- Ak saunu plánujete ako samostatnú relaxačnú časť záhrady, v prvom rade musíte vybrať také miesto, ktoré vám zaručí dostatok súkromia. Vhodný je odľahlejší kút záhrady, no myslieť treba aj na dosah inžinierskych sietí.
- Okrem miesta na stavbu sauny nezabudnite vymedziť priestor na ochladzovaciu (kaďa, bazén, sprcha) a relaxačnú časť s ležadlami, ktorú môžete na oddych využiť aj počas leta.
- Ak ste si vybrali saunu s kachľami na drevo, myslite aj na priestor na jeho uloženie, aby ste ho mali vždy poruke.
- Pred postavením samotnej sauny je nutné vymurovať betónové podstavce, základy alebo základovú dosku (podľa druhu sauny) a vyriešiť pripojenie elektriny, vody a odpadu.
- Po vyrovnaní terénu je dôležité vytýčiť krivky budúcich záhonov a štrkovej plochy. Ich hranice môžete vytvoriť napríklad z dlažbových kociek. Priestor pod ochladzovacou kaďou radšej spevnite betónovou dlažbou. Namiesto chodníka použite nášľapné betónové podvaly v imitácii dreva, ktoré krásne vyniknú na ploche s okruhliakmi.

Výber rastlín
Záhradnú saunu budete pravdepodobne vo väčšej miere využívať počas chladnejších dní, teda od októbra do apríla. Tomu by mal zodpovedať aj výber rastlín. Voľte druhy, ktoré svojou jedinečnosťou zaujmú aj na jeseň či v zime. Krásne vyniknú ihličnaté a vždyzelené dreviny so zaujímavým olistením a plodmi alebo stromy a kry s nápadne farebnou kôrou. Doplňte ich elegantnými okrasnými trávami, ktoré priestoru dodajú moderný, ale zároveň upokojujúci vzhľad. Z trvaliek vyberte neskoro kvitnúce druhy a druhy nezaťahujúce, ale prezimujúce na záhone, po ktorých počas zimy na ploche nezostane prázdny priestor. Okolo časti záhrady so saunou aspoň z dvoch strán vysaďte vyšší vždyzelený živý plot.