Cenné rady ARCHITEKTKY: Aké sú ZÁSADY zakladania kvitnúceho ZÁHONU?
10. 4. 2024, 8:01 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:41)

Zdroj: Canva
Niet krajšieho pohľadu, ako je práve ten na rozkvitnutý záhon. Azda každý záhradkár po ňom túži, mnohí však majú pred jeho realizáciou a následnou údržbou rešpekt. Ukážeme vám, že sa nemáte čoho báť.

Či už ide o záhon trvalkový, alebo sú jeho súčasťou aj dreviny, princíp voľby druhov sa príliš nelíši. Podmienkou pestovateľského úspechu je splnenie potrieb konkrétnych druhov, ako je výber s ohľadom na správne stanovište, svetelné podmienky, typ pôdy a nároky na vlahu. Správny termín výsadby a dodržiavanie vzájomných vzdialeností sú tiež kľúčové.
Zdroj: Shutterstock
Ak sa do výsadby púšťate sami, dobre si naštudujte veľkosti rastlín v dospelosti, ich charakteristické vlastnosti, dĺžku života, spôsob rozmnožovania a iné. Alebo si nechajte poradiť od odborníkov.
Výber vhodného miesta
Zvoľte slnečné alebo polotienisté stanovište, ktoré preferuje väčšina kvitnúcich rastlín. Samozrejme, existujú aj výnimky, o čom vás presvedčíme na nasledovných stranách. Dbajte na dostatok priestoru pre každú rastlinu a zvážte konečné rozmery rastlín na dosiahnutie harmónie. Nesmierne dôležitý význam to má aj z pohľadu údržby a stavu rastlín. Ak sa budú navzájom utláčať, neposkytnú si dostatok svetla, vzduchu, priestoru, budete nútení zasahovať do záhona častejšie, ako by to bolo potrebné v prípade dôsledného prvotného plánovania. Dôležitým faktorom je pH a typ pôdy.
Zdroj: Shutterstock
Trvalkový záhon
Vyberte rastliny, ktoré kvitnú v rôznych obdobiach, aby ste v záhrade dosiahli nepretržité kvitnutie. Experimentujte s kombináciou farieb, pričom môžete zvoliť harmonické alebo kontrastné kombinácie. Používajte rôzne výšky rastlín pre zaujímavý vizuálny efekt. Nezanedbajte ani tvar a vzhľad listov. Pre celkový efekt sú taktiež dôležité.
Zdroj: Shutterstock
Rudbekia svietivá ‘Goldsturm’ patrí medzi najdlhšie kvitnúce trvalky a záhony rozžiari aj na jeseň. Vynikne najmä v spoločnosti okrasných tráv, ako je smlz ostrokvetý ‘Waldenbuch’ (Calamagrostis x acutiflora).
Základná starostlivosť
Vykonávajte pravidelnú kontrolu záhona, odstraňujte odkvitnuté alebo odumreté časti rastlín. Pravidelné odstránenie odkvitnutých kvetov podporuje pri väčšine druhov ďalšie kvitnutie. Kontrolujte rastliny kvôli výskytu prípadných chorôb a škodcov a rýchlo zasahujte. Rez vykonávajte na jar s dôrazom na trávy, ktoré sa na jeseň ponechávajú v plnej kráse. Udržiavajte optimálnu vlhkosť, zavlažujte hlavne ráno alebo podvečer. Vždy je lepšie poliať záhon raz za pár dní väčším množstvom vody ako každý deň v malých dávkach.
Zásady zakladania záhona nájdete na ďalšej strane...>>>
Zásady zakladania záhona
Zdroj: Shutterstock
Správny výber rastlín
1. Vyberte miesto a odburiňte ho
Pri výbere miesta pre kvitnúci záhon zvážte potreby rastlín na svetlo a pôdu. Zbavte sa burín, kameňov, všetkej pôvodnej vegetácie. Na odstránenie trvácich burín použite herbicídy, ideálne však bude spoľahnúť sa na mechanické odburinenie. Inou alternatívou je prekrytie pôdy kartónom a organickým materiálom minimálne na jednu sezónu, čo je však časovo náročné.
Zdroj: Shutterstock
Namiesto trávnika si pripravte pôdu pre okrasný záhon.
2. Príprava pôdy a úprava vlastností
Po odburinení dôkladne spracujte pôdu rýľovaním alebo rotavátorom a pridajte rozložený kompost alebo hnojivo s dlhodobým uvoľňovaním živín. Ťažkú pôdu odľahčíte pridaním piesku. Ak sú potrebné zmeny pH, použite mletý vápenec alebo špeciálny substrát pre konkrétne druhy rastlín. Prirodzené však je zvoliť rastliny podľa toho-ktorého druhu pôdy.
Zdroj: Shutterstock
Dôsledné odburinenie a prípravu plochy pre trvalkový záhon určite nepodceňte. V budúcnosti sa vám to mnohonásobne vráti.
