Reklama

Chcete mať vitálny TRÁVNIK aj po zime? 5 pravidiel, ktoré musíte dodržať, aby zostal v kondícii

V zime musíte dbať na to, aby sa po trávniku chodilo čo v najmenšej miere.

Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/521854675581722428/

Reklama

Či bude trávnik po zime vitálny, alebo sa budete opäť trápiť s plesňou a nevzhľadnými prázdnymi miestami závisí pritom vo veľkej miere na vás. Ako sa teda o svoj trávnik teraz postarať?

1. Nechodťe po ňom!

Aj počas zimných dní, kedy väčšinu trávnik pokrýva snehová pokrývka treba myslieť na stav, v ktorom ho nájdete na jar. Preto sa vyvarujte chodeniu, sánkovaniu a najlepšie aj parkovaniu auta na vašom trávniku. 

Vrstvu ľahkého, ale aj zamrznutého snehu môžete svojou váhou utlačiť natoľko, že trávnik by po príchode odmäku  nedostal ku koreňom potrebný vzduch. Najmä ťažké vrstvy utlačeného a mokrého snehu sú dobrým štartom pre nepríjemnú pleseň snežnú.

Aj futbalisti sa dokážu vynájsť a prakticky odstrániť nežiadúci sneh z futbalového ihriska. Veď sa pozrite sami!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Trávnikár z Innsbrucku baví svojou nevídanou inováciou: Neuveríte, čím odpratával sneh

    Počas holomrazov sú steblá trávnika neobyčajne krehké a zraniteľné. Aj v takom prípade spôsobíte najväčšiu škodu vtedy, keď budete po trávniku kráčať. Steblá sa polámu.

    2. Pozor na mokrý a ťažký sneh!

    Pri odpratávaní veľkého množstva snehu sa riaďte jedným dôležitým pravidlom. Nikdy neodhadzujte sneh zo záhradných chodníkov a dlažieb na jednu veľkú kopu.

    Snažte sa ho rovnomerne rozhodiť, tak sa bude lepšie roztápať. Ak by ste trávnik zasypali kopou snehu, topila by sa veľmi dlho a pod ňou by ste našli nezdravé lysiny.

    Anketa

    Odhadzujete sneh väčšinou na jednu hromadu?

    3. Odložte všetky predmety!

    Medzi posledné jesenné práce patrí hrabanie lístia a plsti z trávnika, ktorý by mal zostať pred zimou čistý. To isté platí aj o predmetoch, ktoré na ňom ostanú ležať počas zimy. Hadice, krhly, fólie alebo plachty to všetko by ste mali teraz odpratať, ak ste to nestihli pred zimou. 

    Pri dlhodobom zaťažení či prikrytí plochy trávnik nedýcha a vyhynie. Na jar budete mať veľa práce s obnovovaním holých miest. 

    4. Boj s plesňou snežnou!

    Utlačený trávnik pod hrubou vrstvou snehu a ľadu nemôže dýchať  a začne zahnívať. Hnedé steblá potiahnuté bielou pavučinou vyzerajú naozaj odpudzujúco a pripomínajú všetko možné, len nie trávnik, o ktorý ste sa príkladne celý rok starali.

    Toto nepríjemné ochorenie trávnika majú často na svedomí v posledných rokoch nedostatočne nízke teploty na našom území, vďaka ktorým trávnik dobre nepremrzne a mokrý sneh je živnou pôdou pre šírenie plesne. 

    5. Na hnojenie zabudnite!

    Ak v tomto období prídu teplé dni a odmäk, nenechajte sa pomýliť. Obdobie vegetačného pokoja ešte stále neskončilo, oteplenie je len prechodné. Veľkou a častou chybou býva v tomto čase prihnojovanie. 

    Zdroj: shutterstock

    Kosenie trávnika

    V období zimného spánku nepotrebuje živiny nič zelené vo vašej záhrade, nieto ešte trávnik. Ak tak urobíte, najcennejšie látky sa v dôsledku jarných dažďov vyplavia z kompostu do hlbších vrstiev pôdy.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.