Reklama

Čo robí záhradkár začiatočník v DECEMBRI? Na toto si nájdite čas!

Zimná záhrada

Zdroj: shutterstock

Reklama
Ing. Marcela Šišoláková

Marcela Šišoláková

Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár

Kalendárny rok je na konci, v záhrade dokončite posledné práce a nechajte ju odpočívať. Naberať silu potrebujete totiž nielen vy, ale aj pôda a rastliny. Uľahčite prečkanie zimy drobným živočíchom a tešte sa na nové výzvy v roku 2024.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 
Duration 
Remaining Time 
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    December je v posledných rokoch (a možno aj desaťročiach) mierne rozpačitým mesiacom. Z detstva ste určite mnohí zvyknutí na snehom zaviate chodníky. Pamätáte si mäkkú a mrazivú perinu, ktorá nadlho pokrývala okolitú krajinu a teraz… Často nie je po snehu ani stopy. O to nebezpečnejšia je však situácia, keď mrzne bez snehovej pokrývky, ktorá na rastliny pôsobí ako dobrá tepelná izolácia. Ak ste to ešte nestihli, zazimujte citlivejšie rastliny vrátane tých vysadených v nádobách.

    Zdroj: pinterest.com/source/georgiannalane.com

    Pripravte si k Vianociam rozkvitnuté konáriky - Barborky.

    Zdroj: Pinterest/janneford.com

    NÁŠ TIP!

    Začiatkom decembra nezabudnite na barborky – odrežte konáre z čerešne, dajte si ich do vázy a do Vianoc sa dočkáte jemných kvietkov.

    Zdroj: shutterstock.com

    Ak ste na jeseň neodstránili odkvitnuté trvalky, nájdu si v ich stonkách a odumretých listoch úkryt niektoré živočíchy. Suché steblá rastlín poskytujú útočisko drobnému hmyzu, odkvitnuté kvety so semenami zase potravu pre vtáky.

    Kontrola nezaškodí

    Počas pekných dní sa vyberte na prechádzku do záhrady a skontrolujte všetky rastliny. Prihrňte listy a čečinu k tým, ktoré vyžadujú zimnú ochranu. Ak je sucho, rastliny (najmä tie, ktoré ste vysadili na jeseň) polejte. Vlahu si zaslúžia aj črepníkové rastliny. Nedostatok vody je často dôvodom, že rastliny zimu neprežijú. Ak bývate pri lese či poli, nezaškodí ochrániť dreviny proti ohryzu zverou. Práve mladé stromčeky sú totiž lahodnou pochúťkou.

    Viac tipov nájdete na ďalších stranách!

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
     
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • captions and subtitles off, selected

      Zdroj: Shutterstock

      V prípade snehovej pokrývky udržiavajte čisté chodníky a sneh otraste aj z drevín, hlavne z previsnutých a štíhlych odrôd.

      Na zimu pripravení

      Kým nemrzne, vypustite zo sudov a iných záchytných nádob dažďovú vodu, prehádžte kompost či dosaďte jarné cibuľoviny. Vykopte prípadné odumreté dreviny. Zamerajte sa na údržbu a opravu náradia, plota, altánku. Teraz je čas na práce, ktoré počas sezóny odkladáte. Ak ešte nemáte snehovú lopatu, kúpte si ju. Tak vás zima zaručene nezaskočí nepripravených. V prípade snehovej nádielky pravidelne kontrolujte dreviny a hrubú vrstvu snehu zhadzujte, aby sa konáre nepolámali.

      Zdroj: https://www.pinterest.at/pin/548031848417729509/

      Plodiny sa na základe nárokov na živiny a reakcie na hnojenie rozdeľujú do jednotlivých pestovateľských tratí.

      Plánujte ďalšiu sezónu

      December je mesiacom, keď môžete zhodnotiť, ktoré rastliny v záhrade prosperovali, ktoré uhynuli a aké chcete doplniť. Nie, nie je skoro. Mnohí skúsení záhradkári totiž práve december využívajú na doplnenie zásob osiva. Naplánujte si nové záhony, trvalky sa môžete pokúsiť vypestovať aj zo semienok a zabezpečiť si tým záhradnícku prácu aj v zime. Nápomocné budú určite mini skleníky, ktoré si môžete nájsť aj pod vianočným stromčekom spolu so zaujímavou záhradníckou knihou a pestovateľskými pomôckami.

      Zdroj: Shutterstock

      Na rozmnožovanie a dobre zakorenenie rastlín bude ideálny mini skleník

      Myslite na jar

      Už teraz sa môžete pripraviť na jar a vysiať semená kvetín, ktoré potrebujú prejsť mrazom, čiže vyžadujú stratifikáciu. Ideálne sú napríklad skalničky. Plesnivec alpínsky či horec žltý môžete vysiať do nádob umiestnených v chránenom parenisku. Nezabudnite udržiavať pôdu vlhkú.

      Zdroj: https://www.flowerpatchfarmhouse.com/grow-geraniums-from-seed-pelargoniums/

      Vývin rastlín od vysiatia po kvitnutie trvá 90 – 120 dní.

      Rozmnožte si letničky

      Okrem toho môžete vysievať napríklad muškáty. Do rašelinových zakoreňovačov vysejte po jednom semienku a umiestnite ich na svetlé a teplé miesto. Onedlho vyklíčia, rastú však pomaly. Preto je dôležitý skorý termín výsevu. Tie si však môžete rozmnožiť podobne ako napríklad koleusy pomocou odrezkov. Ak ste si pred príchodom mrazov stihli pripraviť odrezky z materských rastlín a vložili ste ich do vody, teraz už určite majú korienky a môžete ich zasadiť do menších črepníkov. Do jari sa rozrastú a budú pripravené zdobiť vaše parapety.

      Zdroj: Canva

      Koniec zimy je vhodným obdobím na rez niektorých okrasných drevín.

      Režte

      V bezmrazových dňoch prerezávajte kry kvitnúce v lete. Práve teraz, keď sú konáre bez listov, môžete kry dokonale presvetliť. Odstráňte všetky konáre, ktoré rastú smerom dovnútra kra. Väčšie rany zatrite štepárskym voskom a odrezané konáre môžete skompostovať.

      Zdroj: Shutterstock

      Na dekoráciu záhrady a terasy využite šípky, šišky a iný prírodný materiál. Zimné predstavenie vám za predpokladu, že im ponúknete niečo dobré „pod zobák“, predvedú sýkorky.

      Pripravte im pohostenie

      Nezabúdajte ani na užitočných spolubývajúcich. Ak ste v záhrade na jeseň nechali kopu konárov a lístia, urobili ste dobre. Možno si v nej nájde zimný úkryt jež. Neostrihané trvalky sa stávajú skrýšou drobného hmyzu. Vtáčie búdky a kŕmidlá sú navštevované vtáctvom. Nezabudnite ich preto prikrmovať. Za vašu starostlivosť sa vám v budúcom roku odvďačia likvidáciou škodcov. A taká pomoc už za trochu vašej starostlivosti stojí, však?

      Vyberáme pre vás niečo PLUS

      Autor článku

      Marcela Šišoláková

      Vedúca redakčného tímu časopisu Záhradkár
      Som vyštudovaná záhradná architektka obľubujúca kvitnúce, jedlé a prírodné záhrady. Svojimi skúsenosťami a najmä činmi sa snažím zveľaďovať svoje okolie, edukovať nielen mládež a šíriť skúsenosti a rady renomovaných odborníkov.