Reklama

Expert radí: ČO robiť v JÚNI, aby ste si záhradu do budúcna ZACHRÁNILI!

(ilustračná foto)

Zdroj: Shutterstock

Reklama
záhradkár logo

redakcia Záhradkár

Kolektív autorov

Nasaďte si rukavice, je najvyšší čas pustiť sa do roboty! Odborník na záhradníctvo odhalil kľúčovú vec, ktorú by mali majitelia domov a záhrad urobiť už tento mesiac, aby vo svojich milovaných zelených oázach zabránili možným nepríjemnostiam.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER | Kvety na výsev v júni: Vyberajte tieto druhy!
    Zdroj: NMH/Záhradkár

    Jún je pre záhradkárov rušným mesiacom, v ktorom je potrebné množstvo strihania a odstraňovania burín. V letných mesiacoch však burina rastie veľmi rýchlo, preto je dôležité mať ju pod kontrolou už teraz.

    Odborník na záhradníctvo Jamie Shipley prezradil, prečo začať bojovať s burinou práve v júni. "Burina v lete rýchlo rastie, preto je dôležité, aby ste sa jej venovali, aby ste zabránili tvorbe semien v neskoršej časti sezóny a v budúcom roku," povedal.

    Zdroj: shutterstock

    V júni by ste nemali zaháľať!

    Vytrvalé, viacročné buriny, ako sú napríklad pupenec, pŕhľava dvojdomá či truskavec, by sa mali podľa neho pravidelne vytrhávať alebo okopávať. "Zabráni sa im tak vo fotosyntéze a postupne sa zničia tak, že sa už nevrátia. Použitie mulčovacej kôry tiež pomôže potlačiť burinu a zadržať vodu v záhradných záhonoch," radí odborník. Pokračovanie na ďalšej strane.

    Záhradný profesionál však neodporúča používať chemické prostriedky na ničenie buriny, pretože "negatívne ovplyvňujú biodiverzitu vašej pôdy". A ak máte doma nejaké domáce zvieratko, pre neho môžu byť takéto prípravky veľmi toxické.

    Shipley však pripomína, že niektoré buriny sú vytrvalejšie ako iné. "Hlboko zakorenené a vytrvalé buriny je ťažké zničiť, takže vtedy budete musieť siahnuť po prípravku. Namiesto chémie možno použiť citrón, ocot alebo kamennú soľ, ktoré burinu vysušia a zabijú ju dehydratáciou," vysvetlil.

    Zdroj: shutterstock

    Pupenec roľný

    Podľa experta na záhradníctvo si však treba dávať pozor na jednu veľmi dôležitú vec. "Tieto prírodné herbicídy majú potenciál poškodiť všetky rastliny, nielen burinu, a na dlhý čas zastavia rast akýchkoľvek rastlín na danom mieste, takže sa uistite, že ich držíte ďaleko od ostatných záhonov v záhrade," dodal Shipley. Pokračovanie na ďalšej strane.

    Soľ je skvelou prírodnou alternatívou toxických prípravkov na ničenie buriny. Funguje tak, že zvyšuje hladinu iónov v pôde a zvyšuje osmotický tlak, čo znamená, že burina nebude schopná absorbovať vodu a vyschne.

    Biely ocot funguje podobným spôsobom, pretože jeho kyslosť rozkladá bunkové steny a odstraňuje z buriny vlhkosť. Burinu môžete zaliať aj vriacou vodou, ktorá ju vysuší a následne odumrie.

    Autor článku

    redakcia Záhradkár

    Kolektív autorov
    Sme tím vášnivých záhradkárov, ktorí sa delia o svoje vedomosti a lásku k záhradníctvu. Našim cieľom je prinášať odborné rady, praktické skúsenosti, inšpiráciu a aktuálne trendy v oblasti úžitkových i okrasných záhrad a všetkého, čo súvisí s rastlinami.