Reklama

Jarná explózia farieb: 13 nádherných krov, ktoré rozžiaria vašu záhradu!

Botanickú záhradu opäť sprístupnili verejnosti.

Zdroj: Michal Hanko

Reklama

Kvitnúce kry sú nádherným prídavkom do každej záhrady, najmä na jar, keď rozjasnia krajinu pestrými farbami. Okrem toho, že oživia vašu záhradu, môžu slúžiť aj ako skvelá dekorácia okolo chodníkov, plotov alebo terás.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Novinky roku 2025: Vždyzelené magnólie vhodné aj do malej záhrady

    Zlatovka prostredná

    Zlatovka (Forsythia × intermedia) je jedným z najvýraznejších jarných kríkov vďaka svojim žiarivo žltým kvetom, ktoré sa objavujú ešte pred vyrašením listov. Tento nenáročný ker dorastá do výšky 2 – 3 metre a je ideálny na živé ploty alebo solitérne výsadby. Najlepšie sa jej darí na slnečnom stanovišti, kde bohato kvitne. Je odolná voči mrazu a nevyžaduje náročnú starostlivosť, stačí jej jarný rez, ktorý podporí hustejší rast a bohatšie kvitnutie.

    Zdroj: Canva

    Kalina

    Kalina (Viburnum) patrí medzi kríky, ktoré okrem krásnych kvetov očaria aj príjemnou vôňou. Jej biele až jemne ružové kvety sa objavujú skoro na jar a priťahujú prvých opeľovačov. Tento ker dorastá do výšky 2 – 3 metre a je nenáročný na pestovanie, pričom dobre znáša aj mierny rez. Kalina je odolná voči chladu a vďaka hustému rastu je vhodná na živé ploty alebo ako solitér.

    Zdroj: pinterest/whiteflowerfarm.com

    Kalina voňavá (Viburnum farreri)

    Starostlivosť o kry kvitnúce na jar

    Jarné kry potrebujú dostatok vlahy, najmä počas suchších období, preto ich pravidelne zalievajte, najmä mladé rastliny. Pôdu okolo nich mulčujte kôrou alebo kompostom, aby si udržala vlhkosť a zabránila rastu buriny. Na podporu bohatého kvitnutia aplikujte na začiatku jari hnojivo s vyšším obsahom fosforu. Odstraňujte odkvitnuté kvety, aby sa rastlina nevysilovala tvorbou semien a mohla lepšie kvitnúť v ďalšej sezóne.

    Zdroj: Shutterstock

    Vavrínovec lekársky

    Vavrínovec (Prunus laurocerasus) je vždyzelený ker, ktorý na jar kvitne bielymi voňavými kvetmi usporiadanými do vzpriamených súkvetí. Je obľúbený najmä pre svoj hustý rast a lesklé tmavozelené listy, vďaka čomu je ideálny na tvorbu živých plotov. Okrem estetickej funkcie má aj praktické využitie – jeho listy majú antibakteriálne účinky. Rastie rýchlo a najlepšie sa mu darí na polotienistých až slnečných stanovištiach.

    Rez na jar kvitnúcich krov

    Kry, ktoré kvitnú na jar, režte až po odkvitnutí, aby ste neodstránili puky pre ďalší rok. Odstráňte staré, suché a slabé konáre, čím podporíte rast nových výhonkov. Pri rýchlo rastúcich druhoch môžete vykonať mierne tvarovanie, aby si zachovali kompaktný tvar. Radikálnejší rez sa odporúča len pri prerastených alebo zanedbaných kroch, pričom niektoré druhy (napr. orgován) zvládnu aj hlboké zmladenie.

    Rododendron

    Rododendrony (Rhododendron) sú ikonické kyslomilné kry, ktoré na jar rozkvitajú do bohatých zhlukov farebných kvetov – od bielej cez ružovú až po sýto fialovú. Vyžadujú polotieň a kyslú, dobre priepustnú pôdu. Dôležitá je pravidelná zálievka dažďovou vodou a ochrana pred silným slnkom. Odkvitnuté kvety odstraňujte ručne, aby rastlina smerovala energiu do nového rastu.

    Zdroj: Instagram/@zlaticapuskarova

    Zemolez voňavý

    Tento nenápadný ker na jar prekvapí množstvom drobných, krémovo bielych kvetov s intenzívnou sladkou vôňou. Kvitne veľmi skoro, niekedy už v marci, a preto je jedným z prvých zdrojov nektáru pre včely. Zemolez voňavý (Lonicera fragrantissima) je nenáročný na pôdu aj podmienky a dobre znáša sucho aj mráz. Je vhodný do prírodných záhrad, kde vytvára husté kry vhodné na hniezdenie vtákov.

    Zdroj: Nick Pecker

    Autor článku

    Vyštudovala som Záhradníctvo na Slovenskej Poľnohospodárskej Univerzite, kde som sa priučila technológii pestovania ovocia, kvetov, zeleniny aj viniča. Lásku k prírode som dostala do vienka od mojich príbuzných, ktorí inklinovali k pestovaniu rastlín a výrobe vína. Po štúdiu moja cesta viedla do redakcie časopisu Záhradkár, kde sa snažím neustále prinášať zaujímavé záhradkárske témy, ktorými žijem aj v súkromí.