Reklama

Architektka radí, ako vysadiť PREDZÁHRADKU! Návrhy, ktoré zaujmú v každom ROČNOM OBDOBÍ

Predzáhradka je miesto, ktoré musí nenútene zapadnúť do priestoru ulice, doplniť architektúru domu a zaujať v každom ročnom období.

Zdroj: redakcia Záhradkár

Reklama

Predzáhradka je miesto, ktoré musí nenútene zapadnúť do priestoru ulice, doplniť architektúru domu a zaujať v každom ročnom období. Nemusí byť však vôbec veľká. Aj na malej ploche dokážete navrhnúť zaujímavé, jednoduché a funkčné riešenie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Chyby a omyly pri návrhu záhrady: Tomuto sa vyhnite
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    V radovej zástavbe sú často menšie plochy zelene obklopené viacerými stavbami. Dominujú tu prevažne spevnené plochy, ako je cesta, chodníky alebo parkovacie miesta. Zelené plochy sú veľmi dôležité, pretože dokážu priestor zútulniť zaručene skrášliť. Vhodnou výsadbou vytvoríte dostatočné súkromie od susedov a zamedzíte neželaným pohľadom do domu či jeho okolia. Zeleň pohltí aj veľké množstvo prachu a hluku z ulice.

    Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

    Vyššie múriky sa dajú zjemniť vhodnou výsadbou, ktorá ich sčasti prekryje. Optimálna výška oplotenia v predzáhradke je 1,2 m. Oplotenie nebude pôsobiť príliš mohutne a vynikne aj výsadba.

    Nový projekt

    Ak ste práve kúpili pozemok, nezabúdajte plánovať záhradu spoločne s  projektom domu. To vám uľahčí nielen práce okolo neho, ale tiež vám to vopred vymedzí funkčné plochy, ktoré budete pred domom potrebovať. Vopred si naplánujte komunikácie, miesto na parkovanie či skrýšu pre odpadkové nádoby alebo bicykle. Vyberte si správne materiály, ktoré budú ladiť k architektúre domu, ale aj k okolitej výstavbe. Ak plánujete do predzáhradky sadiť väčšie dreviny, uistite sa, že všetky inžinierske siete povedú mimo drevín.

    Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

    Ak medzi vašich favoritov patria tvarované rastliny, pravidelne strihané vždyzelené krušpány (Buxus) alebo tisy (Taxus) sú určite dobrou voľbou. Pri krušpánoch netreba zabúdať na pravidelné ošetrenie proti vijačke krušpánovej. Ak chcete údržbu rastlín znížiť, siahnite po tisoch.

    Ako zvoliť správne materiály?

    Moderný alebo vidiecky štýl? Správnym výberom materiálov doplníte celkový štýl domu.

    1. Vidiecky štýl: menšie rozmery dlažby, drevo, mlat, kameň, štiepka
    2. Moderný štýl: veľkoformátová dlažba, liaty betón, oceľ, corten, drevo, kameň

    Rekonštrukcia starej

    Skrytý potenciál môžete využiť aj pri už existujúcej predzáhradke. Pri rekonštrukcii treba pracovať s existujúcimi plochami, materiálmirastlinami. Každá väčšia zmena môže byť časovo, ale aj finančne náročnejšia. Existujúce spevnené plochy môžete hravo ozvláštniť správne zvolenou výsadbou, ktorá cestu k domu spríjemní. Staré oplotenie, šachty a  odpadkové nádoby dokážete za pomoci rastlín tiež prekryť. Ak sa v predzáhradke nachádzajú väčšie dreviny, posúďte ich zdravotný stav, celkový vzhľad, ale aj náročnosť na ich údržbu. Ponechajte iba tých favoritov, ktorí do nového návrhu prirodzene zapadnú. V prípade, že bude váš dom prechádzať väčšou rekonštrukciou, určite so záhradnými prácami nezačínajte skôr, ako sa ukončia tie stavebné.

    Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

    Na väčších plochách vyniknú obľúbené viackmenné dreviny, ktoré sú v súčasnosti veľmi žiadané. Žiarivá červienka je neopadavá, zaujímavá predovšetkým svojím sfarbením. Na jar zakvitne bielymi kvetmi. Trvalky doplňte o cibuľoviny, ako sú narcisy a tulipány.

    Ako správne navrhnúť plochu pred domom?

