Banány z vlastnej záhrady už nemusia byť science-fiction, takto ich dopestujete
26. 11. 2024, 16:00

Zdroj: Northfoto
Vianoce sa ešte aj dnes spájajú s banánmi, hoci je možné si ich kúpiť po celý rok. Deti sa im potešia v balíčku od Mikuláša, dospelí si ich vychutnajú v banánovom chlebe, alebo len tak, čerstvé. Skúšali ste ich pestovať? Dá sa to, ale musíte byť trpezliví.
Zdroj: Pinterest
Zdroj: Andrej Kukumberg
Zdroj: Pinterest
Galéria k článku
Hýčkajte ho, bude sa mu dariť
Aby sa exotickému banánovníku u vás darilo, doprajte mu veľkú nádobu s výživným substrátom. Na dno nezabudnite nasypať drenážnu vrstvu, ktorá odvedie prebytočnú vodu preč od koreňov. Len tak zabránite neželanej hnilobe rastliny. V prvých dvoch rokoch pestovania banánovník závratne rýchlo rastie, takže bude potrebovať presadiť dvakrát do roka. Už v treťom roku by ste mu mali dopriať nádobu s priemerom okolo 50 až 60 cm. Koreňový systém potrebuje dostatok miesta.
Banánovník
Pozor na úpal
Banánovníky prirodzene rastú na okraji tropických lesov, kde sú čiastočne chránené pred ostrými lúčmi slnka, no majú tu dostatočný prístup svetla. Takéto podmienky sa im snažte počas letnenia dopriať aj vy. Príliš silné slnko im totiž nerobí dobre, môže listy až spáliť. Varovný signál je sklopenie listov, ktorým rastlina reaguje na príliš silnú intenzitu slnečného žiarenia. Opačný extrém, akým je umiestnenie banánovníka do úplného tieňa, tiež nie je žiadúci. Rastlina má spomalený rast a tvorí menšie plody.
Banánovník si vyžaduje teploty v rozmedzí 25 až 35 °C a vysokú vlhkosť vzduchu aj pôdy. Počas horúcich dní preto rastline doprajte kvalitnú zálievku, najmä v čase sucha. Vzhľadom na pôvod je jasné, že jesenný pokles teplôt môže byť pre rastlinu fatálny. Pripravte sa na to vopred a pri 10 °C, banánovník preneste do zimnej záhrady alebo do pivnice. Určite nesmie zmrznúť, neprežil by to.
Takto prezimuje správne
Pred príchodom mrazov rastlinu preneste na svetlé miesto s teplotou aspoň 10–15 °C, ideálna je zimná záhrada, skleník alebo chladnejšia miestnosť v dome. Počas zimy obmedzte zálievku a substrát udržiavajte mierne vlhký, aby korene nevyschli, ale zároveň sa vyhnite premokreniu. Hnojenie v tomto období vynechajte, prípadne zredukujte na minimum. Starostlivosť doplňte o odstránenie suchých či poškodených listov, pričom zdravé ponechajte na podporu fotosyntézy. Na jar nádoby vráťte na ich svetlé stanovište a obnovte zálievku. S prihnojovaním počkajte, kým sa obnoví rast.
Zdroj: marketacerna.com
Na pestovanie v byte sú vhodné trpasličie odrody ako je Dwarf Cavendish
Kedy bude úroda?
Kvet sa objavuje až u dostatočne vyvinutej a zrelej rastliny, čo si vyžaduje priaznivé podmienky. Kým sa dočkáte plodov, musíte sa teda obrniť trpezlivosťou. Trvá totiž 9 až 15 mesiacov, kým sa vytvorí súkvetie a dozrú plody. Väčšina moderných odrôd banánovníkov je partenokarpická, takže rodia bez opelenia. Nie je však vylúčené, že pri niektorých nebude pri pestovaní v interiéri nutná asistencia. Za účelom pestovania plodov sú do našich podmienok vhodné trpasličie odrody, ktoré sa ľahko premiestňujú a sú schopné rodiť aj pestované v nádobe.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.