3. Výber vhodných rastlín
Vyberte rastliny kvitnúce od jari do neskorej jesene, prípadne aj v zime, pričom využite pestrosť kvitnúcich druhov počas celej sezóny. Rastliny nakupujte v kvalifikovaných záhradných centrách. Pokojne pri kúpe skontrolujte koreňový bal rastlín, všímajte si prítomnosť prípadných škodcov. Alternatívou je presádzanie už udomácnených rastlín počas vegetačného pokoja.
Zdroj: Shutterstock/pinterest
Trvalky vo farbe roka
4. Rovnomerné rozmiestnenie rastlín
Rozmiestňujte dreviny a vysoké trvalky ako dominantné prvky, zväčša do pozadia záhona, pričom lemujúce živé ploty patria na okraje a do zadnej časti. Skoro kvitnúce trvalky a cibuľoviny umiestňujte do strednej časti záhona, zatiaľ čo nižšie letné a jesenné trvalky vysaďte do popredia. Základom je, aby pôda počas celého roka neostala odokrytá. Vysádzajte podľa toho, či chcete vytvoriť kompaktné skupiny alebo má výsadba pôsobiť uvoľnene.
Zdroj: kreativnezahrady.sk
Rozmiestnenie rastlín počas realizácie.
5. Pridajte nástielku
Pôdu po výsadbe prikryte organickým materiálom, ako je pokosená tráva (v jemnej vrstve), drevná štiepka alebo kompost. Nástielka znižuje potrebu závlahy a vytvára mikroklímu vhodnú pre užitočný hmyz. Navyše, zabraňuje rastu buriny, svojím rozkladom dopĺňa živiny a ak si ju vyrobíte sami (podrvením konárov z orezaných drevín), značne ušetríte. Zvoľte vhodný materiál podľa estetických a funkčných preferencií.
Zdroj: Ing. Anna SLOBODNÍKOVÁ
Pri výbere trvaliek nezabúdajte na rozmanitosť a rôzne štruktúry. K rastlinám s väčšími kvetmi sa napríklad hodia menšie a jemnejšie kvitnúce druhy.
Rastliny vhodné pre začiatočníkov nájdete na ďalšej strane...>>>
Zdroj: Jana Jarabincová
Trvalkový záhon. Chelsea flower show 2018.
Kombinujte trvalky a dreviny
Pre menšie záhrady je ideálne zvoliť nízke, kompaktné a dobre udržiavateľné kvitnúce kry v kombinácii s trvalkovými záhonmi. Vhodnými sú napríklad:
- zlatovka prostredná (Forsythia x intermedia): kompaktný ker s krásnymi žltými kvetmi kvitnúcimi na jar,
- trojpuk (Deutzia sp.): nízke odrody ponúkajú krásne kvety v odtieňoch od bielej až po ružovú,
- hortenzie (Hydrangea sp.): sú skvelou súčasťou trvalkových záhonov, ponúkajú rôzne tvary a farby kvetov,
- orgován Meyerov ‘Palibin’ (Syringa meyeri): kompaktná nízka odroda s guľovitým habitusom a voňavými fialovými kvetmi,
- kéria japonská (Kerria japonica): ker so zelenými konármi a s bohatým žltým kvitnutím je nenáročný na pestovanie,
- tavoľník (Spiraea sp.): nízke odrody (napríklad tavoľník japonský ‘Little Princess’) okrem trvalkových záhonov vyniknú aj ako nízke živé ploty,
- kalina (Viburnum sp.): nízke odrody sa hodia do trvalkových záhonov (kalina obyčajná ‘Compactum’), vyššie sú vhodné aj ako solitéry v malých záhradách.
Zdroj: Shutterstock
Jemné súkvetia kavyľa chvostíkového v kombinácií s papraďami a kvitnúcimi trvalkami.
Pre začiatočníkov odporúčame začať menším záhonom a postupne pridávať nové rastliny a experimentovať s kombináciami. Pamätajte, že každý záhon je jedinečný a experimentovanie s rôznymi kombináciami vám pomôže vytvoriť osobitný a krásny kvitnúci raj vo vašej záhrade.
Zdroj: Shutterstock
V letnom trvalkovom záhone vyniká svojou impozantnou krásou stračonôžka, ktorú si ľahko dopestujete výsevom semien.
Trvalky vhodné pre začiatočníkov
- margaréty (Leucanthemum): odolné, kvitnúce celé leto, jemné a romantické
- kosatce (Iris): rozmanité farby a tvary, nenáročné na starostlivosť
- zvončeky (Campanula): pekné zvoncovité kvety, vhodné pre rôzne pôdne podmienky
- šalvie (Salvia): množstvo farieb, atraktívne pre hmyz, zakvitajú opätovne
Zdroj: Jana Tomková Jarabincová
Kontrastný záhon 1. Ruža ‘Peach Melba’ 2. Helénium ‘Sahin´s Early Flowerer’ 3. Rudbekia svietivá ‘Goldsturm’ 4. Veronika dlholistá ‘First Match’ 5. Ľaliovka hybridná ‘Luxury Lace’ 6. Mak východný ‘Prinzessin Victoria Luise’ 7. Kavyľ chvostíkový ‘Pony Tails’ 8. Šalvia lekárska ‘Purpurea’ 9. Rozchodník kamčatský ‘Variegatum’