Reklama

Hľadáte alternatívu TRÁVNIKA? Nebojte sa experimentovať s KVETMI a BYLINKAMI

Rozkvitnutý lúčny porast vás odbremení nielen od nadmernej práce, ale navyše bude i ekologicky hodnotnejší, pretože dodá životný priestor užitočným živočíchom.

Zdroj: shutterstock

Reklama

Rozsiahle trávnaté plochy zostávajú v záhradách často nevyužité. Vyžadujú neustálu pozornosť a veľké množstvo vlahy. Existuje však zopár šikovných riešení, ako zelenú plochu premeniť na lúku s pestrofarebnou zmesou divých kvetov alebo s hustým olistením.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TEASER I Viete, ako rýchlo odstrániť mach z trávnika
    Zdroj: idafurik

    Vo farebnom lúčnom štýle

    Rozkvitnutý trávnik bude krásne zelený aj bez zálievky a hnojenia. Dvojklíčnolistové rastliny, ktoré sú v  klasickom trávniku nežiaduce, do toho prírodného patria. Plochu nemusíte prevzdušňovať a prípadné holé miesta na jar netreba dosievať, pretože ich odnožujúce rastliny rýchlo zaplnia.

    Zdroj: shutterstock

    Lúčnemu porastu nevyhovujú prehnojené pôdy, preto pred založením lúky pôdu nehnojte. Rovnako to platí aj pre bylinkovú lúku.

    Najvhodnejší termín na založenie lúky je jar alebo jeseň. Osivo môžete vysievať na slnečnom stanovišti do suchej odtrávnenej pôdy v množstve dva gramy na jeden štvorcový meter. Chodiť po rozkvitnutých rastlinách však nie je vhodné. Kosenie si naplánujte raz či dvakrát do roka, pričom pokosené zvyšky treba z lúky odstrániť.

    10 pestovateľských chýb pri kvetinovej lúke

    • Nemiešajte lúčne a trávové osivo, pretože namiesto kvetov vám vyrastie len tráva.
    • Nekupujte osivo, ktorého základ tvoria väčšinou letničky. Tie majú vplyv na pekný vzhľad lúky v prvom roku, v ďalších sa však celkový vzhľad zhoršuje.
    • Pred vysievaním pôdu nehnojte ani nepoužívajte žiadne herbicídy, pretože znižujú druhovú pestrosť.
    • Neprisievajte do založeného kvitnúceho trávnika ďalšie semená. Rýchlorastúce trávy by spôsobili uhynutie spočiatku veľmi drobných mladých rastliniek.
    • Nebuďte netrpezliví. Rešpektujte požiadavky lúčnych rastlín. Niektoré majú klíčenie rozložené až na niekoľko mesiacov.
    • Najlepšie sa im darí v pôdach s dostatkom vápnika. Na lúkach s kyslou pôdnou reakciou rastú obvykle len trávy.
    • Lúčne porasty nie sú príliš tolerantné proti pošliapaniu, preto je lepšie častejšie vysekávať cestičky či plochy na relaxáciu a hry.
    • Nezabúdajte kosiť aj náletové rastliny a všetko aj s pokosenou trávou dôkladne vyhrabať a odviezť preč z lúky.
    • Nikdy by ste nemali pokosiť celú plochu naraz, pretože veľké množstvo živočíchov by prišlo o potravu.
    • Pokosenú hmotu nevyhadzujte. Ak máte vy alebo niekto v okolí hospodárske zvieratá, môžete nasušiť seno a následne ho využiť ako krmivo.

    Zdroj: shutterstock

    V prírode vyrastajú druhovo rozmanité spoločenstvá rastlín na vápenatých pôdach. Na kyslých pôdach sa obmedzí počet druhov len na pár, najčastejšie začnú prevládať trávy.

    Môžete si zvoliť aj voňavé bylinky --->>>

    S vôňou liečivých byliniek

    Nízke pôdopokryvné bylinky, ktoré znesú občasné pošliapanie, sú dobrou a hlavne zdravou alternatívou. Mnohé odrody dúšky tymianovej (Thymus vulgaris) a dúšky materinej (T. serpyllum) nielen dobre voňajú, ale aj pekne vyzerajú (i keď práve nekvitnú). Aby prosperovali, potrebujú dostatok slnka a priepustnú nevyhnojenú pôdu. Potom, čo sa ujmú, sú nenáročné na voduďalšiu starostlivosť. Stačí ich na jar zrezať na tretinu, aby boli stále zelené a husté.

