Čo robí záhradkár začiatočník v SEPTEMBRI? Inšpirujte sa!
1. 9. 2023, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:39)

Zdroj: Shutterstock
Letné horúčavy ustávajú a blíži sa astronomická jeseň. Zber úrody vrcholí, práce je viac než dosť. Napriek tomu je toto obdobie pre záhradkára najkrajšie. Vaša námaha prináša zaslúženú odmenu.
Zdroj: pinterest/styleroom.fi
Zdroj: pinterest/thelittlecorner.tumblr.com
Zdroj: pinterest/lavoivrotte.fr
Galéria k článku
Prázdne špajzy sa v lete začali zapĺňať pohármi s chutnými zaváraninami. Sme radi, ak ste sa inšpirovali aj našimi receptami. Hriadky nenechávajte prázdne. Vysejte reďkovku s krátkym vegetačným obdobím, už teraz si pripravte zásobu jarných vitamínov výsevom špenátu. Pôdu pripravte na jesennú výsadbu cibule a cesnaku. Ešte stále môžete založiť nové jahodovisko vysadením zakorenených poplazov z kvalitných materských rastlín. Máte pred sebou posledné týždne na naplánovanie výsadby nových ovocných stromov a krov. Trávnik prevzdušnite a prihnojte jesenným hnojivom.

Zdroj: Marcela Šišoláková
Jesenná črepníková výsadba.
Spestrite si terasy
Výsadba v nádobách má svoje čaro, nielen ak vlastníte balkón či terasu. A správny záhradkár si veru skrášli kvetmi nielen záhony, ale črepníky postaví aj na každé možné vydláždené miesto. Ak aj vy patríte medzi tých, ktorí si radi vytvárajú kvitnúcu džungľu, pozbierajte doma všetky voľné črepníky a inšpirujte sa našimi nápadmi na jesenné výsadby.
Viac tipov nájdete na ďalších stranách! >>>
Zdroj: Shutterstock
Na vyčistenie pivnice pred zimou a uskladnením potravín si určite nájdite čas. Eliminujete tým tvorbu plesní a znehodnoteniu skladovaných potravín.
Vyčistite pivnice
Ak patríte k šťastlivcom, ktorí vlastnia pivnicu, začnite ju už pomaly pripravovať na uskladnenie úrody. Nedbalé upratovanie či dezinfekcia sa v tomto prípade naozaj neodporúčajú. Keďže často sú pivnice pod úrovňou terénu, vplyvom vysokej vzdušnej vlhkosti je tam zvýšené riziko výskytu plesní. Vyčistite priestory, prepravky, regály.
Zdroj: Shutterstock
Zelené hnojenie nielen obohatí pôdu o živiny, ale aj zníži riziko erózie či potlačí rast buriny.
Pripravte pôdu na zimu
Ak vám po zbere úrody zostanú prázdne hriadky alebo ste si vyhliadli nové miesto na okrasný záhon, teraz je vhodný čas na prípravu pôdy na jarnú výsadbu. Dobré podmienky pre rastliny zabezpečíte pridaním kvalitného kompostu alebo maštaľného hnoja, ktorý do pôdy zapracujte. Ďalším variantom je v našom magazíne pomerne často spomínané zelené hnojenie. Ešte stále môžete vysievať viku, repku, horčicu, facéliu, hrach či nechtík a aksamietnicu.
Zdroj: https://i.pinimg.com/564x/72/dc/50/72dc50d04fe9b9c22f4332ac0c99d567.jpg
Jeseň je vhodným obdobím na rozmnožovanie trvaliek delením.
Deľte a rozsádzajte
Počas oberania jabĺk a uskladňovania zeleniny si však nájdite čas aj na okrasné rastliny. Tak, ako môžete v tomto období rozmnožovať delením pažítku či rebarboru, opäť si rozšírte okrasné záhony oddelenými časťami trvaliek. Postačí vám rýľ a ostrý nôž. Väčší trs trvalky opatrne vykopte, pomocou noža rozdeľte na primerane veľké časti a zasaďte na nové miesto. Po výsadbe nezabudnite zeminu okolo rastliny poriadne pritlačiť a výdatne zaliať.
Zdroj: Shutterstock
Ak sa chcete na jar kochať pohľadom na skupiny tulipánov, narcisov, modríc a mnohých iných, vysaďte ich cibule už teraz.
Pripravte si jar
Ak ste záhony vysádzali na jar alebo v lete, cibuľoviny ste zasadiť nemohli. Využite vhodné obdobie a neuveriteľne široký výber jarných cibuľovín na trhu a doplňte ich do záhonov. A nielen tam. Šafrany sa budú krásne vynímať v trávniku, snežienky vo veľkých skupinách pod stromami a krami, plnokveté tulipány netradičných farieb v nádobách na terase a pred vstupom do domu. Odborné rady k výsadbe cibuľovín nájdete na stranách 22 až 27.
Zdroj: Shutterstock
Jeseň je ideálna na vysádzanie vždyzelených drevín. Siahnite pokojne aj po tých s koreňovým balom.
Čas ihličnanov
Jeseň je najvhodnejším obdobím na výsadbu ihličnatých a vždyzelených rastlín. Práve teraz dostanete v záhradných centrách kúpiť aj rastliny balové, nielen zakorenené v črepníkoch. Stromom a krom doprajte pri výsadbe dobre vyzretý kompost alebo kvalitný substrát podľa nárokov jednotlivých druhov. Pri výsadbe dbajte na to, aby sa koreňový bal nerozpadol. Býva často zafixovaný drôtenkou a jutovou tkaninou. Závisí od stavu samotného balu, či drôtenku a jutu odstránite. Korene však majú schopnosť tieto materiály prerásť a drôtenka a juta sa v pôde časom rozložia. Jama by mala byť o tretinu väčšia, ako je bal. Drevinu „neutopte“, saďte len o pár centimetrov hlbšie. Dosýpajte substrátom a postupne utláčajte, aby ste zabránili vzniku vzduchových bublín. Ak je potrebné drevinu kotviť, kôl umiestnite ešte pred zasypaním výsadbovej jamy. Okolo kmeňa vytvorte závlahovú misu a výdatne zalejte. Ak sa časť zeminy po zaliatí prepadne, dosypte ju. V suchých jesenných a bezmrazých zimných dňoch bez snehovej pokrývky nezabudnite rastliny zalievať. Práve nedostatok vlahy v období zakoreňovania je častou príčinou úhynu.