Reklama

Baťovianska záhrada: Skrytý klenot mesta Partizánske plný zelene a kvetov

Príkladom toho, ako môže zanietená snaha niekoľkých nadšencov premeniť akýkoľvek zanedbaný priestor na nádhernú oázu plnú zelene, je táto unikátna komunitná záhrada, ktorá po rokoch konečne naplnila svoju pôvodnú funkciu a ponúka tak priestor na oddych, relax i aktívne trávenie voľného času pre všetky generácie.

Zdroj: Katarína JANÍČKOVÁ

Reklama

Príkladom toho, ako môže zanietená snaha niekoľkých nadšencov premeniť akýkoľvek zanedbaný priestor na nádhernú zelenú oázu, je táto unikátna komunitná záhrada, ktorá po rokoch konečne naplnila svoju pôvodnú funkciu a ponúka tak priestor na oddych, relax i aktívne trávenie voľného času.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:40
Remaining Time 0:40
Loaded: 74.82%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    VIDEO | RECEPT na najjednoduchšiu GRIOTKU: Ochutnajte domáci višňový likér
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Tento jedinečný klenot plný zelene sa nachádza v mestskej časti Centrum Baťovany v Partizánskom. Jeho príbeh sa začal písať už v roku 1938 a  stelesňuje ducha baťovského funkcionalistického urbanizmu. Smelo môžeme povedať, že Jan Antonín Baťa bol skutočný vizionár svojej doby a už vtedy si uvedomoval pozitívny vplyv zelene na život ľudí. Podarilo sa mu vybudovať ideálne priemyselné mesto v  záhradách, kde si obyvatelia mohli užívať výhody mesta i prednosti vidieka a  plne zrelaxovať po ťažkej práci.

    Zdroj: Katarína JANÍČKOVÁ

    V centrálnej časti komunitnej záhrady sa nachádza ekodomček s veľkou terasou a posedením. Za ním nájdete priestor na opekanie, dažďovú záhradu s keramickými rybami a pestrofarebnú výsadbu trvaliek.

    Baťovci na zeleni skutočne nešetrili, všade medzi budovami pamätali na okrasné záhrady. V  minulosti bola plocha okolo typických baťovských domčekov verejná, dnes je väčšina v  súkromnom vlastníctve. Poslednú, vyše 2 500 m2 veľkú zelenú plochu sa podarilo našťastie pred rozparcelovaním zachrániť, čím sa vytvoril záhradno-komunitný priestor nadväzujúci na historický kontext Baťovian.

    Zdroj: Katarína JANÍČKOVÁ

    Základný tím Baťovianskej záhrady tvorí päť žien, (zhora zľava doprava) záhradná architektka Ing. Miroslava DOBIAŠOVÁ, psychologička Mgr. Mária GÁBLIKOVÁ, PhD., Marta BAJLOVÁ, Mgr. Miriam MIKOVÁ a Antónia GÁBRIŠOVÁ, ktorá na fotografii chýba.

    Keď sa spoja sily

    Ešte pred pár rokmi bola Baťovianska záhrada schátraná a zarastená. Počas socializmu sa tu nachádzalo detské ihrisko a  po revolúcii bol priestor vyše dvadsať rokov vinou vandalov zatvorený. Vďaka iniciatíve dvoch občianskych združení, OZ Agi (Antónia Gábrišová a Marta Bajlová) a Skrášľovací spolok Partizánske (Mgr. Miriam Miková, Radovan Mik) sa v  roku 2019 začalo s  postupnou revitalizáciou. „Pôvodný zámer bolo vybudovať lesnú škôlku. Postupom času nám do tímu pribudli ďalší skvelí ľudia, spojili sme svoje sily a  začali budovať bezpečné, pokojné, zelené komunitné miesto určené na stretávanie, hry a vzdelávanie, oddych, relax i  kultúru. Na začiatku sme pozvali do tohto priestoru obyvateľov, deti a  seniorov a  poprosili sme ich, aby nám prezradili, čo si želajú, aby sa v budúcej záhrade nachádzalo. Na základe ich požiadaviek záhradná architektka Ing. Miroslava Dobiašová spoločne so psychologičkou Mgr. Máriou Gáblikovou, PhD., vypracovali koncept komunitnej záhrady a  vdýchli tomuto miestu nový život,“ hovorí iniciátorka projektu Mgr. Miriam Miková.

