Reklama

Ako z rozprávky! Prekrásne farby do vašej záhrady prinesie táto drevina

Tento strom môžete pestovať na celom našom území.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Tvarom listov pripomína javor. V jeseni sa vyfarbujú do nádherných odtieňov, preto si tento strom v záhrade zaslúži exponované miesto a uplatní sa ako solitéra.

Ambrovník styraxový

Listy s jemne zúbkatým okrajom na dlhých stopkách majú päť až sedem lalokov, sú aromatické a v jeseni sa ich zelená farba mení na žltočervenú, vínovočervenú až tmavopurpurovú, pričom všetky farby sa na jednom strome môžu vyskytovať naraz.  Keď listy opadnú, na konároch stromov starších ako dvadsaťpäť rokov ostávajú celú zimu visieť guľaté pichľavé plody, podobné ako má platan.

Zdroj: Profimedia.sk

Ambrovník styraxový (Liquidambvar styraciflua) práve vďaka výraznému jesennému sfarbeniu listov čoraz častejšie nachádza uplatnenie v okrasných záhradách. Pestovať ho môžete na celom Slovensku s výnimkou najchladnejších oblastí.

Vysoké stromy

Kvitne neskoro na jar od konca mája do konca júna. Kvety sú zelenožlté, drobné usporiadané do guľovitých hlávok. Jednoročné výhonky majú zelenú až hnedastú farbu, ktorá sa neskôr mení na sivohnedú.

Od druhého roka sa na konárikoch vytvárajú nápadné korkovité hrebene. Drsná borka je rozpraskaná na malé hranaté políčka. Stromy spočiatku tvoria kužeľovité koruny, ktoré sa vekom menia na guľovité. Dorastajú do výšky dvadsať i viac metrov, vyšľachtené odrody sú nižšie.

Drevo a živica

Stromy sa môžu dožiť až tristo rokov. Ich drevo je tvrdé, ťažké, s bieloružovým jadrom zafarbeným do rôznych odtieňov červenohnedej farby. Podobá sa na čerešňové drevo. Využíva sa v nábytkárskom priemysle, stavebníctve, ako aj na výrobu papiera.

Drevo aj plody ambrovníka produkujú veľké množstvo cennej živice (styrax), ktorá sa v minulosti používala na výrobu žuvačiek. Po poškodení alebo narezaní kmeňa vyteká hustá žltkastá šťava, ktorá postupne tuhne a pôsobením tepla opäť zmäkne.  Uplatňuje sa vo farmácii, parfumérii, pri príprave sladkostí či pečiva.

Zdroj: Profimedia.sk

Strom pochádza zo Severnej a Strednej Ameriky, kde dorastá do výšky dvadsať i viac metrov. Vyšľachtené odrody sú nižšie – ich výška sa pohybuje do päť do desať metrov.

Odoláva mrazom

Ambrovník styraxový (Liquidambar styraciflua) pochádza zo Severnej a Strednej Ameriky a vďaka výraznému jesennému sfarbeniu listov, korkovitým konárom, ale aj celkovému vzhľadu čoraz častejšie nachádza uplatnenie aj v našich záhradách. Pestovať sa dá na celom našom území, len v oblastiach, kde klesajú teploty pod -26 °C, ho treba vysadiť na chránené miesto. Ochranu pred mrazom potrebujú aj mladé stromy.

Pôda by mala byť kyslá, priepustná a výživná. Odporúča sa pôdu nastlať, hoci po zakorenení dobre znáša občasný letný nedostatok vlahy, podobne ako krátkodobé zamokrenie. Vyberte mu stanovište s dostatkom slnka. Prvé tri roky stromčeky vyžadujú nielen zimnú ochranu, ale aj oporu, aby kmeň rástol vzpriamene. Koreňový systém je bohatý, preto strom potrebuje okolo seba dostatok miesta. Priestor mu doprajte aj preto, aby naplno vynikla jeho krása.

TOP odrody

‘Albomarginata Manon’

‘Aurea’

‘Burgundy’

‘Gum Ball’

Čítajte tiež: 

Autor článku

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov
Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.