Reklama

Ako sa vyznať v TRÁVNYCH ZMESIACH? Odborník na trávniky radí!

Ilustračná snímka

Zdroj: Shutterstock

Reklama
Ida Furiková

Ida Furiková

Záhradná architektka

Výber trávneho osiva je jedným z najdôležitejších rozhodnutí pred založením trávnika. Ponuka je bohatá – od športových, okrasných, rekreačných, pomaly rastúcich až po zmesi do tieňa, sucha, na svahy...

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER I Viete, ako rýchlo odstrániť mach z trávnika
    Zdroj: idafurik

    Trsnaté trávy

    Vytvárajú hustý vzpriamený trs, ktorý sa pomaly rozširuje do okolia. Môžu byť husto alebo riedko trsnaté.
    Patria sem: kostrava trsteníková, metlica trsnatá, mätonoh trváci, kostrava červená

    Výbežkaté trávy

    Tvoria riedky poliehavý trs, z ktorého vyrastajú horizontálne odnože a vypĺňajú okolitý priestor. Niektoré druhy majú podzemné výbežky, iné sa rozrastajú nadzemnými.
    Patria sem: lipnica lúčna, kostrava červená, psinček výbežkatý, prstnatec obyčajný

    Čo si všímať v trávnych zmesiach? Čítajte na ďalšej strane >>>

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Rady od záhradného architekta: Ako na dokonalý trávnik?

      Kostrava trsteníkovitá (Festuca arundinacea)

      Je nenáročná na pôdu a hnojenie, vytvára veľmi hlboký koreň, ktorým „dočiahne“ vodu aj z väčšej hĺbky. Je vhodná na zakladanie suchovzdorných trávnikov odolných proti ťažkým podmienkam, záťaži a hubovým chorobám.

      Zdroj: shutterstock

      Kostrava ovčia (Festuca ovina)

      Neznáša vysoké dávky hnojív, hodí sa do suchých, piesočnatých, kyslých pôd chudobných na živiny.Je menej odolná proti hubovým chorobám (múčnatka, hrdza), ale dobre znáša zatienené polohy.

      Zdroj: shutterstock

      Psinček poplazový (Agrostis stolonifera)

      Vyžaduje ľahké, priepustné pôdy a pravidelné zavlažovanie i hnojenie. Vytvára hustý a jemný trávnik s malou toleranciou proti záťaži, ale veľmi dobre znáša extrémne nízke kosenie (3 až 4 mm). Vďaka intenzívnemu odnožovaniu rýchlo zapĺňa prázdne miesta, ale zároveň tvorí veľa trávnikovej plsti, preto vyžaduje častú vertikuláciu. Nemá rád zatienenie a je citlivý na hubové choroby.

      Zdroj: shutterstock

      Mätonoh trváci (Lolium perenne)

      Nízka, riedko trsnatá tráva tvorí základnú zložku každého športového alebo rekreačného trávnika. Má najrýchlejší vývin, ale najkratšiu životnosť. Vzchádza 5 až 7 dní po sejbe a rýchlo hustne, preto je vhodná na obnovu poškodených miest. Trvácnosť a vitalitu podporíte častým kosením na výšku 3 až 4 cm. Mätonohu sa dobre darí v ťažších výživných pôdach s vysokým obsahom humusu, v ľahkých piesočnatých môže v zime vymrznúť. Vyžaduje pravidelnú závlahu a hnojenie. Počas suchých letných období listy zasychajú. Je náchylný na napadnutie hubovými chorobamia hrabošmi. Na zatienených miestach postupne redne až odumiera. Veľmi dobre znáša zaťažovanie. Nehodí sa do reprezentačných trávnikov kvôli širším listom, ktoré sú zo spodnej strany lesklé.

      Zdroj: Shutterstock

      Lipnica lúčna (Poa pratensis)

      Tráva s dlhými podzemnými výbežkami pekne vypĺňa priestor medzi trsmi iných druhov. Má najpomalší vývin. Začína vzchádzať 3 až 4 týždne po sejbe. V trávniku sa naplno prejaví až po troch, ale vydrží v ňom desiatky rokov. Na rozdiel od mätonohu vyžaduje ľahšie, kyslejšie pôdy a dobre znáša aj teplo a sucho. Je náročná na pravidelný prísun živín. Na tienistých miestach býva napádaná hubovými chorobami. V kombinácii s mätonohom trvácim a kostravou červenou sa používa hlavne na zaťažované športové trávniky a je výborná na pestovanie rolovanýchtrávnikov. Vďaka hustej sieti podzemných odnoží vytvára veľmi pevnú trávnikovú mačinu.

      Zdroj: shutterstock

      Kostrava červená (Festuca rubra)

      Je využiteľná v okrasných reprezentačných, ale aj v extenzívnych trávnikoch. Má niekoľko poddruhov, ale v zásade je trsnatá až krátko výbežkatá, nenáročná na pôdu a hnojenie, odolná proti suchu a horúčavám, aj zatieneniu. Pomerne rýchlo však vzniká vrstva trávnikovej plsti, takže vyžaduje častejšiu vertikuláciu. Dobre znáša kosenie, ale je citlivá na mechanické zaťažovanie, preto je v ihriskových trávnikoch zastúpená len doplnkovo. Je odolná proti plesni snežnej, viac trpí letnými trávnikovými hrdzami.