Cítiť od susedov z komína smradľavý DYM? Toto urobte ihneď v mieste BYDLISKA
25. 11. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:40)

Zdroj: shutterstock
S príchodom jesene, nástupom chladnejších dní a nocí sa začína aj vykurovacia sezóna. Viete, ako neobťažovať dymom alebo čo robiť, keď zapáchajúci dym prichádza od suseda?

Kedysi úplne bežná a nevyhnutná súčasť každej chalupy, dnes skôr vizuálna a relaxačná záležitosť. Reč je o kachliach, kozube, piecke... Hlavný zdroj tepla v jesennom a zimnom období, bez ktorého si málo a nielen chalupárov vie predstaviť chvíle pohody.
Kachle nie sú odpadkový kôš
Nie je nič zlé na tom, ak si v piecke zakúrite a zahrejete sa či uvaríte si jedlo po dobre vykonanej práci. Ale pozor, vždy zakurujte len tým, čo do spaľovacieho zariadenia patrí, teda palivami, ktoré vymedzuje zákon o ochrane ovzdušia. Na Slovensku však, žiaľ, často vidieť i cítiť, že niektorí používajú piecky na spaľovanie takmer všetkého, čo im príde pod ruky. Obťažujú tým nielen okolie, ale hlavne škodia ovzdušiu.
Zdroj: shutterstock
Na spoločné označenie kachlí, kozubov či piecok používa zákon o ochrane ovzdušia pojem spaľovacie zariadenia.
Limity aj pre malý zdroj znečistenia
Spaľovacie zariadenia sa využívajú na domácu potrebu, považujú sa len za malý zdroj znečistenia. Pravda však je, že aj pre ne platia určité zákonné ekologické limity a technické požiadavky. Ochrana ovzdušia znamená predchádzať znečisťovaniu ovzdušia, obmedzovať a znižovať ho s cieľom dosiahnuť takú úroveň jeho kvality, ktorá nemá výrazne nepriaznivý vplyv na zdravie ľudí a nepredstavuje riziko pre životné prostredie a ekosystémy.
Zdroj: shutterstock
Práve nesprávne zakurovanie a prikladanie je tou najčastejšou príčinou zadymeného skla.
Čo robiť, ak sa od suseda dymí a zapácha viac, než je bežné? >>>
Zapáchajúce palivo
Ak si pozorne prečítate zákon o ochrane ovzdušia, dozviete sa napríklad i to, čo znamená pojem palivo, aké sú jeho druhy, aký je percentuálny podiel sušiny v palive, čo sa môže a čo nesmie spaľovať v domácej piecke. Aj bez toho by však malo byť každému jasné, že napríklad spaľovať plasty, pneumatiky či textílie je zakázané. Škodíte tým nielen ovzdušiu, ale aj všetkým susedom navôkol, ktorí musia dym a zápach znášať.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
oheň - drevo - popol
Obráťte sa na obec
Ak ste v pozícii takto obťažovaného suseda, upovedomte toho, kto nezákonne postupuje, aj obec. Práve jej zástupcovia kontrolujú a ukladajú pokuty za nerešpektovanie povinností prevádzkovateľov malých zdrojov znečisťovania ovzdušia. Do kompetencie obce patrí dokonca aj obmedzenie či zastavenie prevádzky takéhoto zdroja, ak sa používa bez súhlasu (neoprávnene). Obec ukladá prevádzkovateľom malých zdrojov znečisťovania ovzdušia opatrenia na nápravu, ak povinnosti v zmysle zákona o ochrane ovzdušia, ako aj všeobecne záväzných právnych predpisov nerešpektujú, a ukladá pokuty v prípade, ak sa používajú palivá, ktoré nie sú určené na spaľovanie v malých zdrojoch.
Zdroj: Shutterstock
Obec môže uložiť pokuty v prípade, ak sa používajú palivá, ktoré nie sú určené na spaľovanie v malých zdrojoch.
Máte urobenú povinnú revíziu komína? >>>
Uvedenie "do života"
Ak ste nesiahli po bezkomínovom kozube, ktorý je skôr módnym doplnkom, ale stavbu kachlí či kozuba beriete vážne, chcete ich využívať na vykurovanie či varenie, komín je ich nevyhnutná súčasť. Každý nový komín musíte dať odsúhlasiť. Po pripojení vykurovacieho zariadenia je nevyhnutné jeho preskúšanie revíznym technikom a tým legálne uvedenie „do života“. O preskúšaní dostanete potvrdenie – revíznu správu komína –, ktorá deklaruje, že je všetko v poriadku.
Zdroj: shutterstock
Decht a sadze, ktoré sa hromadia na stenách nečistených dymovodov a komínov, sa môžu vznietiť a spôsobiť komínový požiar. Horenie dechtu sprevádza teplota až 1 100 °C a požiar môže trvať niekoľko hodín.
Každoročná kontrola
Komín sa však aj postupom času musí udržiavať v dobrom technickom stave, preto musí byť zabezpečená jeho pravidelná kontrola a čistenie. Ani na túto povinnosť nezabúdajte. Majitelia domov, ktorí majú malý zdroj znečistenia, totiž musia v zmysle vyhlášky ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 401/2007 z 15. augusta 2007 o technických podmienkach a požiadavkách na protipožiarnu bezpečnosť pri inštalácii a prevádzkovaní palivového spotrebiča, elektrotepelného spotrebiča a zariadenia ústredného vykurovania a pri výstavbe a používaní komína a dymovodu a o lehotách ich čistenia a vykonávania zabezpečiť kontrolu komína a jeho čistenie, a to v závislosti od typu napojeného spotrebiča a používaného paliva.
Zdroj: shutterstock
V prípade intenzívneho horenia dechtu a sadzí je požiar v komíne neuhasiteľný a materiály, z ktorých je komín zhotovený, dokážu takémuto zaťaženiu odolávať len krátky čas. Odbornou kontrolou a pravidelným čistením komína preto okrem iného predchádzate nebezpečenstvu požiaru.