    1. Lokalizujte všetky inžinierske siete, ktoré sa v predzáhradke nachádzajú alebo sú v jej tesnej blízkosti.
    2. Vymedzte plochy na parkovanie a na odpadové nádoby. Na väčšej ploche dokážete vymedziť aj priestor na oddychovú zónu. Umiestnenie lavičky je veľmi žiadané.
    3. Zamerajte sa na výhľady z ulice na dom, ale aj z okien domu na okolie. Určite správne svetelné podmienky. Nachádza sa predzáhradka v tieni alebo na priamom slnku?
    4. Vyberte si vhodné materiály – typ dlažby, nastielací materiál či mobiliár.
    5. Zvoľte typ výsadby – vždyzelený alebo premenlivý variant. Nezabudnite na cibuľoviny, ktoré vyplnia plochu v jarnom období.
    6. Vstup do domu skrášlia aj vyvýšené nádoby rôznych rozmerov a materiálov. Dokážu vytvoriť zaujímavú kompozíciu napríklad so sezónnou výsadbou.
    7. Pri navrhovaní berte ohľad na existujúcu zeleň, napríklad vzrastlé dreviny. Ak existujúci strom ohrozuje zdravie alebo môže spôsobiť škodu na majetku, bude nutné požiadať o povolenie na výrub.

    Komplikované siete

    Vo väčšine prípadov je táto plocha miesto, cez ktoré prechádzajú všetky inžinierske siete do domu. Nájdete tu prípojky vody, elektriny, plynu aj kanalizáciu. V blízkosti sa môže nachádzať nadzemné elektrické vedenie, optické káble alebo šachty (voda, kanalizácia). Vopred je nutné tieto plochy lokalizovať. Práve ich umiestnenie napovie, čo všetko môžete do predzáhradky vysadiť a v akých vzdialenostiach, aby nedošlo k  ich poškodeniu. Môže to vyzerať hrozivo, ale rozmiestnenie rastlín a  prvkov nie je také náročné. Nezabúdajte na vymedzenie parkovacieho miestaumiestnenie odpadových nádob. Ak ste sa rozhodli mať v predzáhradke zbernú nádobu na dažďovú vodu (retenčná nádrž), odporúčame plochu nad ňou vysadiť trvalkami a okrasnými trávami. Tieto rastliny nekorenia vo väčších hĺbkach, čím sa vyhnete poškodeniu nádrže. Výška substrátu musí byť minimálne 3040 cm. Ak je nižšia ako 30 cm, odporúčajú sa vysadiť pôdopokryvné trvalky. Nad nádrž nesaďte kry ani stromy.

    Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

    PRED: Väčšia predzáhradka orientovaná na sever. Pri návrhu nezabudnite na svetelné podmienky, ktoré treba pri výbere rastlín zohľadniť. Nebojte sa vysadiť dominujúce dreviny, ktoré opticky priestor zmenšia.

    Sociálna izolácia

    Nepriaznivé výhľady do ulice alebo do okolia z okien vášho domu dokážete odizolovať vhodnou výsadbou. Môžu to byť nižšie živé ploty, zelené steny či obľúbené viackmene. Ak to bude plocha predzáhradky dovoľovať, môžete vysadiť aj menší strom. Tu si však treba dať pozor na existujúce siete. Odporúčame väčšie dreviny sadiť minimálne 1,5 m od existujúcich sietí. Ak sa v blízkosti nachádza elektrické vedenie, voľte strom s maximálnou výškou 5 m. V prípade väčšej dreviny bude potrebné strom pravidelne rezať. Ak máte iba malú plochu na výsadbu, odporúčame vysádzať prevažne rastliny rovnakého druhu – monokultúru.

    Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

    PO: Ak nepočítate s automatickou závlahou, odporúčame v čo najväčšej miere eliminovať trávnik. Trvalkové záhony navrhnite tak, aby rastliny kvitli postupne počas celej sezóny a predzáhradka bude vyzerať skvelo v každom ročnom období.

    Tip od architektky

    Na vytvorenie súkromia použite vyššie okrasné trávy, ako sú smlz ‘Karl Foerster’ (Calamagrostis acutiflora), ozdobnica čínska ‘Gracillimus’ (Miscanthus sinensis) alebo nižšie živé ploty z tisu prostredného ‘Hicksii’ (Taxus media) či vavrínovca lekárskeho ‘Otto Luyken’ (Prunus laurocerasus). Do úzkeho zeleného pásu vysaďte kvitnúce rastliny, ktoré sú pekné počas celej sezóny, nízke kompaktné astry (Aster), levandule (Lavandula), rudbekie (Rudbeckia). Do tieňa použite brunery (Brunnera), funkie (Hosta) alebo paprade (Dryopteris).

