Chcete mať v záhrade BAZÉN? 6 vecí, na ktoré by ste pritom nemali ZABUDNÚŤ
25. 5. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: shutterstock
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si bazén, majte na pamäti najmä jeho bezpečnú prevádzku. Tu platí viac než kdekoľvek, že prevencia je najdôležitejšia.

Prispôsobené okolie
Bazén musí stáť na rovnom a stabilnom povrchu. Spodná časť musí byť chránená geotextíliou, aby ju nepoškodili prípadné korene či kamienky v pôde. Okolie bazéna by malo byť vydláždené nešmykľavou dlažbou, prípadne doplnené protišmykovými rohožami z exotického dreva. Nevhodné je umiestniť bazén na trávnik – okrem toho, že hrozí jeho nenávratné poškodenie, špliechajúca voda môže podmyť zeminu, ktorá ohrozí stabilitu konštrukcie.
Zdroj: shutterstock
Nevhodné je umiestniť bazén na trávnik – okrem toho, že hrozí jeho nenávratné poškodenie, špliechajúca voda môže podmyť zeminu, ktorá ohrozí stabilitu konštrukcie.
Deti a domáce zvieratá
V žiadnom prípade nenechávajte bazén odkrytý a bez dozoru, ani na pár sekúnd, ak máte doma malé deti. Stačí chvíľka nepozornosti a môže sa to skončiť katastrofálne. V ponuke špecializovaných predajní nájdete špeciálne krycie lamelové systémy alebo prenosné kryty na bazény. Starostlivo uskladnite aj bazénovú chémiu.
Zdroj: shutterstock
Prenosné kryty na bazény nainštalujete za pár minút a ochránite tak zvedavé deti aj domáce zvieratá.
Dôkladná hygiena
Voda v bazéne musí byť čistá a zdravotne neškodná. Venujte jej dôkladnú starostlivosť – od mechanického zberu nečistôt až po chemické úpravy špeciálnymi prostriedkami určenými na bazény alebo salinátormi – zariadeniami na úpravu vody soľou.
Zdroj: shutterstock
Pravidelná údržba bazénu spočíva v čistení stien a vysávaní dna bazéna. Steny sa čistia bazénovými kefami pripevnenými na teleskopickú tyč, na vyčistenie rohov existuje špeciálna rohová kefa.
Bezpečné kúpanie
Hoci to vyzerá štýlovo a vidíte to bežne vo filmoch, nápoje ani jedlá do bazéna nepatria. A už vôbec nie v sklených pohároch. Sklo by ste mali držať v dostatočnej vzdialenosti od bazéna. Kombinácia klzkého povrchu a črepín je veľmi nebezpečná, nehovoriac o tom, aké jednoduché je šliapnuť na potopený pohár na dne.
Zdroj: shutterstock
Bazén na záhrade je nielen miestom zábavy, uvoľnenia a pohody, ale najmä pre rodiny s malými deťmi i zdrojom obáv z náhodného pádu.
Nábytok dostatočne ďaleko
Záhradný nábytok a čokoľvek, o čo by ste mohli zakopnúť, nepatrí do bezprostrednej blízkosti kopaného alebo zapusteného bazéna. Starostlivo odkladajte aj detské hračky. Na dno bazéna nelepte nálepky ani žiadne ozdôbky, ktoré lákajú malé deti.
Zdroj: shutterstock
Sezóna kúpania je vo veľkej miere závislá od počasia a spôsobu ohrevu vody. Ešte skôr, ako do bazéna napustíte vodu, je potrebné jeho steny poriadne vyčistiť.
Elektrina z dosahu
Pravidelne kontrolujte káble k zariadeniam pripojeným k bazénom – môžu sa do nich pustiť hlodavce alebo ich môžete nechtiac mechanicky poškodiť či niekde privrieť. Elektrické zásuvky a všeobecne elektrické spotrebiče, aj tie nabíjateľné, nepoužívajte v blízkosti bazéna ani na mokrom teréne.
Zdroj: shutterstock
Po dôkladnom vyčistení veľkých bazénov môžete začať s prvým filtrovaním vody, kde je neodmysliteľným pomocníkom aj kvalitné vodné čerpadlo.