Lykokaz tujový a borievkový
Napádajú najmä borievky, tuje a cyprušteky. Na rozdiel od krasoňa výrazne neškodia len larvy, ale aj dospelé chrobáky.

Životný cyklus
Ide o podkôrny druh hmyzu, ktorý má u nás do roka jednu generáciu. Prezimujú dospelé chrobáky. Rojiť sa začínajú pri teplote nad 20 °C. Sú dobrými letcami, a tak môžu vyhľadávať hostiteľské rastliny na väčšie vzdialenosti. Do konárikov vyhrýzajú chodbičky dlhé asi 2 cm. Po dospelostnom žere imága nalietavajú na zoslabnuté stromy a vyhrýzajú dierky, do ktorých kladú vajíčka. Vyliahnuté larvy vyžierajú chodbičky v hĺbke 2 až 2,5 cm. Potravu prijímajú 6 až 7 týždňov a potom sa kuklia. Vyliahnuté imága následne vyhrýzajú dierky, cez ktoré sa dostanú von.
Škodlivosť
Konáriky, v ktorých dospelé chrobáky vyhrýzli chodbičky, sa v poškodených miestach lámu, ovísajú a vysychajú. To je symptóm, podľa ktorého zistíte výskyt lykokaza. Škodca napáda prevažne oslabené rastliny v zlej kondícii. Tie pri silnom výskyte strácajú dekoračnú hodnotu, a ak neodumrú celé, i tak ich treba vymeniť.

Možné ochranné opatrenia
Aby ste predišli napadnutiu rastlín a vážnym škodám, treba sa vyhýbať hustej výsadbe, rastliny pravidelne zavlažovať a prihnojovať – držať ich v dobrej kondícii. Pri zistení výskytu treba pristúpiť k chemickej ochrane vhodnými insekticídmi. Hlavným obdobím náletu dospelcov je máj a jún. Preto by sa aj priama ochrana mala vykonávať v tomto období a rovnakými prípravkami ako proti krasoňovi. Praktické je, že dva postreky by mali účinkovať proti všetkým trom spomínaným druhom škodcov tují.
Zdroj: Ing. Ján TANCIK, PhD., Ecophyta, s. r. o., Nitra; Ing. Jarmila KRÁLOVÁ, PhD., Arborétum Mlyňany, UEL SAV, v. v. i.