    Potrebné parkovisko

    V súčasnosti je potrebné vymedziť pred domom minimálne dve parkovacie miesta. Tie sú, samozrejme, väčšinou vyčlenené na úkor zelene. Preto priamo na ploche parkoviska vytvorte aspoň úzky zelený pás, ktorým dokážete parkovacie miesto prekryť, poprípade zeleň poslúži ako izolácia od susedov. Ak je predzáhradka tvorená prevažne spevnenou plochou, umiestnite na plochu nádoby, ktoré masívnu plochu dlažby zjemnia.

    Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

    Členité plochy s vyšším prevýšením môžete opticky zjemniť. Nebojte sa do priestoru zakomponovať vyššie rastliny. Tie priestor určite zútulnia. Nezabúdajte na existujúce inžinierske siete. Pri výsadbe drevín sa im jednoznačne vyhnite.

    Prístupné miesto na smetiaky

    V časti pred domom väčšinou bývajú umiestnené aj všetky odpadkové nádoby. Pri navrhovaní na ne treba vyhradiť vhodný priestor. Ideálne bude miesto s jednoduchým prístupom mimo priameho výhľadu. Snažte sa ich situovať niekde na okraj. Ak to priestor nedovolí, viete aj tento problém vyriešiť vyššími rastlinami tak, aby ste výhľad na odpadkové nádoby zamedzili. V súčasnosti je časté mať až 4 odpadkové nádoby. Zaujímavým riešením je box na odpadkové nádoby. Niektoré z  nich majú vytvorený aj priestor na zelenú strechu. Boxy môžu obsahovať aj úložný priestor na bicykle či kolobežky.

    Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

    Vždyzelený variant: Záhon obsahuje menej rastlinných druhov. Dominujú vždyzelené rastliny doplnené o kvitnúce kry, ktoré majú v záhone rovnako ako okrasné trávy dlhodobý kvitnúci efekt. Nezabudnite na jarné cibuľoviny.

    Identifikácia podmienok

    Keď máte všetky plochy vyčlenené, zamerajte sa na podmienky, ktoré určia typ výsadby. Je priestor situovaný na priamom slnku, v polotieni alebo v tieni? Nachádza sa v radovej zástavbe alebo je viac na otvorenej ploche, kde prevládajú silnejšie vzdušné víry? Obklopuje ho rušná cesta alebo je na pokojnej ulici? Bude pred výsadbou nainštalovaná automatická závlaha? Rastliny vysaďte v  hustejšom spone, aby sa plocha čo najrýchlejšie zaplnila. Nemusíte sa báť ani vyšších rastlín, tie dokážu vyššiu stavbu opticky znížiť.

    Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ

    Premenlivý variant: V záhone sa nachádzajú postupne kvitnúce druhy trvaliek, v bielo-fialovej farebnej kombinácii, rôznych výšok. Tie sú doplnené o kvitnúce kry a vždyzelené tvarované druhy.

    Stála alebo premenlivá krása?

    Ak patríte k milovníkom vždyzelených druhov, odporúčame vysadiť:

    • Listnaté kry: vavrínovec lekársky ‘Etna’ (P. laurocerasus), bršlen (Euonymus), hlošina (Elaeagnus)
    • Ihličnaté kry: tis prostredný ‘Hicksii’ (T. media), borovica horská ‘Pumilio’ (Pinus mugo)
    • Kvitnúce druhy: vavrínovec lekársky ‘Otto Luyken’, červienka Fraserova ‘Red Robin’ (Photinia x fraseri)
    • Okrasné trávy: ostrica japonská ‘Irish Green’ (Carex morrowii), ostrica japonská ‘Ice Dance’

    Premenlivý variant dokáže v predzáhradke zaujať počas celej sezóny:

    • Kvitnúce kry: hortenzia metlinatá ‘Limelight’ (Hydrangea paniculata), hortenzia kalinolistá ‘Endless Summer’ (H. macrophylla), buddleja (Buddleja), orgován (Syringa), ruža (Rosa), judášovec (Cercis), pivónia (Paeonia)
    • Trvalky: veternica (Anemone), pakost (Geranium), echinacea (Echinacea), gaura (Gaura), marulka (Calamintha), hadovník (Bistorta)
    • Okrasné trávy: perovec (Pennisetum), ostrevka (Sesleria), smlz (Calamagrostis), ozdobnica (Miscanthus)
    • Cibuľoviny: tulipány, narcisy a okrasné cesnaky