    Zdroj: shutterstock

    Aj v medzerách medzi kockami či dlažbou môžete pestovať plytko zakoreňujúce trvalky (pakosty, rozchodníky, iberky, taričky) alebo vankúšovité bylinky, ako je napríklad dúška materina či dúška tymianová.

    Založenie bylinkového trávnika je trochu náročnejšie. Musíte odstrániť mačiny, pôdu nadľahčiť pieskom a listovkou, pridať drevený popol a až potom vysiať či vysadiť bylinky. Kým sa ujmú, treba ich počas sucha zavlažovať a odstraňovať burinu, pokiaľ sa nerozrastú. Medzi bylinky môžete vysadiť aj jahody mesačné (Fragaria vesca var. semperflorens) a na jeseň cibuľky šafranov (Crocus), modríc (Muscari) a ďalších nenáročných cibuľovín.

    Zdroj: shutterstock

    Kým sa trávnik po zime spamätá, potrebuje na to dostatok času. Práve toto prechodné obdobie pomôžu preklenúť na jar kvitnúce druhy, ktoré zamaskujú nepekné miesta v trávniku.

    Rastliny, ktorým burina nebude konkurovať --->>>

    Bez konkurencie burín

    Oveľa menej náročné na údržbu i na podmienky sú pôdopokryvné rastliny, ktoré dokážu nahradiť trávnik vďaka rýchlemu rastu. Ide o nízke druhy rastlín, medzi ktoré patria dreviny, ako aj trvalky. Mnohé znesú aj pošliapanie, ak nie je príliš intenzívne. Medzi zeleň môžete rozmiestniť ploché kamene alebo viesť cestičky z okruhliakov či piesku.

    Zdroj: shutterstock

    Pôdopokryvné trvalky nevyžadujú kosenie, pravidelnú zálievku, niektoré znesú aj pošliapanie a vďaka svojmu bujnému rastu úspešne konkurujú nežiaducim burinám.

    Pôda by mala byť pred vysádzaním dôkladne odburinená a obohatená o dávku kompostu a pomaly pôsobiaceho organického hnojiva. Po výsadbe rastliny potrebujú starostlivosť, kým sa neujmú a  nezosilnejú. Plazivé druhy sa množia poliehavými podzemkami, výhonkami či koreňmi. Rýchlo sa rozrastajú do šírky a zapojený porast neprerastá burinou.

    Zdroj: shutterstock

    Trávnik na suchých a extrémne slnečných stanovištiach treba často a výdatne zalievať. Na takýto priestor zvoľte kombináciu plazivých skalničiek a suchomilných nízkych tráv. Nenáročné a vďačné sú skalničky zo skupiny rozchodníkov.

    Prečo si zvoliť pôdopokryvné rastliny?

    1. Uplatnenie si nájdu na miestach, ktoré nie sú ideálne na založenie trávnika, vo svahoch, na tienistých či suchých stanovištiach, pod stromami, na plochách v zrážkovom tieni.
    2. Nevyžadujú kosenie, pravidelnú zálievku, niektoré znesú aj pošliapanie a vďaka svojmu bujnému rastu úspešne konkurujú nežiaducim burinám.
    3. Zabraňujú erózii pôdy a nadmernému odparovaniu vody, takže vlastne plnia nielen estetickú, ale aj praktickú funkciu.
    4. Niektoré druhy môžu byť atraktívne aj dlho do zimy vďaka okrasným plodom, napríklad skalníky (Cotoneaster).
    5. Pôdopokryvné ihličnany sú vždyzelené, čo je výhodou počas zimy a skorého jarného obdobia.

    Autor článku

    Redaktorka časopisu Záhradkár, záhradníčka a milovníčka zvierat v jednej osobe. Prírodu, ako majstrovské Božie dielo najradšej poznávam všetkými zmyslami. Očami obdivujem nekonečnú paletu farieb, ušami vnímam usilovné opeľovače, cez nos prúdia originálne vône kvetov a na jazyku sa rozplýva sladká chuť ovocia. Od malička som mala k záhradkárčeniu blízko a vďaka mojim starým rodičom som spoznala, aká dôležitá je láska k vlastnej pôde.