Vo farebnom lúčnom štýle
Rozkvitnutý trávnik bude krásne zelený aj bez zálievky a hnojenia. Dvojklíčnolistové rastliny, ktoré sú v klasickom trávniku nežiaduce, do toho prírodného patria. Plochu nemusíte prevzdušňovať a prípadné holé miesta na jar netreba dosievať, pretože ich odnožujúce rastliny rýchlo zaplnia.

Najvhodnejší termín na založenie lúky je jar alebo jeseň. Osivo môžete vysievať na slnečnom stanovišti do suchej odtrávnenej pôdy v množstve dva gramy na jeden štvorcový meter. Chodiť po rozkvitnutých rastlinách však nie je vhodné. Kosenie si naplánujte raz či dvakrát do roka, pričom pokosené zvyšky treba z lúky odstrániť.
- 10 pestovateľských chýb pri kvetinovej lúke
- Nemiešajte lúčne a trávové osivo, pretože namiesto kvetov vám vyrastie len tráva.
- Nekupujte osivo, ktorého základ tvoria väčšinou letničky. Tie majú vplyv na pekný vzhľad lúky v prvom roku, v ďalších sa však celkový vzhľad zhoršuje.
- Pred vysievaním pôdu nehnojte ani nepoužívajte žiadne herbicídy, pretože znižujú druhovú pestrosť.
- Neprisievajte do založeného kvitnúceho trávnika ďalšie semená. Rýchlorastúce trávy by spôsobili uhynutie spočiatku veľmi drobných mladých rastliniek.
- Nebuďte netrpezliví. Rešpektujte požiadavky lúčnych rastlín. Niektoré majú klíčenie rozložené až na niekoľko mesiacov.
- Najlepšie sa im darí v pôdach s dostatkom vápnika. Na lúkach s kyslou pôdnou reakciou rastú obvykle len trávy.
- Lúčne porasty nie sú príliš tolerantné proti pošliapaniu, preto je lepšie častejšie vysekávať cestičky či plochy na relaxáciu a hry.
- Nezabúdajte kosiť aj náletové rastliny a všetko aj s pokosenou trávou dôkladne vyhrabať a odviezť preč z lúky.
- Nikdy by ste nemali pokosiť celú plochu naraz, pretože veľké množstvo živočíchov by prišlo o potravu.
- Pokosenú hmotu nevyhadzujte. Ak máte vy alebo niekto v okolí hospodárske zvieratá, môžete nasušiť seno a následne ho využiť ako krmivo.
