Reklama

Čo robí ZÁHRADKÁR začiatočník v AUGUSTE? Toto určite NEZANEDBAJTE

Niektoré letničky, ako napríklad nechtík či aksamietnicu, môžete aj teraz vysiať na prázdne hriadky. Splnia funkciu zeleného hnojenia.

Zdroj: Anjo Kan

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Polovica prázdnin je za nami, čas dovoleniek a výletov vrcholí. Nemali by ste však zabúdať ani na záhradu – smädné rastliny a trávnik. Preto si popri relaxe a večerných posedeniach nájdite čas aj na povinnosti záhradkára.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER - Spoznajte všetky liečivé účinky Echinacey

    To, že zber úrody je v plnom prúde, azda nemusíme zdôrazňovať. Stoly sa prehýbajú pod množstvom rajčiakov, paprík, cukiet, vykopávate zemiaky, zberáte cibuľu, cesnak, vo veľkom zavárate uhorky. Na prázdne zeleninové hriadky vysejte reďkovku, šalát či rastliny vhodné na zelené hnojenie. Popri pravidelnej závlahe nezabúdajte na rozrušenie pôdneho prísušku. Po zbere ovocia ošetrujte aj ovocné dreviny – pri niektorých je práve teraz vhodný termín na rez. Ak milujete jahody, vysaďte si mladé rastlinky.

    Zdroj: pinterest/hunker.com

    Pri rozmnožovaní ruží môžete použiť zemiaky.

    Zdroj: shutterstock.com

    Trvalkoví nadšenci, prichádza váš čas. Rozmnožte si rastliny delením, rozsaďte, presaďte, dopĺňajte a vysádzajte nové záhony.

    Rozširujte záhony

    August je vhodným mesiacom na rozmnožovanie trvaliek kvitnúcich na jar. Trsy opatrne vykopte, rozdeľte ostrým nožom alebo rýľom a rozsaďte. Takto si môžete rozšíriť zbierku kosatcov, pivoniek, ostrôžok, prvosienok, veterníc, orlíčkov a mnohých iných. Ak vás očarila krása dvojročiek a vysiali ste ich na prípravné záhony, teraz je čas presadiť ich na konečné stanovište.

    Z odrezkov odkvitnutých ruží si s trochou námahy a pri dodržaní správneho postupu vypestujete nové kry. Nepochybne najtypickejšími a najžiadanejšími jesennými trvalkami sú chryzantémy. Ak ich pestujete a chcete sa kochať množstvom rozkvitnutých kvetov, pravidelne ich prihnojujte a zavlažujte. Vyšším druhom zabezpečte opory. Veľkokvetým vyštipujte bočné puky, drobnokvetým odstraňujte len suché a  poškodené časti. Trávnik pravidelne zavlažujte, koste a postupne končite s letným prihnojovaním.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Tieto sa budú v skalke vynímať najlepšie! Naj 8 kvitnúcich skalničiek

      Založte si skalku

      V lete môžete záhradu ozvláštniť o ďalší výrazný a dominantný prvok, akým je skalka. Aby bola prirodzená, vytvorte ju priamo na svahu alebo si svah vymodelujte napríklad pri múre. Skalka je v  podstate zmenšenina vysokohorských lúk či alpínskych scenérií, ktorá je vysadená pre tieto stanovištia typickými rastlinami – skalničkami.

      Do zadných partií patria vyššie ihličnaté či iné vždyzelené dreviny menšieho vzrastu, postupne smerom k  úpätiu vysádzajte rastliny nižšie, bohato kvitnúce či zaujímavé sukulentnými listami. Pokojne doplňte trávy (kostrava, perovec, ozdobnica) a pre skorý jarný efekt aj drobnejšie cibuľoviny, ideálne skôr botanické ako prešľachtené. Lomikamene, klinčeky, rozchodníky, skalnice, zvončeky obohatia koberce dúšky materinej, floxu šidlolistého.

      Kamene by mali tvoriť približne polovicu celkovej plochy skalky. Vyberajte také, ktoré sú dostupné vo vašom okolí. Je dôležité nezberať ich vo veľkom množstve z prírody. Môžete navštíviť kameňolom alebo záhradné centrum, kde si vyberiete niekoľko veľkých solitérov, ako aj väčšie a  stredné kamene na stabilizáciu svahu. Pre vyplnenie medzier použite drobné kamenivo.

      Zdroj: Andrei Dubadzel

      Facélia je univerzálnou rastlinou na zelené hnojenie. Môžete po nej sadiť a siať všetky plodiny

      Nenechajte pôdu holú

      Zelené hnojenie je osvedčenou metódou, ktorá rozhodne nie je novinkou. Tento jednoduchý, ekologický a ekonomický spôsob vám umožňuje dodať pôde potrebné živiny a zlepšiť jej kvalitu iným ako tradičným spôsobom hnojenia. Facélia, horčica, žerucha, vika, repka, lucerna a mnoho ďalších rastlín majú bohatý a dobre rozvinutý koreňový systém, ktorý vylepšuje štruktúru pôdy a prispieva k jej obohateniu o dusík, čím sa zvyšuje jej úrodnosť.

      Okrem toho, tieto rastliny rýchlo tvoria zelenú hmotu, ktorá potláča rast burín, zadržiava vlhkosť v pôde a chráni ju pred veternou a vodnou eróziou. Po skosení a zapracovaní nadzemnej biomasy do pôdy je zabezpečená potrava pre pôdne organizmy, ktoré ju prirodzene obohacujú o humus. V letnom termíne sejby nemáte, čo sa týka výberu rastlín, žiadne obmedzenia. Stihnú vyklíčiť, vyrásť, vykvitnúť ešte pred nástupom zimy.

      Zdroj: shutterstock

      Tvarovaný živý plot sa väčšinou reže raz alebo dvakrát ročne, záleží na tom, či drevina rastie rýchlo alebo pomaly.

      Postarajte sa o dreviny

      Vhodný čas je na sadenie ihličnatých a  vždyzelených druhov s  koreňovým balom – do zimy stihnú zakoreniť. Dokončite rez živých plotov a  okrasných stromov či krov. Odstránené časti zakoreňte a novými takto získanými rastlinami doplňte záhony a živé ploty

      Autor článku

      Marcela Šišoláková

      Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
      Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.