Nemáte so ZÁHRADOU skúsenosti? Poradíme, čo treba stihnúť v MARCI!
2. 3. 2023, 18:02 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:38)

Zdroj: Shutterstock
O chvíľu sa konečne oficiálne začína jar a je načase vyhrnúť rukávy. Môžete dokončovať prípravy a odštartovať prvé „veľké“ práce. Na čo nezabudnúť?

Zdroj: redakcia Záhradkár
Vysievajte
Otvorte svoj poznámkový zošit a naplno sa začnite venovať nákupu a sejbe rastlín. V marci totiž pri priaznivom počasí už môžete konečne vysádzať črepníkové alebo voľnokorenné rastliny, siať zeleninu, bylinky a realizovať tak svoje dlho pripravované plány. Nezabúdajte pritom, že aj trvalky, rovnako ako letničky, sa dajú vysiať. Predpestovaním sadeníc navyše ušetríte za nákup. V marci je napríklad aktuálna sejba na predpestovanie echinacey, rudbekie, kokardy, krásnoočka, kuklíka či lupíny.
Zdroj: Canva
Je čas vysievať! Niektoré druhy zeleniny a kvetov potrebujú veľa času na klíčenie i rast. Pripravte si vlastné priesady.
V prípade teplejšieho počasia môžete začať priamo na hriadky vysievať aj otužilejšiu zeleninu (reďkovka, hrach, mrkva, petržlen). Ak ste si zadovážili parenisko alebo skleník, nič vám nebráni v tom pustiť sa do sejby s plným nasadením.
Zdroj: Shutterstock
Namiesto trávnika si pripravte pôdu pre okrasný záhon.
Založte si okrasný záhon
Pri zakladaní novej výsadby si treba záhon hlavne dôkladne naplánovať. Ak ste však v zimných mesiacoch nelenili, túto časť príprav už máte určite úspešne za sebou.
Azda najdôležitejším krokom samotnej realizácie je dokonalé odburinenie celej plochy určenej na vysádzanie (mechanicky alebo chemicky). Toto naozaj nezanedbajte, vyčleňte si dostatok času. Dbajte hlavne na odstránenie koreňov trvácich burín, ako je pýr alebo pupenec.
Pôdu dôkladne spracujte. Ak ste nestihli, tak ju porýľujte, rozhrabte, odstráňte kamene a zvyšky rastlín, urovnajte. Podľa plánu vytýčte okraje záhonov – drevenými kolíkmi, záhradnou hadicou alebo sprejom. Okrasné záhony od plochy určenej na trávnik oddeľte plastovým, prípadne oceľovým oddeľovačom, starými tehlami, betónovými kockami alebo len ryhou, ktorú však budete musieť párkrát ročne nanovo vyhĺbiť, aby ste zabránili prerastaniu trávnika do záhonov.
Zdroj: Shutterstock
Mladé stromčeky sa s nedostatkom vlahy vysporiadajú ťažšie ako staré stromy.
Vysaďte nové stromy a kry
Výsadbová jama musí byť dostatočne hlboká a široká, okraje prekyprené. Dôležité je dodržať hĺbku, čiže rastliny vysadiť tak hlboko, ako boli zasadené v črepníku. Pri voľnokorenných stromoch musí byť koreňový kŕčok približne na úrovni pôdy, kry môžete vysadiť o pár centimetrov hlbšie. Stromom nesmie chýbať oporný kôl, ktorý zatlčte ešte pred zasypaním koreňov pôdou. Strom ku kolu pripevnite vhodnou páskou takzvaným osmičkovým uzlom. Špagáty a drôty sú nevhodné. Po vysadení nezabudnite dreviny dostatočne zaliať a nastlať vhodným materiálom.
Zdroj: Pinterest/joannaarchergardendesign.com
Trvalkový záhon so vždyzelenými strihanými drevinami.
(Pre)saďte trvalky
Výborným spôsobom, ako si rozšíriť zbierku niektorých trvaliek, je ich jarné rozmnoženie delením.
Priemerná vzájomná vzdialenosť sadenia trvaliek je asi 30 cm, ale individuálne sa upravujte podľa veľkosti jednotlivých rastlín v dospelosti (20 až 40 cm). Trvalky vysádzajte po skupinách v minimálnom počte troch kusov, pričom platí, že čím menšia je veľkosť danej rastliny v dospelosti, tým viac kusov treba použiť. Záhon tak bude vyzerať jednotnejšie. Vysadené trvalky nasteľte. Je to dôležité nielen na udržanie vlahy v pôde a na zamedzenie rastu buriny. V zimnom období nástielka ochráni rastliny pred poškodením mrazom. Zvoľte kôru, drevnú štiepku, slamu, seno alebo opadané lístie. Organickým materiálom navyše dodáte do pôdy živiny. Suchomilným a vápnomilným rastlinám nebude prekážať ani nastlanie štrkom či pieskom.
Zdroj: Pinterest/flickr.com
Použitie rastlín tón v tóne.
Pár tipov pre efektné trvalkové kombinácie:
- Vyberajte druhy tón v tóne – harmonicky ladiace odtiene (biela – ružová – fialová) alebo naopak, kontrastných odtieňov (modrá – žltá).
- Kvitnúce trvalky doplňte tými, ktoré sú okrasné prevažne listami (heuchery, funkie, paprade).
- Kombinujte rastliny s ohľadom na čas kvitnutia. Každá trvalka totiž kvitne priemerne 3 až 6 týždňov, tak aby sa v kvitnutí prelínali.
- Nezabudnite ani na cibuľoviny, ktoré sa však sadia až na jeseň. Ponechajte im teda niekoľko prázdnych miest.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Bez primeranej závlahy to nepôjde.
Myslite na závlahu
Jarná výsadba má výhody aj nevýhody. Rastlina musí za krátky čas zakoreniť, rásť aj tvoriť kvety, prípadne plody. Preto je veľmi dôležité zavlažovať. Zakrátko po vysadení totiž môže nastať horúce počasie, čo pre posledné roky nie je nič výnimočné. Pre novovysadené rastliny by to bolo bez vašej pomoci a doplnkovej závlahy likvidačné.
Zdroj: Shutterstock
S cieľom zachovať zdravú pôdu s bohatým mikrobiálnym životom používajte namiesto plastových fólií alebo fólií s podielom syntetických látok radšej zaručene prírodné materiály.
Na textíliu zabudnite
Čierna netkaná textília sa často kladie pri zakladaní záhrady ako vrstva, ktorá má zaručene zabrániť rastu buriny. Zároveň však bráni prenikaniu organických látok a živín do pôdy. Na ťažkých pôdach s pravidelnou zálievkou pôdu doslova dusí a mení ju na mokré bahno bez vzduchu a života. Na piesočnatých pôdach zase tvorí bariéru prirodzenému vsakovaniu vody. Trvalkám bráni v rozrastaní a ani cibuľoviny si cez ňu cestu na slnko nenájdu. No pýr, proti ktorému má často okrasný záhon ochrániť, ju hravo prerazí.