Koniec februára a začiatok marca je čas vhodný na rez hortenzií. Keďže dni ani noci nie sú také chladné až mrazivé, môžeme sa pustiť do zrezania týchto majestátnych kvetov.
Zdroj: Marcela Šišoláková
Zdroj: Marcela Šišoláková
Zdroj: Lizzie Orme
Galéria k článku
V záhradách sa azda najčastejšie vyskytuje hortenzia metlinatá, hortenzia kalinolistá a hortenzia stromčekovitá. Všetky tri sú prekrásnym spestrením záhrady pre ich veľké kvety a nenáročnú starostlivosť.

Zdroj: NMH/Záhradkár
Ak hortenzii vyberiete správne stanovište a doprajete adekvátnu starostlivosť, odmení sa každý rok množstvom súkvetí. Základom je výber stanovišťa. Hortenzia metlinatá preferuje slnečné polohy, u nás sa jej darí na južnej strane pozemku v záhone vedľa domu, kde je do istej miery chránená pred silným vetrom. Vo všeobecnosti sú hortenzie schopné vetru odolať, ak však príde veľmi silný vietor v čase po odkvitnutí, čo je koncom jesene a v zime, uschnuté súkvetia ľahko poláme. Pokiaľ sa jedná o hortenziu kalinolistú a stromčekovitú, tie náchylné na vietor nie sú.
Hortenzia nemá rada veľmi zásaditú pôdu, trpí v nej chlorózou, čo uberá na kráse sýtozeleným listom, preto sa snažte pôdu udržiavať mierne kyslú.
Zdroj: Jarmila Szabóová
Pri hortenziách prejav chlorózy môže naznačovať vysoké pH, ktoré brzdí prijateľnosť železa koreňmi rastlín. V dôsledku nedostatku tohto prvku dochádza k žltnutiu listov.
Ďalšou podmienkou úspechu je priepustná pôda so zásobou živín, čo sa dá vyriešiť pomerne ľahko pridaním kompostu. Na čo pri hortenziách musíte myslieť stále, je pôdna reakcia. Všetkým trom druhom vyhovuje mierne kyslá pôda, takže už pri výsadbe do výsadbovej jamy nasypte substrát na rododendrony a azalky. Vyhnete sa tak prejavom chlorózy, ktorá je pre hortenzie v súvislosti s pH typická. Ak už hortenzie nejaký čas pestujete a na pH ste sa zatiaľ nezameriavali, určite tak urobte. Dnes nie je problém overiť si hodnotu pôdnej reakcie prostredníctvom setov na záhradkárske použitie. Nič však nepokazíte ani občasným pridaním okysľovača pôdy v zálievke priamo ku koreňom. Hortenzie totiž preferujú mierne vlhkú pôdu, takže zálievka im po suchej zime padne vhod. S aplikáciou to nepreháňajte, platí menej je viac. Hortenzie preferujú len mierne kyslú pôdu, prílišné prekyslenie by ich mohlo poškodiť.
Povinný rez
Znie to síce ako povinnosť zo školy, no ak chcete mať upravený ker, ktorý v lete bohato zakvitne a kvety sa udržia v plnej kráse do jesene, respektíve do nasledujúcej jari, je nevyhnutné ho urobiť každoročne a poctivo. Azda najľahšie je zrezať hortenziu stromčekovitú. Stačí sa vyzbrojiť silnými záhradníckymi nožnicami, kvoknúť si a všetky výhonky zrezať vo výške asi 15 cm nad zemou. Po reze na výhonkoch ostane 3 až 5 púčikov, z ktorých sa už čoskoro vytvoria výhonky so základom nových kvetov.
Rez nie je náročný ani pri hortenzii kalinolistej, či metlinatej. Pri prvej sa stačí zamerať na púčiky a spoľahnúť sa na vlastný úsudok. Pri druhej z nich rez veďte podľa toho, či chcete, aby rastlina ostala kompaktná a kvitla menšími kvetmi, ale vo vyššom počte. Alebo radšej chcete vzdušnejšiu hortenziu s veľkými súkvetiami avšak na úkor ich množstva? Na lepšiu predstavu o hĺbke rezu si pozrite video.
