Huňatý stravník na KŔMIDLE: Veveričky milujú orechy, ale tieto sú pre nich JEDOVATÉ
1. 2. 2025, 11:00

Zdroj: shutterstock
Pokiaľ aj vás veveričky očarili a v okolí svojej záhrady sem tam nejakú zahliadnete, skúste im ponúknuť niečo dobré na jedenie. Môžete im vyrobiť aj špeciálne kŕmidlo, do ktorého je však potrebné nasypať len určite druhy krmiva.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: redakcia Záhradkár
Obnovovateľka lesa
Podľa portálu Poľovníctvo a rybárstvo si veverica na jeseň ukladá časť potravy na zimu. Okrem obľúbených vlašských a lieskových orechov si schováva bukvice, žalude a dokonca aj huby. Zásoby ukrýva do stromových dutín alebo ich zahrabáva pod zem. Dokáže behať hore dole a zvláčať potravu aj celý deň. Pri množstve svojich podzemných skrýš orieškov a semien veverica občas na niektorú zabudne alebo sa k nej jednoducho nedostane. Tak sa z nej stáva obnovovateľka lesa. Z jej zásob totiž potom vyrastajú nové stromy.
Zdroj: shutterstock
Veverica nemá pravý zimný spánok. Zimu trávi najmä vo svojom guľovitom hniezde s otvorom zospodu, pričom sa u nej striedajú fázy pokoja a spánku.
Návštevníčky záhrad
Veveričky sú zaujímavé a roztomilé tvory, ktoré sa často objavujú v záhradách, najmä počas chladnejších mesiacov, keď je potravy menej. Pokiaľ vídate veveričky, ako behajú s orieškami od stromu preč a hneď zase späť, pravdepodobne ste svedkom toho, ako si robia zásoby potravy na horšie časy. Orechy a iné plody si schovávajú v hniezdach v korunách stromov, v dutých kmeňoch, niektoré zahrabú do zeme a labkami potom svoju skrýšu zakrývajú hlinou a lístím. Asi najväčšiu službu veveričkám urobíte, keď im na záhradu vysadíte nejaký strom plodiaci orechy. Okrem liesky a orecha kráľovského môžete veveričkám na záhrade vysadiť aj gaštan jedlý, dub, buk lesný, smrekovec, borovicu alebo smrek. Samozrejme, že pár rokov potrvá, kým stromy poriadne vyrastú a začnú plodiť, dovtedy môžete veveričkám ponúknuť kŕmidlo, do ktorého im budete potravu pravidelne dopĺňať.
Zdroj: shutterstock
Orechy a iné plody si veveričky schovávajú v hniezdach v korunách stromov a v dutých kmeňoch.
Špeciálne kŕmidlo
Špeciálne kŕmidlo pre veveričky je navrhnuté tak, aby sa k nemu nedostali vtáky. Vďaka priehľadnému plexisklu môžete pozorovať jeho obsah. Veveričky sa však musia naučiť, ako zdvihnúť poklop (striešku). Keďže patria medzi veľmi opatrné tvory, každú novinku vo svojom prostredí najskôr dôkladne preskúmajú. Nečakajte, že každá veverička okamžite pochopí, ako kŕmidlo funguje. Ak sa vám zdá, že z potravy neubúda, môžete veko jemne podložiť, aby veveričky lepšie cítili potravu vo vnútri. Jednoduchý trik jej poskytne väčšiu motiváciu. Kŕmidlo je najlepšie umiestniť do tieňa, aby sa obsah nekazil a nezožltol na priamom slnku.
Zdroj: shutterstock
Pokiaľ ide o prikrmovanie veveričiek, je dôležité dbať na to, čo im dávate, aby ste im neublížili.
Špeciality na jedálničku
Na kŕmidle sa potešia slnečnicovým semienkam, lieskovým a vlašským orechom, tekvicovým semienkam, bukviciam či jedlým gaštanom. Treba dávať pozor pri výbere orechov, pretože mandle sú pre veveričku toxické! Semená a orechy môžete dávať lúpané aj nelúpané. Ak s kŕmením ešte len začínate, je lepšie voliť nelúpanú variantu. Ovocie a zeleninu môžete do zásobníka dávať sušené. Napríklad jablká, hrušky, banány, sušenú tekvicu aj mrkvu. Veveričky majú rady ovocie, môžete im vedľa kŕmidla prichystať čerstvé jablká, hrušky alebo slivky. Zo zeleniny je vhodná mrkva, z húb napríklad šampiňóny. Na kmeň stromu im môžete pripevniť rozpolený kokosový orech, z ktorého rady vyhrýzajú dužinu.
Zdroj: shutterstock
Zaujímavou pochúťkou sú aj srnčie alebo jelenie parôžky, tie poznáte možno ako hračky pre psov. Veverička získava ohlodávaním vápnik.
Počuli ste už náš podcast? V každej epizóde vám prezradíme praktické tipy do záhrady a poskytneme zaujímavé rozhovory s odborníkmi.