Reklama

Cintoríny pod ťarchou umelých VENCOV a KAHANCOV: Spomínajte na zosnulých KRAJŠIE

Ak už sklenené kahance alebo svietniky máte nakúpené, používajme ich čo najdlhšie.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Sviatok všetkých svätých je príležitosťou na spomienku a uctenie si našich zosnulých. V posledných desaťročiach sa nanešťastie stal aj symbolom konzumu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Ako vysadiť na jeseň hrob živými kvetmi?
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    Nekupujte nové

    Zdroj: shutterstock

    Sklenené náhrobné kahance nestrácajú na kráse po jednej sezóne na cintoríne. Keď sa o ne dôkladne postaráte a odložíte, môžete ich používať dlhé roky.

    Ak máte doma z minulých rokov sklenené kahance alebo svietniky, nekupujte ďalšie. Používajte tie isté čo najdlhšie. Stačí ich každý rok očistiť a odložiť na suché miesto. Za zváženie stojí tiež vymeniť klasické kahance za sviečky zo sójového alebo včelieho vosku.

    Čo dala príroda

    Zdroj: shutterstock

    Aj prírodné materiály ale jedného dňa skončia ako odpad. Živé kvety bez plastových obalov, stužiek a drôtikov, kvety z kvetináčov, burinu, lístie či konáriky treba vytriediť.

    Na hroby prineste radšej kvety v nádobách, ktoré môžete po prvých mrazoch dať do kompostu. Sú krajšie, vydržia možno do prvých mrazov a sú cenovo dostupné. Uprednostniť môžete aj výzdobu z prírodných materiálov ako sú šišky, šípky, sušené kvety či ihličie.

    Starajte sa celý rok

    Zdroj: shutterstock

    V obchodoch špecializovaných na domáce a záhradné doplnky dostať špeciálne prostriedky určené na ošetrovanie rôznych druhov kameňa - medzi nimi napríklad leštidlá, odvoskovače či prípravky na odstraňovanie hrdze.

    S príchodom Dušičiek sa na cintorínoch objavujú veľké davy ľudí, ktoré tam počas roka nebývajú. Možno by nebolo na škodu zavítať na hroby našich najbližších aj počas roka. Posledné miesta odpočinku môžu byť pekné aj na jar, v lete či v zime. Stačí si nájsť jedno popoludnie v mesiaci.

    Všímajte si opustené hroby

    Zdroj: shutterstock

    Predtým, ako začnete zdobiť hrob, musíte ho najskôr vyčistiť, to znamená očistiť od suchých listov, zvädnutých kvetov a nečistôt.

    Prešli ste sa niekedy len tak po cintoríne a všímali si zanedbané a opustené hroby? Možno by nebolo na škodu zistiť o nich viac a v prípade, že sa o ne naozaj nikto nestará urobiť pekné gesto. Priniesť živé kvety, vyčistiť pomník alebo len pozametať opadané lístie.

    Prezerajte spoločné fotoalbumy

    Zdroj: shutterstock

    Kedysi si ľudia zvykli fotografie zakladať do albumov a písať na ne roky a udalosti. Pri ich prezeraní sa môžu aj mladšie generácie veľa dozvedieť o životoch zosnulých.

    Keď hovoríme o našich najbližších, ktorí tu už nie sú s nami, určite nám ako prvé nenapadne cintorín. Počas Dušičiek by sme mali vytiahnuť rodinné albumy a oživiť spomienky a príbehy, ktoré sme s milovanými prežili. Prezeranie spoločných fotografií nám nemusí nutne vohnať slzy do očí, ale môže vyčariť aj úsmev na perách.

    Zosnulého obľúbený koláč

    Zdroj: shutterstock

    Spoločné varenie alebo pečenie môže spojovať viaceré generácie aj počas sviatkov, kedy si spomíname na svojich najbližších.

    Pamätáte si, ktorý koláč zbožňovala vaša babička či dedko počas jesenných mesiacov? Boli to kysnuté koláče alebo jablková štrúdľa? Zaspomínať si môžete aj prostredníctvom pečenia či varenia. Pripravte v kruhu rodiny obľúbené jedlá vašich blízkych, ktorí tu už nie sú s vami a spomínajte na spoločné chvíle.

    Zapisujte rodinné príbehy

    Zdroj: shutterstock

    Počas sychravých dní nemusíte chodiť iba po cintoríne. Môžete si spísať všetky pekné myšlienky, ktoré vám napadnú pri spomínaní na blízkych.

    Určite poznáte veľmi veľa príbehov alebo len vtipných momentov zo životov vašich zosnulých. Spomienky si najlepšie uchováte, ak ich napíšete na papier. Začnite spisovať rodinnú kroniku zo životných príbehov, ktoré poznáte najlepšie. Určite to oceníte vy aj vaše deti, keď budete starší.

    Obľúbené piesne či knihy

    Zdroj: shutterstock

    Obľúbený čaj, kniha či hudba vás môžu preniesť do čias, kedy tu s vami boli vaši milovaní.

    Dušičky sú sviatky jesene. Tá môže byť nielen slnečná, ale veľakrát práve pochmúrna a upršaná. S obľúbenou knihou po babičke či piesňou, ktorú rada počúvala pri varení sa však tieto dni premenia na radostné. Aj takýmto spôsobom môžete spomínať na ľudí, ktorých ste mali radi.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.