    Zdroj: Katarína JANÍČKOVÁ

    Samozrejmosťou záhrady je úžitková časť s vyvýšenými záhonmi na dopestovanie chutnej a zdravej sezónnej zeleniny.

    Záhrada pre všetkých

    Po pár rokoch je dnes Baťovianska záhrada komunitným centrom, kde sa konajú rôzne akcie pre deti i dospelých, ako sú montessori aktivity, kultúrne podujatia komornejšieho charakteru, prednášky i  workshopy. Samozrejme, celý systém a  starostlivosť o  záhradu funguje prevažne na dobrovoľníckej práci. „Nájdete tu asi 33 stromov, z  toho 11 historických odrôd, okolo 300 okrasných, ale aj ovocných krov, mnoho kvitnúcich trvaliek, bylinkové i  vyvýšené záhony na pestovanie zeleniny a  nachádza sa tu aj dažďová záhrada s  keramickými rybami,“ prezrádza Miriam Miková.

    Zdroj: Katarína JANÍČKOVÁ

    Baťovianska záhrada je určená komukoľvek, kto má chuť relaxovať v bezpečnom uzavretom priestore, ma rád stromy, zeleň a rád sa obklopuje krásnym prostredím.

    Článok pokračuje na ďalšej strane...>>>

    Zdroj: Katarína JANÍČKOVÁ

    Jeseň v Baťovianskej záhrade je skutočne kúzelná.

    Záhrada je vybavená aj ekodomčekom, ktorý slúži nielen ako úkryt pred dažďom, ale je aj miestom na oddych či exteriérovou učebňou pre žiakov základných škôl. Za ním sa nachádza priestor na opekanie a relaxačné drevené terasy s  posedením. Zaujímavosťou sú raritné, takzvané baťovské sánky v  minulosti slúžiace na prenos tovaru, ktoré využili ako paletové ležadlá. Optické hracie kopčeky zostali po výkopových prácach. Zistili, že deti ich milujú a už skoro všetky vysadili vhodnými rastlinami. Keďže záhrada je uzavretá, obklopená domami a maximálne bezpečná, na svoje si prídu najmä mamičky s malými deťmi. Celý priestor je bezbariérový a minulý rok pribudli žiarivé červené lavičky, ktoré nesú mená šiestich najvýznamnejších Baťovcov. Nechýba kompostovisko, vybudovali tiež systém na zbieranie dažďovej vody, natiahli závlahu, aby rastlinám nechýbala vlaha.

    Zdroj: Katarína JANÍČKOVÁ

    Žiarivo červené lavičky zvýrazňujú celkový kolorit priestoru. Naokolo vysadené rudbekie ešte viac znásobujú ich veselý charakter.

    Snaha sa vypláca

    Financie na obnovu a  výsadbu miesta získavajú z  rôznych grantov, zo štedrosti obyvateľov, ale aj svojej vynaliezavosti, čoho dôkazom je využitie sutín po demolácii bytovky na realizáciu chodníčkov, čím ušetrili niekoľko tisíc eur. V roku 2023 získala Baťovianska záhrada ocenenie Top projekt Zelené oázy 2023 od Nadácie Ekopolis, čo je zaslúženým uznaním úsilia, ktoré do obnovy a rozvoja tohto verejného priestoru vložili jej tvorcovia a  miestni dobrovoľníci. Baťovianska záhrada je príkladom toho, ako aj zanedbaný priestor môže ožiť a  stať sa srdcom komunity. Ak hľadáte krásne a  pokojné miesto, kde si oddýchnete, načerpáte novú energiu i niečo vypestujete, ste srdečne vítaní.

    Zdroj: Sven BAJLA

    Baťovianska komunitná záhrada, ktorá po rokoch konečne naplnila svoju pôvodnú funkciu, ponúka priestor na oddych, relax i aktívne trávenie voľného času pre všetky generácie.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Redaktorka i záhradná architektka, milovníčka prírody, zelene a pestrofarebných kvetov vždy pripravená prinášať novinky, tipy a rady zo sveta záhradného dizajnu, floristiky i úžitkových záhrad.