Hnednú a vysychajú vám TUJE v záhrade? Môžu za to tieto ŠKODCE!
16. 6. 2022, 18:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 20:36)

Zdroj: archív redakcie
Hlavným záškodníkom je chrobák krasoň (Lamprodila festiva), ktorého v rovnakom období výskytu aktívne dopĺňa ešte lykokaz borievkový (Phloeosinus aubei) a lykokaz tujový (P. thujae). Čo na nich zaberie?
Zdroj: Vladimír Vavrek
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Šišoláková Marcela
Galéria k článku


Krasoň „cestovateľ“
Ide o pomerne nového škodcu, nakoľko sa na Slovensku objavil v roku 2018. Šírenie chrobákov je v súčasnosti vďaka kamiónovej doprave veľmi intenzívne a prostredníctvom dovážaných okrasných rastlín omnoho jednoduchšie. V prirodzenom prostredí sa krasoň živí borievkami obyčajnými, no v posledných rokoch prišiel o svoje prirodzené prostredie likvidáciou pastvín, na ktorých práve tieto dreviny rástli. Aktuálne v mnohých oblastiach invázne zamoruje a napáda rôzne druhy a odrody okrasných drevín, teda okrem borievok tuje, cyprusy či cyprušteky.

Životný cyklus
Dospelé chrobáky sa začínajú liahnuť a byť aktívne v prvej polovici mája. Živia sa ihličím hostiteľskej rastliny. Do konca júla kladú samičky do trhlín a poranení v kôre vajíčka. Vyliahnuté larvy sa dva až štyri roky v závislosti od klimatických podmienok vyvíjajú vnútri konárov a kmeňov, kde v dreve vyžierajú chodbičky. Po ukončení vývoja sa koncom marca až začiatkom apríla v kôre kuklia. Dospelé jedince si neskôr vyhrýzajú oválny výstupný otvor.
Škodlivosť
Pre dreviny sú nebezpečné larvy, ktoré vyžieraním vlnitých, širokých a plochých chodbičiek vyplnených drvinou poškodzujú vodivé pletivá. Dôsledkom toho je postupné hnednutie a usychanie konárikov, konárov a časom celého stromu.
To, že rastliny napadol krasoň, zistíte práve podľa oválnych otvorov na konároch a kmeni veľkých 2 až 4 mm. Žiaľ, vtedy už bude na účinnú ochranu príliš neskoro.
Možné ochranné opatrenia
Likvidácia je ťažká, preto treba dbať na prevenciu výskytu. Pri nej si treba uvedomiť, že vývojové štádium trvá najmenej dva roky. Preto v máji, keď dospelé chrobáky vyliezajú z otvorov a následne sa pária, treba robiť ich signalizáciu rozvešaním žltých lepových doštičiek najmä na slnečnú stranu drevín. Ak sa na ne chrobáky lepia, treba urobiť postrek insekticídom. To hovorí teória, no v praxi u nás proti Lamprodila festiva nemáme autorizovaný žiadny prípravok. V zahraničí sa využívajú prípravky zo skupiny pyretroidov a neonikotinoidov. Z biologických dobre zaberá prípravok na báze spinosadu (Spintor). Do postrekovej kvapaliny odporúčame pridať zmáčadlo. Postrek treba zopakovať 2- až 3-krát v týždenných intervaloch.

Lykokaz tujový a borievkový
Napádajú najmä borievky, tuje a cyprušteky. Na rozdiel od krasoňa výrazne neškodia len larvy, ale aj dospelé chrobáky.

Životný cyklus
Ide o podkôrny druh hmyzu, ktorý má u nás do roka jednu generáciu. Prezimujú dospelé chrobáky. Rojiť sa začínajú pri teplote nad 20 °C. Sú dobrými letcami, a tak môžu vyhľadávať hostiteľské rastliny na väčšie vzdialenosti. Do konárikov vyhrýzajú chodbičky dlhé asi 2 cm. Po dospelostnom žere imága nalietavajú na zoslabnuté stromy a vyhrýzajú dierky, do ktorých kladú vajíčka. Vyliahnuté larvy vyžierajú chodbičky v hĺbke 2 až 2,5 cm. Potravu prijímajú 6 až 7 týždňov a potom sa kuklia. Vyliahnuté imága následne vyhrýzajú dierky, cez ktoré sa dostanú von.
Škodlivosť
Konáriky, v ktorých dospelé chrobáky vyhrýzli chodbičky, sa v poškodených miestach lámu, ovísajú a vysychajú. To je symptóm, podľa ktorého zistíte výskyt lykokaza. Škodca napáda prevažne oslabené rastliny v zlej kondícii. Tie pri silnom výskyte strácajú dekoračnú hodnotu, a ak neodumrú celé, i tak ich treba vymeniť.
Zdroj: Shutterstock
Pri výskyte lykokaza možno pri vyústení vyhryzených chodbičiek vidieť jemnú drvinu.
Možné ochranné opatrenia
Aby ste predišli napadnutiu rastlín a vážnym škodám, treba sa vyhýbať hustej výsadbe, rastliny pravidelne zavlažovať a prihnojovať – držať ich v dobrej kondícii. Pri zistení výskytu treba pristúpiť k chemickej ochrane vhodnými insekticídmi. Hlavným obdobím náletu dospelcov je máj a jún. Preto by sa aj priama ochrana mala vykonávať v tomto období a rovnakými prípravkami ako proti krasoňovi. Praktické je, že dva postreky by mali účinkovať proti všetkým trom spomínaným druhom škodcov tují.
Zdroj: Ing. Ján TANCIK, PhD., Ecophyta, s. r. o., Nitra; Ing. Jarmila KRÁLOVÁ, PhD., Arborétum Mlyňany, UEL SAV, v. v. i.