Najčastejšie pestovanou je hortenzia kalinolistá s veľkými široko guľovitými súkvetiami. Hoci najtypickejšou farbou je modrá, vyšľachtené sú aj biele, krémové či ružové odrody. Nemenej atraktívna je i hortenzia metlinatá, ktorá upúta vzpriamenými kužeľovitými súkvetiami podobnými orgovánu.
Veľké husté guľovité a najčastejšie biele súkvetia hortenzie stromčekovitej sú zase ozdobou hlavne vo väčších parkoch. Hortenzie sú mohutné kry a pri dobrej starostlivosti môžu v závislosti od odrody dorásť do výšky 1 až 3 m. Aby krásne kvitli, potrebujú začiatkom jari nielen správny rez.
Obľubujú primerane vlhkú pôdu bohatú na živiny a slnečné stanovište, ktoré im však napoludnie, v čase najintenzívnejšieho slnečného žiarenia, poskytne príjemný tieň. Na zalievanie treba používať mäkkú vodu, najlepšie dažďovú. Problémy so žltnutím listov, pričom žilnatina zostáva zelená, spôsobuje nadbytok vápnika v pôde a tvrdá zálievková voda.
Viete, kam ísť na čučoriedky? Pochúťka vás môže vyjsť poriadne draho
Pretože od hodnoty pôdnej reakcie závisí tak trochu aj farba súkvetí, je dobré vedieť, že čím bude pôda kyslejšia, tým sýtejší odtieň kvetov dosiahnete. Pre ružové odrody je optimálne pH pôdy 6, pre modré 5,5. Vysadili ste si ružovú odrodu, ale túžite po modrej? Do pôdy zapracujte alebo použite v zálievkovej vode špeciálne hnojivo určené na modré hortenzie.
Modrú farbu podporíte zalievaním rastlín klasickou modrou skalicou rozpustenou vo vode. Faktom však je, že biela odroda vám nikdy nezmodrá. Hortenzie niekedy menia farbu kvetov aj na základe ich veku ─ starnutia. Preto sa môže stať, že ker bude kvitnúť naraz namodro aj naružovo.
Rozmnožovanie hortenzie zvládne každý
1. Odoberte vrcholový výhonok s dvomi pármi listov. Stredný pár vystrihnite.
2. Zostávajúce dva listy skráťte na polovicu, čím znížite intenzitu vyparovania vody.
3. Malé črepníky naplňte substrátom na zakoreňovanie a pripravené odrezky doň napichajte.
4. Dobre utlačte a nezabudnite zaliať. Na udržanie vyššej vlhkosti môžete črepníky prekryť fóliou.
Zakoreňujúce odrezky umiestnite na tienisté miesto na terase alebo pod strom. V prípade použitia fólie pravidelne vetrajte a substrát udržujte primerane vlhký. Zvyčajne trvá menej ako dva týždne, kým sa vytvoria základy nových korienkov. Po zakorenení mladé rastlinky presaďte do väčších črepníkov a pred prvými mrazmi ich preneste na prezimovanie dovnútra. Na jar ich môžete vysadiť do záhrady.