FOTO | Najkrajšia záhrada roka 2024 je známa! Trávnik by ste v nej hľadali márne
2. 1. 2025, 11:00

Zdroj: Martin SUPUKA / Katarína ĎURIŠOVÁ / Terka LAJČIAKOVÁ
Porotu svojou originalitou, estetickou krásou, ekologickým i formálnym riešením najviac očarila záhrada, ktorá je príkladom, že aj malý priestor možno efektívne využiť, pričom nestratí svoj pôvab a poskytne majiteľom zelenú oázu plnú pokoja a pohody.
Zdroj: Martin SUPUKA / Katarína ĎURIŠOVÁ / Terka LAJČIAKOVÁ
Zdroj: Martin SUPUKA / Katarína ĎURIŠOVÁ / Terka LAJČIAKOVÁ
Zdroj: Martin SUPUKA / Katarína ĎURIŠOVÁ / Terka LAJČIAKOVÁ
Galéria k článku

Zdroj: NMH/Záhradkár
Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu (SZKT) od roku 2015 každoročne vyhlasuje súťaž Záhrada roka s cieľom propagovať širšej verejnosti diela z hľadiska ich estetickej hodnoty, technickej kvality vyhotovenia či ich spoločenského významu a prínosu. Minulý rok súťaž vyhrala Záhrada pokojnej džungle v Jarovciach, ktorá je navrhnutá pod taktovkou autorizovaného krajinného ateliéru – Ateliéru G.Arch, s. r. o., pričom autorkou diela je krajinná architektka Ing. Katarína Ďurišová a realizátorom Ing. Martin Supuka. Krása tejto záhrady ohúrila aj nás, a to dokonca v roku 2023, keď sme vám ju podrobnejšie predstavili na stránkach nášho magazínu. S postupom času môžeme konštatovať, že návrh bol vypracovaný dôkladne s dôrazom na detail, čoho výsledkom je krásne zapojená výsadba a rastlinám sa mimoriadne darí.
Pôvodný stav
Na začiatku projektu to bolo iba skladisko po stavbe s rovinatou ohradenou plochou obohnanou susednými vysokými múrmi a dvoma kopami zhrnutej ornice. Nenachádzala sa tam žiadna výsadba a rýchle odclonenie od susedov bolo hlavným predmetom riešenia. Ďalšou požiadavkou bola bezbariérovosť a terén záhrady vyrovnať vstupným častiam do domu. Základom bolo najskôr vytvoriť hrubú skladbu pomocou terénnych úprav, vybudovať chodníky umožňujúce efektívne vsakovanie zrážok a zabezpečiť navážku kvalitnej ornice pre výsadby. Keďže sa záhrada nachádza pri Bratislave na pozemku s piesčitou štruktúrou pôdy, ktorá má tendenciu k vysýchaniu, úlohou projekčného a realizačného tímu bolo vylepšiť pôdne vlastnosti pomocou kompostu a navrhnúť sortiment vegetácie zvládajúci veterno, sucho, ale i prudký nával zrážok. Hlavnou myšlienkou bolo vybudovať zelenú džungľu, ktorá v sebe ukrýva veľa možností na objavovanie a trávenie času či už na relax, alebo prácu. Využiť záhradu efektívne, no nebyť jej otrokom. Vyradením trávnika sa znížila náročnosť na údržbu a vodu, čím sa zároveň mohol priestor využiť na bohatú výsadbu a tvorbu rôznych zákutí so samostatnými funkciami. Nemenej dôležité bolo vytvoriť zelenú izoláciu od vizuálnych susedných múrov a stavieb či odhlučnenie cesty za valom.
Zdroj: Martin SUPUKA / Katarína ĎURIŠOVÁ / Terka LAJČIAKOVÁ
Ing. Katarína ĎURIŠOVÁ, autorizovaná krajinná architektka a autorka projektu
Malá rozloha nie je prekážka
Pri celkovej výmere záhrady 446 m2, kde vegetačnú časť tvorí 308 m2, sa v nej dokážete ľahko stratiť a zároveň poskytuje veľa možností, ako si užiť pobyt v exteriéri. Klient mal predstavu o divokej modernej záhrade s oddychovou i úžitkovou časťou, ohniskom a praktickými riešeniami. Pri návrhu záhrady autorka využila každý centimeter priestoru a zároveň vytvorila funkčnú a estetickú plochu. Záhrada je unikátna svojím ekologickým prírodným riešením, ktoré reflektuje i klimatické zmeny. Bez problémov zvláda najväčšie suchá i jesenné povodne.
Malebná predzáhradka
Rodinný dom rozdeľuje pozemok na dve časti, predzáhradku a zadnú časť. Vo vstupnej časti sa nachádzajú chodníky a spevnená plocha pred garážou vytvorená vejárovito vyskladanou širokoškárovou dlažbou zo žulových kociek. Pred vchodovými dvermi možno posedieť na masívnej lavici s výhľadom do pôvabne vysadenej predzáhradky. Pri posuvnej bráne je za vkusnou konštrukciou oplotenia schovaný box na smetné koše a dôvtipne zamaskované tepelné čerpadlo. Dominantou výsadby sú viackmenné stromy muchovníka Lamarckovho (Amelanchier lamarckii) a kry svíbu krvavého (Cornus sanquinea).
Chodníky sú vystlané lomovým kameňom a až 80 percent plochy v záhrade je z priesakového materiálu, čo napomáha odvádzať vodu do podzemných vôd, zvyšovať ich zásobu a navyše sa neprehrieva okolie.
Druhá obývačka
Po oboch stranách domu vedú úzke cestičky do zadnej časti záhrady, kde objavíte ovocie v podobe malín, černíc a jahôd. Zachovaný je i technický priechod do zadnej časti záhrady pomocou štrkových koľají ukrývajúcich sa medzi výsadbami okrasných tráv. Koľaje vás dovedú k drevníku, ktorý slúži ako optická drevená clona od suseda, no drevo je poruke i z obývačky s kozubom. Majitelia si dali poradiť a namiesto trávnika v zadnej časti vysadili záhony oddeľujúce jednotlivé aktivity v záhrade, čím sa ušetrilo miesto i znížila údržba, ktorú by si trávnik pýtal.
Pomocou rýchlo rastúcich drevín v podobe viackmenných okrasných briez himalájskych ‘Doorenbos’ (Betula utilis) a úžitkovej jablone (Malus domestica) i hrušky (Pyrus comunis) sa plocha začína pomaly zapĺňať a poskytovať čoraz väčší tieň i súkromie. A nielen to. Záhrada je akoby ďalšou izbou stavby. Z obývačky plynulo prejdete na masívnu dubovú terasu s príjemným sedením a výhľadom na výsadbu a vychutnáte si kávu v jemnom vánku v tieni stromov. Vďaka blúdivému tieňu z jemnej štruktúry listov briez sa nemuselo riešiť zložité konštrukčné riešenie prestrešenia terasy, čím sa neposunula hranica architektúry, ale, naopak, prepojila sa zeleň bližšie k užívateľom. Takto majú majitelia cez masívne posuvné dvere kontakt s prírodou, no i úchvatný živý obraz počas všetkých ročných období priamo z obývačky.
Vodný živel
Zelenú oázu pri drevenej terase dopĺňa nenápadný kamenný vodný prvok, ktorý zároveň odhlučňuje priestor od komunikácie za blízkym terénnym valom v okolí. Pokým nepustíte vodu, veľký balvan si na prvý pohľad vo výsadbe ani nevšimnete, čím vytvára malý moment prekvapenia. Navyše zlepšuje mikroklímu a priestoru dodáva osviežujúcu vlhkosť najmä v letnom období. Prepad ústi do šachty, kde voda cirkuluje, no vlahu z jeho okolia účelne využijú i stromy.
Zaslúžený relax
Z terasy cez zadnú časť záhrady vedie štrkový chodníček, ktorý sa občas pretne s dubovými pražcami obrastenými dúškou materinou. Neskôr sa otvorí väčšia štrková plocha s multifunkčným využitím mobilného ohniska, oddychovej zóny na drevenej lavici či možnosti odpočinku na závesnej sieti. Štrkové plochy sú zložené z rôzne veľkých frakcií nielen pre prirodzený vzhľad, ale i počas veľkých dažďov voda rýchlejšie presiakne do podložia.
Úžitková časť
Kľukatými cestičkami pomedzi výsadbu hájika z briez sa dostanete k vyvýšeným dubovým záhonom, ktoré zaručujú vlastnú produkciu chutnej zeleniny. Ich umiestnenie bolo zvolené podľa priaznivých svetelných podmienok v zadnej časti pozemku, kde už okolitá zástavba nevrhala tieň. Nechýba kompost na účelné využitie organických zvyškov i funkčné miesta na sušenie bielizne či kálanie dreva.
V tejto záhrade však nenájdete trávnik, čo majiteľom počas roka značne zjednodušuje údržbu.
Vo výškach
Záhrada sa dostala i na vyššie poschodie v podobe dlhej vegetačnej terasy zo zapestovaných rozchodníkových kobercov a zmysluplne nadväzuje na spodnú časť. Nachádza sa tu drevená lavica s úložným priestorom na vankúše či deku v chladnejšie dni, aby ich mali domáci stále poruke. Vďaka jej umiestneniu sa zvýšil terén, čo umožnilo výsadbu okrasných krov, ktoré potrebujú väčší koreňový priestor, ako je napríklad bršlen krídlatý (Euonymus alatus) zaručujúci jesenný aspekt. Cez leto terasu skrášli motýlí ker – budleja Dávidova (Buddleja davidii), vyššie trvalky či popínavky na pergole. Medzi lavicami je pomocou drevených šľapákov prístup k zábradliu na prehodenie perín či sušenie bielizne.
Druhová pestrosť
Pri výbere rastlín sa kládol dôraz na pôvodné domáce druhy drevín s celoročným aspektom a kvitnutím. Vďaka tomu záhrada poskytuje neustálu premenu počas roka a vyniká rôznorodosťou estetickej kompozície. Naplno zapadá do okolia a pôsobí ako oáza v zastavanom území. Svojím hustým zapojením vegetácie pôsobí ako džungľa, no jemnými tónmi farieb kvitnutia vnáša do priestoru harmóniu a pokoj. Prírode blízke záhony, ktoré sú rozdelené na svetlomilné a tienisté časti, dopĺňa živý plot z hrabu (Carpinus). Druhovo pestré záhony trvaliek sú magnetom pre opeľovače i drobný hmyz a majú tak zásluhu na zvyšovaní biodiverzity v záhrade i v jej okolí.