniu a burinám. Práve jarné hnojivo dokáže vďaka vysokému obsahu dusíka zabezpečiť rýchly štart rastu a regeneráciu trávnika po zimnom období. Obsah fosforu podporí silný a zdravý koreňový systém a trávniku tak zabezpečíte tú najlepšiu starostlivosť pre jeho správny štart.

S jarným reštartom trávnika súvisí aj dosiatie plôch bez trávy, ktoré môžu vzniknúť následkom nedostatočne vyhrabaného lístia na jeseň, zimného zošliapania či vypálenia trávy močom domácich zvierat. Vzniknuté prázdne miesta môžete zrýľovať. Následne pridajte trávnikový substrát obohatený o kremičitý piesok a zapracujte ho do pôdy. Na pripravenú plochu vysejte osivo vhodné na dosiatie trávnika. Potom plochu povalcujte. Čerstvo vysiatym miestam venujte zvýšenú pozornosť a udržiavajte ich permanentne vlhké až do prvého kosenia. Tieto plochy nehnojte, pretože hnojivo by mohlo spáliť jemné korienky mladej trávičky. Hnojenie môžete vykonávať až po treťom kosení, kedy už bude tráva dostatočne spevnená.

Okraje medzi trávnikom a záhonmi upravujte aspoň raz ročne. Vhodný je na to napríklad rýľ, ktorým oddelíte presahujúci trávnik.