Reklama

Január v záhrade! 6 užitočných tipov, čo robiť počas zimy

Zimujúce vtáky u nás si najmä pod vrstvou snehu sťažka nájdu potravu.

Zdroj: profimedia.sk

Reklama

Január už je doslova za rohom. Do nového roka si dávame rôzne predsavzatia, no netreba opomenúť naše záhrady. V januári preto nezabudnite aspoň na pár nasledujúcich činností.

1. Kŕmte vtáčiky

Na začiatku roka je pôda unavená, zamrznutá alebo pokrytá snehom. Vtáky, ktoré zimujú u nás, majú problém nájsť si potravu. Je na nás, aby sme týmto našim operencom pomohli v zdraví prežiť zimu. Kŕmidlo pre vtáčiky môžete kúpiť alebo vyrobiť a zachrániť tak nejedného z nich.

Vtáci potrebujú dokŕmiť, najmä ak je vrstva snehu.

Zdroj: pinterest.com/inhabitots

Vtáci potrebujú dokŕmiť, najmä ak je vrstva snehu.

2. Recyklujte vianočný stromček

Je čas dobre využiť svoj vianočný stromček. Namiesto toho, aby ste ho vyhodili, môžete ho zmeniť na niečo využiteľné počas celého roka. Ak má strom stále korene, môžete si ho vysadiť na záhrade. Podobne by sa celý strom mohol zmeniť na kŕmidlo pre vtáky. Na prilákanie operencov si môžete vziať nejaké vrecká zo sieťoviny a vložiť do nich sušené ovocie a chlieb.

Zdroj: profimedia.sk

Môžete si ho zasadiť do záhrady.

3. Strihajte a režte

Prerezávanie stromčekov je časovo náročná činnosť, ale je základnou úlohou pri ochrane alebo zlepšovaní zdravia vašich drevín. Orezávanie stromov sa vykonáva najlepšie, keď sú stále v pokojnom období. Okrem marhuľových, by sa ovocné stromy mali orezávať od decembra do začiatku februára. Orezávanie v januári vám zabezpečí množstvo ovocia v záhrade.

Zdroj: shutterstock.com

Okrem marhuľových, by sa ovocné stromy mali orezávať od decembra do začiatku februára

4. Myslite na výsadbu nových rastlín

Začiatok roka je skvelý čas na pestovanie novej zeleniny a kvetov. Ak si chcete vypestovať v záhrade vlastnú zeleninu už od semienka,v januári je ten správny čas ich zasadiť.

Zdroj: shutterstock.com

začiatok roka je ideálny na prípravu semienok na sadenie.

5. Kompostujte

Z dôvodu chladného počasia kompostovanie v zime nevyzerá ako dobrý nápad. Skutočnosť je taká, že kompostovať môžete aj v januári. Zostatky z kuchyne, slepačí trus či odpad s vysokým obsahom dusíka, pomáhajú udržiavať teplotu a podporujú mikrobiálnu aktivitu. Hromadu kompostu je možné izolovať najmä umiestnením spadnutých listov alebo slamy do stredu kompostu.

Zdroj: tuttosullegalline.it

Kompostovať môžete kľudne i v zime.

6. Nezabudnite kontrolovať

Určite nezabúdajte ani na kontrolu uskladnenej zeleniny. Preberte ju, ak je niektorá poškodená, hneď ju odstráňte. Prezrite aj zeleninu, ktorá bola v bezprostrednej blízkosti, či sa od nej nenakazila. Miestnosti so skladovanou zeleninou priebežne vetrajte.

Zdroj: Shutterstock

Zeleninu prebertem pokazenú vyhoďte.

7. Dbajte aj o izbové rastliny

Okrem starostlivosti o záhradu mimo domu, by ste si mali všimnúť aj svoje izbové rastliny. Nezabudnite odstrániť všetok prach na listoch rastlín, aby ste uvolnili ich póry. Môžete to urobiť sprchou či mokrou handrou alebo kefou. Takisto skontrolujte, či sa nevyskytujú okolo rastlín nejaké larvy hmyzu.

Zdroj: profimedia.sk

Nezabúdajte ani na izbovky.

Pranostiky

Na záver je tu pár pranostík súvisiacich s januárovými prácami, ktorými sa riadili najmä naši predkovia:

Zdroj: shutterstock.com

Podľa pranostík sa riadili naši dedovia a predkovia.

  • V januári veľa dažďa, ale snehu málo, záhradám i poliam vždycky škodievalo.
  • Dážď, keď nesie január, neteší sa hospodár.
  • Ak je v januári jasno, bude veľa ovocia.

Čítajte tiež: