Reklama

Po intenzívnych zrážkach sa bude dariť TIPULIAM! V ohrození je najmä TRÁVNIK

Larvy tipuľovitých sa vyskytujú najmä na slabo odvodnených vlhkých trávnikoch. Trávnik žltne, slabne, listy sa stenčujú. Keďže napadnuté rastliny majú obžraté korene, ľahko ich vytiahnete z pôdy.

Zdroj: shutterstock

Reklama

V tomto období sa záhrada mení na pokojné a nostalgické miesto, kde každý kút šepká príbeh o lete, ktoré práve uplynulo a o jeseni, ktorá klope na dvere. Sem-tam už padá lístie, ale stromy sú obťažkané šťavnatým a voňavým ovocím. Kvety ešte stále kvitnú, ale ich farby sú hlbšie a zamatovejšie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ovocné stromy sa nebojte okopávať, radí Eduard JAKUBEK
    Zdroj: redakcia Záhradkár

    V septembri by mali záhradkári myslieť nielen na spracovanie úrody, ale aj na to, že niektoré významné škodce dokážu potrápiť záhradu aj koncom leta. Ak ich populáciu nebudete regulovať, môže sa to prejaviť už začiatkom jari najmä na vždyzelených druhoch rastlín.

    Pochutia si na koreňoch

    Zdroj: shutterstock

    Tipuľa bahenná(Tipula paludosa) je nepríjemný hmyz, vzhľadom pripomínajúca komára.

    Pre intenzívne zrážky sa v tomto roku bude v  trávnikoch dariť tipuliam (Tipula paludosa). Larvy poškodzujú trávu požieraním koreňov rastlín. Dospelé jedince sa liahnu z kukiel v júli až auguste a kladú 200 až 300 vajíčok na listy tráv. Larvy sú aktívne hlavne v  pôde, ale vo vlhkých podmienkach vyliezajú k povrchu pôdy a požierajú aj listy. Sú veľmi citlivé na sucho a na slnku neprežijú. Poškodenie sa môže prejaviť už v jeseni, ale hlavne na jar. V mieste poškodenia trávnik žltne, listy sú tenšie a slabšie. Rastliny ľahko vytiahnete, pretože nemajú korene.

    Biologická ochrana:

    Účinná je ochrana pomocou parazitických háďatiek Steinernema carpocapsae, ktoré vyhľadávajú v  pôde živé larvy škodcu. Infikujú ich a do štyroch dní hynú. V  napadnutých larvách prebieha vývoj ďalšej generácie háďatiek. Približne po dvoch týždňoch si namnožené háďatká hľadajú nového hostiteľa. Pre zabezpečenie rýchlejšieho pohybu háďatiek udržujte napadnuté miesta vlhké, čo zvýši aj účinnosť ochrany.

    Zdroj: shutterstock

    Trávnik treba kosiť až do nástupu chladných a mrazivých dní. Ak by zostal pred zimou nepokosený a vysoký, pleseň snežná by ho mohla do jari výrazne poškodiť. V závislosti od počasia kosačku neodkladajte ani v novembri a opäť ju vytiahnite už v marci. Ďalším dôležitým krokom je vertikulácia

    Podporte vitalitu trávnika

    Aj trávnik si zaslúži vašu pozornosť, aby bol pred zimou v dobrom stave. V teplých dňoch je stále žiadaná dostatočná závlaha a takisto treba tráve dodať živiny, ako sú draslík, fosfor a vápnik. Použite hnojivá na jesenného hnojenie, ktoré majú nízky obsah dusíka a vysoký obsah draslíka na zvýšenie odolnosti proti chorobám a stresu. Hnojenie tiež posilňuje koreňový systém. September a október sú ideálne mesiace na prevzdušnenie, aby sa zlepšila cirkulácia vzduchu ku koreňom. Takto bude trávnik krásne zelený a zdravý aj v novembri.

    Oľga SCHLOSÁRIKOVÁ, certifikovaná poradkyňa v ochrane rastlín

    Jesenná regulácia húseníc

    V našom klimatickom pásme sa značne darí húseniciam vijačky krušpánovej (Cydalima perspectalis). Bežne má v priebehu roka dve generácie, no ak je na jeseň teplejšie počasie, vyliahne sa aj tretia. Ak chcete ošetriť krušpány pomocou biologickej ochrany, je dôležité si uvedomiť, že je nutné ju aplikovať počas celého roka. Tým zabezpečíte pokrytie všetkých generácií húseníc a maximalizujete účinnosť.

    Zdroj: shutterstock

    Vijačka krušpánová prezimuje v štádiu húsenice. Teplé zimy jej vyhovujú. Dospelé motýle sú v letnom období aktívne v noci, počas dňa sa ukrývajú v zeleni prakticky kdekoľvek v záhrade.

    Biologická ochrana

    V  rámci biologickej ochrany sa používa účinná látka Bacillus thuringiensis v produkte Lepinox plus. Letné ošetrenie urobte počas júna, keď môžete pozorovať vajíčka na spodnej strane listov. Ak sa vyliahne aj tretia generácia húseníc, odporúča sa ošetriť rastliny aj na jeseň. Húsenice vyliahnuté na jeseň sa pripravujú na prezimovanie a možno ich nájsť ukryté v jemných pavučinách medzi listami.

    Zdroj: shutterstock

    Do postrekovej kvapaliny sa odporúča pridať zmáčadlo pre lepšiu priľanovosť prípravku.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS